Népszerű az olcsó gyógyszer – ezért hiánycikk olykor a patikában

<p>A gyógyszerek reexportját okolja a Szlovák Gyógyszerészkamara (SLeK) azért, mert a gyógyszertárakból hiányoznak egyes készítmények. A szervezet ezért betiltaná a patikák számára, hogy gyógyszerforgalmazóknak gyógyszereket adhassanak el.</p>

Az utóbbi hónapokban több régióban is előfordult, hogy hiány keletkezett rákellenes, neurológiai, illetve a pszichiátriában használt készítményekből. Az Állami Gyógyszerfelügyelet (ŠÚKL) július végén három készítmény – az Inspra, a Clexane és az Azilect – kivitelét tiltotta meg. Májusban a Lyrica nevű készítményt kellett védeni, mivel az exportra szánt mennyiség veszélyeztette volna a hazai ellátást.

A korábban már korlátozott kivitelű gyógyszerek mellett a SLeK mintegy 20 olyan készítményről tud, amelyeket előszeretettel vásárolnak fel és exportálnak a kereskedők. „Egyes gyógyszerforgalmazó cégeket kifejezetten ezzel a céllal hoztak létre” – állítja Ondrej Sukeľ, a SLeK alelnöke. Az orvosságok reexportja miatti gyógyszerhiányért azonban a gyógyszertárak is felelősek, a SLeK információi szerint a hazai patikák mintegy fele árulja a gyógyszereket a forgalmazóknak is. „Gyakran előfordul, hogy a betegek nem kapják meg azonnal, sőt 24 órán belül sem a gyógyszerüket, nemegyszer egy vagy két hetet is várniuk kell” – állítja Sukeľ. A kamara azt szeretné elérni, hogy a patikák ne árulhassák a készítményeket forgalmazóknak, a gyógyszerek kivitele pedig engedélyköteles legyen, ne csak bejelentéshez kössék, ahogyan az ma működik. A kivitt gyógyszerek többsége Németországba vagy a skandináv országokba kerül, mivel ott a hazainál sokkal magasabb áron forgalmazzák azokat.

Az egészségügyi minisztérium nem ellenzi a vonatkozó jogszabály szigorítását, de úgy véli, hogy a jelenlegi szabályozás is megfelelő védelmet biztosít a szlovákiai páciensek számára. „A gyógyszer-felügyeleti hivatal betilthatja bármilyen készítmény exportját, ha a kivitel veszélyeztetné a betegek életét vagy egészségét” – tájékoztatott Adam Hlôška, az egészségügyi minisztérium gyógyszer-politikai részlegének vezetője. Úgy véli, hogy nem jelentene megoldást az sem, ha a patikák nem adhatnák tovább a készítményeket forgalmazóknak. „Csehországban semmivel sem jobb a helyzet, pedig ott a gyógyszertárnak tilos forgalmazónak árusítani a gyógyszert” – állítja Hlôška. A ŠÚKL az idén januárban életbe lépett gyógyszertörvény alapján ellenőrzi a készítmények tervezett kivitelét és behozatalát, ezt a forgalmazók kötelesek előzetesen jelenteni. A forgalmazók január óta már több ezer esetben jelentettek tervezett gyógyszerkivitelt.

A kamara mérlegelte azt is, hogy erkölcsi kódexszel igyekszik önkorlátozásra bírni a patikákat, ám belátta, hogy ez várhatóan sikertelen kísérlet lenne. „Nem lenne etikus egy legális bevételi forrásról való lemondásra kérni azt a gyógyszertárat, amelynek csökken a forgalma” – magyarázta Sukeľ. (lpj, TASR)
 

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?