<p>A szlovákiai orvosok körébennem várható a cseh kollégáikhoz hasonló összefogás és tiltakozás. A szlovák orvosok nem egységesek, és félnek, mondja a szlovák orvosszakszervezet vezetője. A cseh kormány kénytelen volt meghátrálni, és jelentős fizetésemelést ígért az orvosoknak. A példátlan méretű orvostiltakozás hónapok óta nagy visszhangot vált ki a cseh társadalomban.</p>
Nem sztrájkolnak a szlovákiai orvosok
A szlovákiai orvosok körébennem várható a cseh kollégáikhoz hasonló összefogás és tiltakozás. A szlovák orvosok nem egységesek, és félnek, mondja a szlovák orvosszakszervezet vezetője. A cseh kormány kénytelen volt meghátrálni, és jelentős fizetésemelést ígért az orvosoknak. A példátlan méretű orvostiltakozás hónapok óta nagy visszhangot vált ki a cseh társadalomban.
Csaknem 4000 orvos csatlakozott a „Köszönjük, távozunk!“ elnevezésű tiltakozó akcióhoz, amellyel béremelésre akarták rábírni a kormányt. Március elején egyszerre 4000 orvos hagyta volna ott a cseh kórházakat, ezzel pedig vészhelyzet alakult volna ki az egészségügyben, egészen egyszerűen összeomlott volna az ellátás.
Emelnek, ha maradnak
A kormánynak nem volt más lehetősége, mint eleget tenni a követeléseknek, havi 5-8000 koronás (206-330 euró) emelést ígérve. Petr Nečas miniszterelnök tegnap a kormány tárgyalása után kijelentette, a miniszterek megszavazzák a béremelést, de csak akkor, ha a szakszervezet felszólítja az orvosokat a benyújtott felmondások visszavonására. A szakszervezet elfogadta a feltételt.
A szlovák orvosok támogatják cseh kollégáik akcióját, de hogy nálunk is sor kerülne hasonló megmozdulásra, szinte elképzelhetetlen. A szlovák orvostársadalom nem egységes. Noha a bérezéssel szinte mindenki elégedetlen, nem mindenki ért egyet a sztrájkkal és a tiltakozással, főleg nem olyan méretűvel, mint a csehországi. Michal Polícian, az orvosszakszervezet elnöke szerint sokan félnek a következményektől is, ez elsősorban a nem állami kézben levő kórházak alkalmazottaira igaz. „Az egyik kollégám szó szerint azt mondta, hogy félnek a tulajdonosoktól“ - jegyezte meg Polícian. „A szlovák kollégák tisztelettel tekintenek cseh kollégáik igazságos harcára, akik nemcsak önmagukért, de a páciensekért is küzdenek“ - mondta Marián Kollár, a szlovák orvosszakszervezet volt elnöke.
Vonzók lehetnek a cseh bérek
A cseh orvosok fizetésemelésének viszont a szlovák egészségügyi ellátásra nézve lehetnek negatív következményei. A cseh orvosok ugyanis, ha a kormány betartja ígéretét, átlagosan csaknem háromezer eurót fognak keresni. Ez sokkal több, mint a mi orvosainké.
Szlovákiában az egyetemi kórházakban dolgozó orvosok átlagkeresete 1585 euró, egy nagyobb kórház igazgatójáé 3000-4000 euró, a kezdő orvosoké 800 euró. Ha a cseh doktorok sikerrel járnak, a szlovák orvosszakszervezet szerint reális az esélye annak, hogy nagyon sok szlovákiai szakember Csehországban keres munkát. Különösen így lesz ez a fiatal, pályakezdő orvosok esetében. Azok, akik eddig a nyelvi nehézségek, a távolság miatt nem vállalkoztak volna külföldi munkára, most a szomszédban is jobb feltételek mellett dolgozhatnak. Az sem titok, hogy a szlovákiai orvosutánpótlás „kinevelésében“ nem elhanyagolható szerepet játszanak a cseh egyetemek: a határhoz közeli Brünnben például az orvosi kar egy-egy évfolyamának jó felét szlovákiai hallgatók alkotják. Ha ezek a fiatal szakemberek nem térnek haza, illetve az itthon végzettek távoznak, rövid időn belül a szlovák egészségügyi ellátás is veszélybe kerülhet.
Szakmai lehetőségek, jobb bérezés
Viszonylag sok pályakezdő orvos meg sem próbál itthon munkát keresni, vonzzák őket a külföldi szakmai lehetőségek és bérezési feltételek. Németországban egy kezdő orvos bére 3800 euró havonta, nálunk ennyit gyakran a kórházigazgatók sem keresnek. Egy tízéves gyakorlattal rendelkező osztrák vagy német orvos átlagban 6500 eurót keres. Májusban Németország és Ausztria is megnyitja munkapiacát, és ez minden bizonnyal azzal jár majd, hogy a pályakezdő vagy a harmincas-negyvenes éveikben járó szlovák orvosok az eddiginél is nagyobb számban fognak elmenni az országból, figyelmeztet a szakszervezet.
A csehországihoz hasonló hatalmas méretű tiltakozáshoz a szlovák orvosoknak tehát - a szakszervezet szerint - nincs merszük, s nem is képesek ilyen összefogásra. Kísérletek voltak, a legemlékezetesebb talán a 2006-os tiltakozási hullám, annak is a „köpenydobálós“ mozzanata, amikor egy nagygyűlésen a ružinovi kultúrházban a színpadon ülő Mikuláš Dzurinda kormányfő elé hajigálták a fehér köpenyüket a résztvevő orvosok.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.