Ódor Lajos miniszterelnök bírálta a parlamentet, amiért egyik rendkívüli ülést sem nyitották meg. A kormányfő szerint ez is bizonyítja, hogy a képviselőket valójában nem érdeklik az emberek problémái, pusztán saját magukkal törődnek.
Ódor is bírálja a határozatképtelen parlamentet
A várakozásoknak megfelelően pénteken sem sikerült megnyitni a rendkívüli parlamenti üléseket a migrációs helyzet, az ügyeletek nyitvatartása, valamint a büntető törvénykönyv megreformálása ügyében. A működésképtelen törvényhozást Ódor Lajos miniszterelnök és Michal Palkovič egészségügyi miniszter is kritizálta.
Ahogy arról beszámoltunk, a parlamenti képviselőknek csütörtökön három rendkívüli ülés megnyitásáról kellett szavazniuk, de a hat próbálkozás (mindhárom ülésről kétszer szavaztak) közül a plénum egyszer sem volt határozatképes, ami azt jelenti, hogy egy alkalommal sem tartózkodott a teremben legalább 76 képviselő, vagy legalábbis nem jelezték a részvételüket.
Folytatódik a cirkusz
A házszabály értelmében a képviselők ma újra próbálkoztak, de nem meglepő módon a bejelentkezők száma most sem érte el a 76-ot. A büntető törvénykönyv megreformálásáról szóló ülés iránt volt a legkisebb érdeklődés, itt először 43-man, másodszor pedig 48-an jelezték részvételüket. A migrációt érintő ülés megnyitását az első körben 54, a másodikban pedig 61 képviselő támogatta. Az ügyeletek nyitvatartásának lerövidítéséről pedig mindkét alkalommal 61 képviselő szeretett volna tárgyalni.
Mindeközben a parlamenti képviselők egy csoportja ismét összegyűjtött 30 aláírást egy újabb, negyedik rendkívüli ülés megnyitására, ami szintén a migrációs helyzethez kapcsolódott volna. A képviselők arról a kormányjavaslatról akartak tárgyalni, amelynek köszönhetően a hatóságoknak nem kellene tartózkodási igazolásokat kiállítaniuk a menekülteknek. Viszont ezen ülés megnyitása is kudarca fulladt, először 65, másodszor pedig 50 képviselő jelentkezett be. Az utóbbi ülést hétfőn még megpróbálják megnyitni, a többiről azonban már nem szavaznak.
Ódor beleállt
Ódor Lajos miniszterelnök a történtek után élesen bírálta a parlament működését. Mint mondta, a törvényhozás nem veszi figyelembe az állampolgárok igényeit, sőt, a képviselők számára éppen ők állnak az utolsó helyen. Megjegyezte, a kormány minden tőle telhetőt megtett, hiszen törvénymódosító javaslatokat csakis a parlament fogadhat el.
„Sajnos minden nap azt kell hallgatnunk a különféle sajtótájékoztatókon, hogy a kormánynak mi mindent kellene tennie azért, hogy az emberek jobban éljenek, de amikor a parlamentnek lenne lehetősége valamin változtatni, hirtelen már dolgozni sem akarnak”
– jelentette ki a kormányfő.
Hozzátette, a képviselőket láthatóan nem zavarja, hogy pszichopaták rohangálnak az utcán, utalva a júniusi máriatölgyesi gyilkosságra, amely során egy nőt brutális kegyetlenséggel gyilkolt meg egy mentálisan sérült férfi. A büntető törvénykönyv módosítása olyan változtatásokat is tartalmazott volna, amelyek az említett esetre reagálnak.
Továbbá leszögezte, a migrációs helyzetet a képviselők arra használják fel, hogy a választás előtt riogassák az embereket. Az ügyeletek nyitvatartásával kapcsolatban pedig úgy fogalmazott, a képviselők ezzel azt üzenték az orvosoknak, hogy a választási kampány során már nem kellene őket a problémáikkal zargatni.
Válságtanácskozás
Michal Palkovič egészségügyi miniszter hétfőre a kórházak és a rendelők képviselőinek társaságában válságtanácskozást hívott össze. Mint mondta, sajnálja, hogy a képviselők nem értették meg, milyen súlyos helyzetben vannak a gyermekorvosok.
„Csalódott vagyok. Minél inkább közelednek a választások, annál több önjelölt egészségügyi miniszert látok. Lassan már mindenki, aki egy kicsit is ért a gyógyításhoz, tárcavezető szeretne lenni, ennek ellenére nem képesek támogatni a rendszerszintű változtatásokat”
– mondta. Hozzátette, a hétfői egyeztetés során meg szeretné hallgatni a szakértők javaslatait, hogyan lehetne javítani az orvosok helyzetén. Mint mondta, az alternatív megoldásokból már kifogytak, most már csak a törvénymódosító javaslatok segíthetnek. A tárcavezető abban bízik, hogy a választás után az új parlament hajlandó lesz ilyen javaslatokat elfogadni, máskülönben összeomlik a járóbeteg-ellátás.
(nar, TASR, Denník N)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.