<p>Mivel a tanárok nem voltak hajlandók rábólintani a kormány javaslatára, mely szerint a fokozatos béremelés fejében lemondanak a sztrájkhoz való jogukról, a kabinet szeptember 1-jétől csak hatszázalékos béremelést hagyott jóvá. A következő fizetésemelés további egyeztetések tárgyát fogja képezni, az oktatásügyi szakszervezetek a sztrájkot sem tartják kizártnak.</p>
Nem zárják ki a sztrájkot a tanárok
Az eredetileg bemutatott kormányrendelet értelmében a pedagógusok bére idén szeptembertől 6,6, majd a következő három év januárjától egyesével további 6,6 százalékkal nőtt volna. Mindezt akkor, ha a tanárok aláírják a kormány által bemutatott ultimátumos memorandumot, amely megtagadta a tanároktól a sztrájkhoz való jogot. A Pavel Ondek vezette oktatásügyi szakszervezet a héten bejelentette, nem írják alá a memorandumot, mert azt színtiszta zsarolásnak tartják. A szakszervezet ugyan üdvözölte a kormány béremelési javaslatát, ám a sztrájkhoz való alkotmányos jogról nem akar lemondani. „Nem engedünk jogainkból, hogy a jövőben is tudjunk tárgyalni” – mondta Ondek, aki szerint a lépésnek széles támogatottsága volt a szakszervezet soraiban.
Robert Fico miniszterelnök szerint a kormány tudomásul veszi, hogy a szakszervezetek elutasították a szociális megbékélésre tett ajánlatát, ezért viszont csak a szeptemberi, egyszeri 6,6 százalékos béremelést tudja garantálni, a teljes, 2020-ig terjedő összesen 26,25 százalékos béremelési csomagot nem fogják elfogadni. „Többet kínáltunk, mint ami a kormányprogramban szerepel, ám ezért cserébe értelemszerűen azt vártuk, hogy szociális béke lesz” – mondta Fico azzal, hogy bár a tanárok béremelését tartalmazza a kormányprogram, jelenleg nem tudja garantálni, milyen mértékű lesz az a jövőben. A további fizetésemelésről tárgyalni fognak.
Bugár Bélának, a Híd elnökének – saját bevallása szerint – csalódást okozott a szakszervezetek hozzáállása. „Természetesen joguk van egy ilyen döntésre, ám ugyanakkor hozzá kell tennem, hogy ez már az ő felelősségük. Felelősségük van azért, hogy a garantált 26,25 százalékos béremelés helyett más utat választottak. Szerintem a tanárok díjaznák, ha tudnák, milyen mértékben és mikor számíthatnak fizetésemelésre” – fűzte hozzá Bugár.
Ondek szerint nincs ok, miért ne lehetne megegyezni a tanárok további béremeléséről, a szlovák gazdaság szerinte jól teljesít, így a fizetések emelésére is meg kell találni a forrásokat. „Nem szabad megfeledkezni, hogy a kormány a programnyilatkozatában prioritásként kezeli a tanárok bérezését. Én továbbra is látok lehetőséget arra, hogy a kabinet eredeti, jelenleg már nem érvényes javaslatánál még jelentősebb béremelésről egyezzünk meg” – fűzte hozzá Ondek azzal, hogy ha nem sikerülne megegyezni, akkor nem lehet kizárni, hogy a tanárok ismét sztrájkolni fognak. (dem, TASR)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.