Nincs szlovákiai az első ötszáz egyetem között

Ferdinand Devinský, a ratingügynökség egyik alapítója hangsúlyozta, a lista összeállításával nem az volt a céljuk, hogy bírálatnak vessék alá az egyetemeket: „Legfontosabb törekvésünk az volt, hogy átvitt értelemben tükröt tartsunk a felsőoktatási intézményeknek.

Ferdinand Devinský, a ratingügynökség egyik alapítója hangsúlyozta, a lista összeállításával nem az volt a céljuk, hogy bírálatnak vessék alá az egyetemeket: „Legfontosabb törekvésünk az volt, hogy átvitt értelemben tükröt tartsunk a felsőoktatási intézményeknek. Az egyetemek ugyanis a rangsor révén szembesülhetnek hiányosságaikkal, tudatosíthatják, melyek a leginkább gyenge pontjaik.” Devinský szerint a hazai felsőoktatás leginkább a bölcsészet- és a társadalomtudományi képzés terén küzd lemaradásokkal. Ezzel együtt a természettudományi képzés sem éri el a nagy és jelentős nyugati egyetemeken folyó képzés színvonalát.

Hátul kullogunk

Érdemes megjegyeznünk, hogy a világ első ötszáz egyeteme között nincs egy közép-kelet-európai sem. A legjobbakkal egyik hazai felsőoktatási intézmény sem veheti fel a versenyt. Magyarázatul szolgálhat erre, hogy a hazai egyetemek általában a pedagógiai tevékenységre helyezik a fő hangsúlyt, a tudományos kutatást másodrangúnak tekintik. Annak ellenére, hogy mindkettő fontos feladatuk volna.

Jaroslav Jurigának, a Diáktanács elnökének meggyőződése, a lista egyben az egyetemek diagnózisaként is szolgál, a közvélemény teljes képet alkothat általa a felsőoktatási intézményhálózat egészéről, az egyetemeken folytatott képzés minőségéről. Juraj Sinay, a kassai Műszaki Egyetem rektora, korábban a Szlovák Rektori Konferencia elnöke ezzel szemben úgy véli, a lista nem lehet kizárólagos eszköz a felsőoktatás feltérképezéséhez. Szerinte nem volna helyes, ha a középiskolák végzősei, vagy bárki, aki tovább tanulásra adja a fejét, csakis a rangsor alapján döntene valamely egyetem mellett. Egy valóban megfontolt döntéshez ennél bővebb felvilágosításra van szükség. Hangsúlyozta, külföldön a cégek nem annak alapján döntenek a jelölt felvételéről, hogy az egyetem, ahol diplomát szerzett az illető, hányadik egy adott rangsorban. A közzétett lista legfőbb hozadéka talán, hogy tárgyszerű vitát eredményezhet a felsőoktatás színvonaláról, az intézményhálózat hiányosságairól, irányt szabhat a sok esetben csak az üres általánosságok szintjén megfogalmazott bírálatoknak.

Aki nem tudja, tanítja

A jelek szerint igaz a régi mondás: aki nem ért hozzá, hát tanítja. ĺgy vannak ezzel az egyetemek is, ha vállalkozásról van szó. A vizsgálat eredményei alapján kiderült, az egyetemek közül még a legélelmesebb, a Szlovák Műszaki Egyetem is csak a kiadásainak három százalékát képes előteremteni vállalkozásaiból. Az ebből a szempontból másodikként végzett Bél Mátyás Tudományegyetemen kívül a felsőoktatási intézmények vállalkozásból szerzett bevétele összkiadásaik egy százalékát sem fedezi. Az Állatorvosi Egyetem egyenesen veszteséget termelt. Eredményesebbek egyetemeink az oktatásfejlesztésre szánt pályázati források elnyerésében. Persze még így is jelentősen alulteljesítenek a külföldiekhez képest. Az Oxfordi Egyetem költségvetése felének megfelelő összegre tesz szert évente pályázatok útján. A világ egyetemei átlagban büdzséjük negyedével felérő támogatást harcolnak ki maguknak. A legeredményesebben pályázó honi felsőoktatási intézménynek a zólyomi Műszaki Egyetem bizonyult. Költségvetése 8%-ának megfelelő pályázati támogatásban részesült. Nem feledhetjük ugyanakkor, hogy az elnyerhető támogatás Szlovákiában eleve alacsonyabb, mint a világ fejlettebb tájain. A nemzetközi pályázatokon való részvételnek sok esetben a nem megfelelő műszaki ellátottság szab gátat. Nem vállalkozhatnak ugyanis nagy feladatra az egyetemek, ha hiányzik végrehajtásához a szükséges műszaki háttér. (-cz-e, s, t)

Bölcsésztudomány képzés

1. Képzőművészeti Egyetem, Pozsony

2. Nagyszombati Egyetem

3. Színház- és Filmművészeti Egyetem, Pozsony

4. Comenius Egyetem, Pozsony

5. Eperjesi Egyetem

Társadalomtudományi képzés

1. Nagyszombati Egyetem

2 .Műszaki Egyetem, Kassa

3. Szlovák Mezőgazdasági Egyetem, Nyitra

4. Comenius Egyetem, Pozsony

5. Közgazdasági Egyetem, Pozsony

Természettudományi képzés

1. Comenius Egyetem, Pozsony

2. P. J. Šafárik Egyetem, Kassa

3. Szlovák Műszaki Egyetem, Pozsony

4. Műszaki Egyetem, Zólyom

5. Konstantin Egyetem, Nyitra

Műszaki képzés

1. Műszaki Egyetem, Zólyom

2. Szlovák Műszaki Egyetem, Pozsony

3. Műszaki Egyetem, Kassa

4. Szlovák Mezőgazdasági Egyetem, Nyitra

5. Zsolnai Egyetem

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Korábbi cikkek a témában

Ezt olvasta már?