<p>Egyelőre a kormány sem tudja, honnan teremti elő a pedagógusok szeptemberi béremeléséhez szükséges milliókat. Több területen át kell csoportosítani pénzeket, a Szlovák Tudományos Akadémiánál elbocsátások fenyegetnek.</p>
Nincs meg a tanárok pénze
Robert Fico kormányfő a márciusi parlamenti választások előtt kijelentette: „A kormánynak vannak anyagi tartalékai arra, hogy a pedagógusok bérét újabb 25 százalékkal megemelje, ezzel 2016 végéig az átlagbér 1,2-szeresét keresnék.” A választások után Fico harmadik kormánya az idei évre 6%-os béremelést tervezett, a parlament által jóváhagyott törvénymódosításba is ilyen mértékű emelés került be. A szeptembertől esedékes 6%-os béremelés több mint 32,5 millió eurós kiadást jelent, ebből több mint 25,6 milliót az államnak, több mint 6,5 milliót pedig az önkormányzatoknak kell megtalálni. Az oktatási minisztériumnak közel 10 millió eurót kell újraosztania. A béremelésre a Szlovák Tudományos Akadémiától (SAV) több mint 1 millió eurót vesz el a pénzügyminisztérium. A tárca most azt állítja, hogy az idei költségvetés nem számolt a pedagógusok béremelésével, ezért a pénzeket át kell csoportosítania. Közben az akadémia anyagi helyzete sem volt rózsás, két éve ők is az utcára vonultak. Az oktatási minisztérium tavaly egy stabilizációs megállapodást kötött az akadémiával, mely évente legkevesebb 60 millió eurót biztosít a SAV-nak. „Ezt a megállapodást gyakorlatilag máris fölrúgták” – reagált Pavol Šajgalík, a SAV elnöke.
A pedagógusok és az akadémikusok elfogadhatatlannak és cinikusnak tartják a kormány „oszd meg és uralkodj” elvét, mellyel gyakorlatilag a közszférában dolgozók egy csoportjának béremelését az ágazatban dolgozók egy másik csoportjának kárára oldják meg. „Miközben a kormányprogram tárcák fölötti kategóriába sorolja a tudomány, a kutatás és a fejlesztés területeit” – idézte a dokumentumot Imrich Bárik, a SAV munkatársa. Rámutatott, hogy az akadémia idei költségvetésének nagy részét már felhasználták. „Csak a bérekre szánt pénzek állnak rendelkezésre. Az egymillió eurót csak a bérekből tudjuk elvenni, ez pedig azt jelenti, hogy el kell bocsátanunk az akadémia alkalmazottainak mintegy két százalékát” – zárta Bárik. Ezzel viszont gyakorlatilag semmit sem oldottak meg, mert csak a pedagógusbérek emelésére további 24 millió euró hiányzik.
A pénzügyminisztérium egyelőre nem hajlandó elárulni, hogy honnan teremti elő a hiányzó összeget. Ráadásul a tejválság okozta károk fedezésére a pénzügyi tárcának további 30 millió eurót kel összekaparnia.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.