A Nagyszombat Megyei Önkormányzat szeptember ötödikén hagyta jóvá a galántai Kodály Zoltán Magyar Tannyelvű Gimnázium új igazgatójának kinevezését. A kerületi képviselői és az iskolaigazgatói poszt összeférhetetlensége miatt leköszönő igazgató, Pék László helyét a 28 éves, testnevelés–informatika szakos Rencés István foglalta el.
Nem szeretne felégetni semmit
Eget rengető változtatásokat nem szeretnék véghezvinni, nem akarom, hogy megszakadjon az a folyamat, amely Pék László vezetésével megindult. Csupán néhány szervezési változást szeretnék eszközölni az egyértelműbb feladatmegosztások érdekében. A pedagógiai igazgatóhelyettes posztjára még pályázatot kell kiírni; egyelőre ideiglenesen Geškó Lívia kolléganőmet bíztam meg ezzel a feladattal. A gazdasági igazgatóhelyettesre komoly feladatok várnak az anyagi háttér megteremtésében. Munkaköröket kívánok összevonni, szeretném, ha mindenre jutna pénz. Az iskola vezetősége csak akkor működhet jól, ha egy teamként fogunk együttműködni.
A módszertani munka területén is vannak tervei?
Nagyon nagy szerepet szánok a tantárgybizottságoknak, a testületek vezetőinek. Szeretném megerősíteni a helyzetüket, és ezt honorálni is szeretném. Tanácsadó-ellenőrző szerepet szánok nekik. Rendszeres óralátogatásokkal a fiatalabb tanárok módszertani segítőivé válhatnának, és természetesen együttdolgoznának az iskolavezetéssel. A fiatal tanárokat meg kell győzni arról, hogy ez nem ellenőrzés, hanem segítség.
Úgy tudom, ebben az iskolában egyfajta alternatív tanterv is működik...
Az 1999-es tanévben vezettük be; a tanulóknak a negyedik évfolyamban módjuk van tizennyolc órában tantárgyakat választani. Elképzelésem szerint a következő tanévre programcsomagokat ajánlunk. Meghirdetnénk például, hogy informatikából nyitunk egy nyolcórás blokkot azoknak, akik programozók akarnak lenni. Vannak, akik informatikát akarnak tanulni, de pedagógiával párosítva, számukra szintén nyitunk egy blokkot kevesebb órában. Van, aki nem akar egyetemre vagy főiskolára menni, hanem például titkárnő akar lenni, akkor neki ajánlunk egy három-négy órás blokkot, ahol felhasználó programokkal foglalkozhat.
Úgy láttam, építkezés is folyik az iskolában, bővítik az épületet. Mire szolgálnak majd az új helyiségek?
A szlovák gimnáziummal karöltve fogtunk hozzá négy új tanterem kivitelezéséhez. A hetekben kellene átadni őket; kettő a miénk, kettő a szlovák gimnáziumé. Már nagyon nagy szükség volt erre, mert szerencsére annyi diákunk van, hogy a tanítás már a szaktantermekben is folyik. Viszont ha ezt a két osztályt átadják, és tantermek szabadulnak fel, mindenképpen tervezem egy multimédiás tanterem megnyitását, és egy könyvtárat is kialakítanánk. Ez ezért volna jó, mert az iskola alapítványának segítségével és különböző pályázatokon nyert támogatásokból sikerült egy multimédiás kivetítőt vásárolnunk; számítógépekkel, DVD-ékkel, digitális mikroszkóppal, videokamerával rendelkezünk. A berendezések egy technikus felügyelete alatt hozzáférhetővé válnának minden pedagógus számára, és a már meglevő oktatóprogramokat is alkalmazni lehetne. Nagyon jól eredménnyel használták a multimédiás kivetítőt tavaly az informatikai szemináriumot látogató tanulók, akik powerpointos prezentációval készítették el az évfolyammunkájukat. A gyerekek is élvezték, és szerintem ez a jövő; a kommunikációs és információs technológiákra kell építeni.
Említette az iskola alapítványát. A műszaki felszereltség bővítésén kívül miben támogatja az iskolát?
Tavaly elindítottunk egy programot, amelyet még egyeztetni kell az alapítvánnyal. Támogatást nyújtottunk azoknak, akik gyengébb szociális helyzetű családból jöttek. A szülők kérhettek hozzájárulást az étkeztetéshez, az iskolai kiránduláshoz, bármihez, ami az iskolával kapcsolatos. Idén is szeretnénk további támogatásokat nyújtani.
Az iskolában nagyon sokrétű szabadidős foglalkozás folyik. Ezzel is foglalkozott a koncepciójában?
Azt hiszem, a környéken elég jól ismert iskolánk énekkara és kulturális csoportja. Már csak azért is kötelességemnek tartom az énekkar támogatását, mivel gimnáziumunk névadója Kodály Zoltán. Az énekkar az elmúlt években hazai és külföldi versenyeken is sikeresen szerepelt, és minden tőlem telhető támogatást a jövőben is megadok a tevékenységéhez. A kulturális csoport, a tánccsoport, az irodalmi színpad tevékenységét is támogatni szeretném. Már hagyománnyá vált, hogy minden március 15-e környékén egész estét betöltő műsort adnak a szülőknek és iskolabarátoknak, ezt mindenképpen folytatni szeretnénk. Annak idején, amikor még én is a kulturális csoport tagja voltam, rendszeresen jártunk fellépni a környező falvakba. Szeretném, ha ezt valamennyire sikerülne visszaállítani. Hasonlóképpen a sporttevékenységet is szeretném támogatni, és jó lenne, ha vissza tudnánk állítani a rendszeres sítanfolyamok gyakorlatát.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.