A nővérek nem számítanak béremelésre (Illusztrációs fotó)
Nem sok munkahelyen lesz 13. fizetés
Több százezres költségnövekedést jelent egyes vállalkozóknak az éjszakai, a hétvégi és az ünnepnapi bérpótlék májustól esedékes emelése, amit nehezen tudnak kigazdálkodni. Azt azonban sokan elismerik, hogy a béremelésre különben is rákényszerülnek.
Komoly gondot okoz sok munkaadónak, elsősorban az alacsonyabb fizetéssel dolgozó ágazatokban a hétvégi és éjszakai pótlékok emelése. Májustól legalább a minimálbér 30%-ával - óránként 83 centtel - nő a pótlék az éjszakai munkáért, 69 centtel a szombati és 1,38 euróval a vasárnapi munkáért a munka törvénykönyve napokban elfogadott módosítása alapján.
Az emelés a mezőgazdaságban is gondot okoz.
„A növénytermesztés nem ismeri a hétvégét és az ünnepnapot, sok munkát éjszaka vagy hétvégén kell elvégezni“
- magyarázta lapunknak Bindics Zsolt, a GreenCoop mezőgazdasági szövetkezet elnöke. Szerinte a pótlékok növekedése azért is jelent gondot, mert már eddig is kénytelenek voltak emelni a béreket. „Olyan nagy a munkaerőhiány, hogy az elmúlt időszakban szinte mindenhol volt béremelés. Most olyan pluszterhet kaptunk, amellyel nem számoltunk“ - mondta Bindics. Számításaik alapján a pótlékok emelkedése akár 15 százalékos növekedést is eredményezhet azoknál a dolgozóknál, akik egy hónapban két hétvégén dolgoznak.
A Szlovákiai Vállalkozók Szövetsége (PAS) általában nem tart túlzottan a bérpótlék emelkedésének hatásától, de bírálja a jogszabály bonyolultságát.
„A pótlékok növekedésének mértékéről lehet vitatkozni, de alapvetően elfogadhatónak tartjuk“
- mondta lapunknak Peter Kremský, a PAS ügyvezető igazgatója. Azt azonban ő is elismeri, hogy egyes ágazatoknak, mint például a mezőgazdaságnak vagy a kiskereskedelemnek gondot okozhatnak a pluszköltségek. „Vannak olyan információink, hogy például egy éjjelnappali élelmiszerboltnál az új szabályozás akár 200 eurós bérnövekedést is jelenthet egy alkalmazottra számolva, amit várhatóan a vevőkre fog terhelni a tulajdonos, vagyis árat kell emelnie“ - magyarázta az igazgató. Kremský szerint nagyobb probléma, hogy a pótlék nem egységes. „Vannak kivételek, például a pékek vagy az autógyárak, nem egyszerre, hanem több lépcsőben emelkedik a pótlék, a rendszer bonyolult, nem átlátható, elsősorban az dolgozók számára“ - állítja a PAS ügyvezető igazgatója.
Nem sok munkahelyen lesz 13. fizetés
Több ágazatban is gondot okozhat a bérpótlékok májustól esedékes emelkedése. A kedvezményes 13. és a 14. fizetés pedig elsősorban a magasabb fizetésű alkalmazottak, illetve munkaadóik számára lehet előnyös. A kórházaknak, a mezőgazdasági vállalatoknak, a kiskereskedelmi egységeknek - például az éjszaka vagy hétvégeken is nyitva tartó kisboltoknak -, a leszakadó régiókban működő, zömében alacsonyan képzett munkaerőt alkalmazó vállalatoknak - textilipar, élelmiszeripar - okozhat majd problémát az éjszakai, a hétvégi és az ünnepnapi bérpótlék emelkedése.
20 milliós pluszkiadás
A regionális kórházak jelenleg számolják, hogy éves szinten mekkora költségnövekedésre számíthatnak. „Ezzel a tétellel nem számoltunk a költségvetés tervezésekor, a fedezésükre mindenképpen pluszforrást kell találnunk“ - mondta lapunknak Tomáš Kráľ, az országszerte 14 kórházat üzemeltető Svet zdravia szóvivője. A több mint 50 regionális kórházat összefogó Szlovákiai Kórházszövetség (ANS) előzetes számításai alapján összességében mintegy 20 millió euróval nőnek tagjaik bérköltségei, emiatt tárgyalni akarnak az egészségügyi minisztériummal.
Ahol nem lesz 13. fizetés
A kedvezményes 13. és a 14. fizetés esetében a vállalkozók azt tartják a legfontosabbbnak, hogy nem kötelező jellegű. „A rendszer azonban nagyon bonyolult, van, ami fél évben érvényes, van, ami csak év végén. Hátrány az is, hogy átlagbért kell fizetni, de a kedvezmény csak 500 euróig jár“ - magyarázta Peter Kremský, a Szlovákiai Vállalkozók Szövetségének (PAS) ügyvezető igazgatója. Sokkal jobbnak tartaná, ha egységesebb szabályozást fogadott volna el a parlament.
Nem tartja túlságosan reálisnak a 13. és 14. fizetést a mezőgazdaságban Bindics Zsolt az adó- és járulékkedvezmény ellenére sem. „A teljesítményt havi szinten értékeljük, nem mondhatom azt a dolgozóknak, hogy majd hat hónap utánkapnak prémiumot, mert akkor én kedvezményesen tudom kifizetni“ -magyarázta a GreenCoop mezőgazdasági szövetkezet elnöke. Tovább nehezítik a kifizetést az egyéb törvényi feltételek, például a minimálisan kötelező 24 hónapos munkaviszony, vagy a teljes bér kifizetése.
A 13. fizetésre az egészségügyben sem számíthatnak, legalábbis általánosan, ágazati szinten biztosan nem. „Ilyen jutalomra az egészségügyben nincs forrás“ - magyarázta Tomáš Kráľ, a Svet zdravia szóvivője.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.