Nemzeti jogszabály vs. uniós irányelvek

<p>Egyetemista lévén érdeklődéssel figyelem az Európai Unió ügyeit. Meggyőződésem, hogy a tagállamoknak jobb együtt, mintha külön járnák útjukat. A világ szemében csak porszemek lennénk, az EU-ban talán nyomunk a latban. Aggaszt viszont, hogy egyes tagállamok nem tartják be az uniós jogszabályokat, illetve szájuk íze szerint értelmezik. Van úgy, hogy a nemzeti jogszabály szöges ellentétben áll az uniós irányelvekkel. Milyen eszközökkel lehet ez ellen fellépni? Itt most az EU-s jog adta lehetőségekre gondolok.</p>

A közösségi jog alappillérei az Európai Uniót megálmodó elveket és az uniós tevékenységeket megfogalmazó szerződések. Ezekre épül az úgynevezett másodlagos uniós jog, mely a szerződésekben lefektetett célokat kelti életre és dolgozza ki részletekben az uniós rendeleteken, irányelveken és határozatokon keresztül. Az Európai Unióról szóló szerződés 4. cikke így fogalmaz: „Az unió és a tagállamok a lojális együttműködés elvének megfelelően kölcsönösen tiszteletben tartják és segítik egymást a szerződésekből eredő feladatok végrehajtásában. A tagállamok, hogy teljesítsék a szerződésekből, illetve az unió intézményeinek intézkedéseiből eredő kötelezettségeket, megteszik a megfelelő általános vagy speciális intézkedéseket. A tagállamok segítik az uniót feladatainak teljesítésében, és tartózkodnak minden olyan intézkedéstől, amely veszélyeztetheti az unió célkitűzéseinek megvalósítását.” Az Európai Bizottság feladatait a fent említett szerződés 17. cikke fekteti le. Ezek között szerepel az uniós jog alkalmazásának nyomon követése és felügyelete: „A bizottság gondoskodik a szerződések, valamint az intézmények által a szerződések alapján elfogadott intézkedések alkalmazásáról. Az Európai Unió Bíróságának ellenőrzése mellett felügyeli az uniós jog alkalmazását.” Az uniós irányelvek szellemében a tagállamok kötelezettséget vállaltak arra, hogy a bennük meghatározott eredményt elérjék. Azt maguk dönthetik el, milyen jogi módszert alkalmaznak ezért. Az irányelvek ugyanis az eltérő tagállami jogszabályok összehangolására szolgálnak, és elsősorban az egységes piac működését hivatottak előmozdítani. A tagállamoknak az irányelvben vállalt kötelezettségeket a benne rögzített időpontig kell átültetniük a nemzeti jogrendjükbe és értesíteniük kell a bizottságot az intézkedések szövegéről. A bizottság ezeket megvizsgálja, hogy az irányelvben előírt eredményre vezetnek-e. Ha egy tagállam nem közli időben a bizottsággal az átültető intézkedéseit, vagy ha az intézkedések hiányosak, a mulasztás pótlásáért a Bizottság kötelezettségszegési eljárást indíthat ellene. (folytatjuk) Veszelei Viktória jogász(A cikk tájékoztató jellegű, nem minősül jogi tanácsadásnak.)
Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Korábbi cikkek a témában

Ezt olvasta már?