Hogyan emelkedik a nyugdíj a 2004 után nyugdíjba ment, és mellette dolgozó nyugdíjas esetében?
Az öregségi nyugdíjat ebben az esetben már a 2004 január elsejétől az új, a 461/2003-as, a szociális biztosításról szóló törvény alapján számították ki, ezért a dolgozó nyugdíjas járadéka is ez alapján emelkedik.
NYUGDĺJ 2004 UTÁN
Az öregségi nyugdíjat ebben az esetben már a 2004 január elsejétől az új, a 461/2003-as, a szociális biztosításról szóló törvény alapján számították ki, ezért a dolgozó nyugdíjas járadéka is ez alapján emelkedik.
A kiszabásnál az átlagos személyi bérpont összegét vették figyelembe, melyet az évek során elért átlagbér alapján számítottak ki. Ha a nyugdíjas dolgozik, tehát fizeti a nyugdíjjárulékot, akkor jogosult nyugdíja összegének emelésére a befizetett járulék arányában.
A nyugdíjtörvény megszabja az emelés kérvényezésének módját. Eszerint a nyugdíj emelését csak azt követően lehet kérni, hogy a nyugdíjasnak megszűnt a munkaviszonya.
A jogszabály kimondja azt is, hogy a Szociális Biztosító csak évente egyszer emelheti a nyugdíjat a ledolgozott időszak alapján akkor is, ha a nyugdíjasnak az adott évben több egymást követő időszakban is volt munkaviszonya.
Ez azt jelenti, hogy nem érdemes év közben csak azért megszakítania a nyugdíjasnak a munkaviszonyt, hogy a biztosítótól kérje járadékának emelését.
A törvény megszabja azt is, hogyan emelkedik a nyugdíjas járadéka a ledolgozott időszak alapján. Gyakorlatilag az öregségi nyugdíj kiszámításán alapul a nyugdíjemelés módszere is, vagyis kiszámítják az adott időszakra vonatkozó személyes bérpontot.
Ha a nyugdíjas tehát 2004-ben ment nyugdíjba, és 2005. december 31-ig dolgozik, akkor az adott időszakra kiszámítják az átlagos személyi bérpontot, amit megszoroznak az aktuális nyugdíjértékkel, mely a munkaviszony befejezését követő napon érvényes. Ha valaki kérvényezni akarja nyugdíja emelését, érdemes december 31-ig dolgoznia, ugyanis az aktuális minden évben január elsején emelkedik.
A nyugdíj emelését egy egyszerű kérvényben, levéllel lehet kérni, melyet azonban a munkaviszony befejezését követő 3 napon belül postára kell adni. A kérvényt a Szociális Biztosító helyileg illetékes kirendeltségéhez kell eljuttatni.
Hogyan emelkedik a nyugdíjam, ha jelenleg korkedvezményes nyugdíjat kapok, de mellette dolgozom? A nyugdíjat 2004 januárjától kapom, amikor elvesztettem állásomat, de áprilistól újra dolgozom. Jár az emelés?
A korkedvezményes nyugdíjra ugyanaz az eljárás vonatkozik, mint a 2004 januárja után kiszabott rendes öregségi nyugdíjra, tehát ugyanúgy kérheti emelését, mint ahogyan azt az előző példában ismertettük.
Már 10 éve rokkantnyugdíjat kapok, melyet 2005 januárjában átminősítettek öregségi nyugdíjra. Mivel van állásom, kértem én is a nyugdíjam emelését a ledolgozott időszak alapján, de a Szociális Biztosító elutasította kérésemet. Miért nem jár a nyugdíjemelés, hiszen én is fizetem a nyugdíjjárulékot a fizetésemből?
Mivel a jelenleg kapott öregségi nyugdíját rokkantnyugdíjból minősítették át, ez azt jelenti, hogy nem keletkezett jogigénye öregségi nyugdíjra a 2004. január előtt érvényes jogszabály szerint.
A jelenleg érvényes jogszabály nem szabályozza az ilyen típusú nyugdíjak emelését, ezért a Szociális Biztosító kénytelen elutasítani az ilyen kérvényeket.
Felmerült azonban a nyugdíjtörvény módosításának lehetősége, mely lehetővé tenné ezeknek a nyugdíjaknak az emelését is. Ezt a módosítást azonban még a parlamentnek is el kell fogadnia. (lpj, p)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.