Boris Kollár (Sme rodina) a nőverési botrány ellenére egyelőre marad a parlament élén. A Demokraták által kezdeményezett rendkívüli ülésen a parlament nem volt határozatképes. A következő próbálkozásra holnap délelőtt kerül sor.
Nem volt határozatképes a parlament, elnapolták a rendkívüli ülést
A rendkívüli ülés kezdeményezését 34 képviselő szorgalmazta, az ülés megnyitásához legalább 76 képviselőnek kellett volna bejelentkeznie, de mindössze 66-an tartózkodtak a teremben. A második próbálkozás szintén meghiúsult – ezúttal azonban csak 5 szavazat hiányzott. Harmadjára szerdán 9 órakor futnak neki a törvényhozók. A javaslat jóváhagyásához 76 szavazatra van szükség. A parlament elnökének sorsáról titkos szavazással döntenek, ami elsősorban Kollárnak kedvez.
Michal Šimečka, a Progresszív Szlovákia elnöke az ülés előtt felszólította a törvényhozókat, szavazzák meg Kollár leváltására irányuló javaslatot.
Világos jelzést kell küldenünk a társadalomnak, hogy az erőszakot semmilyen körülmények között nem toleráljuk – különösen, ha magas rangú politikusról van szó
– mondta a liberális párt elnöke.
„Abszolút ellenzem a családon belüli erőszakot” – jelentette ki Kollár az ülés előtti sajtótájékoztatón. Hangsúlyozta, az incidens miatt nem távozik a posztjáról. „Nem vagyok hajlandó lemondani azért, mert a gyermekem életét és egészségét védtem” – jelentette ki azzal, korábbi kijelentése a gyermekei védelmére vonatkozott, nem pedig arra, hogy újra megverné a volt partnerét. A házelnök a botrány hátterében politikai érdeket lát, s meggyőződése, hogy a választási kampányban diszkreditálni akarják őt és a pártját. Élesen bírálta a sajtót, majd azt ígérte, a következő választási időszakban az első törvényjavaslat, amit beterjesztenek a nők és gyermekek védelmét fogja célozni. Megismételte, Barbora Richterová, akkori élettársa sokkos állapotban elhajította közös gyermeküket, és azért pofozta meg, mert attól tartott, újra megtörténhet az eset.
Nem verjük a nőket, soha
– jelentette ki Andrea Letanovská, a Demokraták listavezetője, majd ismételten felszólította a parlamenti képviselőket, szavazzák meg Kollár menesztését. „Semmilyen erőszak nem elfogadható számunkra. Úgy véljük, hogy Boris Kollár leváltása a parlament elnöki posztjáról a megfelelő szimbólum és üzenet, amit a bántalmazás és az erőszak áldozatainak küldhetünk” – tette hozzá. „Pofonokkal nem mentünk életet” – reagált a házelnök magyarázatára, mely szerint azért ütötte meg a nőt, mert a gyermeke életét féltette.
Jana Bittó Cigániková (Saska) nem értett egyet azzal, hogy az ülést egy valódi, rendszerszintű megoldás nélkül nyissák meg. Sokkal elfogadhatóbb lenne számára, ha például az isztambuli egyezmény ratifikációja is felkerült volna a napirendre. A Demokraták ezzel kapcsolatban megjegyezték, több képviselő ebben az esetben nem írta volna alá az indítványt, s ha sikerült is volna kezdeményezni a rendkívüli ülést, az isztambuli egyezmény körüli veszekedések „soha nem értek volna véget”.
Peter Pellegrini (Hlas) az első próbálkozás után kijelentette, támogatják az ülés megnyitását és Kollár leváltását is. Megjegyezte, ha nem venne részt a rendkívüli ülésen, nem tudja, hogyan nézne az édesanyja, illetve a nővére szemébe. Hozzátette azonban, senki nem számolt a rendkívüli üléssel, így több képviselő a korábban betervezett programok miatt nem tud jelen lenni.
Kedden egyébként az OĽaNO és az SaS sem volt egységes – több hiányzó volt mindkét pártnál. Cigánikován kívül Anna Záborská (keresztény Unió) sem vett részt az ülésen. Bár mindketten a nők védelmét hangsúlyozzák pályafutásuk során, a családon belüli erőszakot beismerő házelnök leváltása egyikük számára sem tűnt elég fontosnak ahhoz, hogy részt vegyenek a rendkívüli ülésen.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.