<p>Egyre több sofőr szerel olyan fekete dobozt autójába, amelyben egy kamera van elrejtve. Ez az autó előtti, vagy mögötti útszakaszt figyeli. Saját egészségünk és tulajdonunk védelménél viszont mások magánéletére való jogáról sem szabad megfeledkezni.</p>
Nem mindig segít az autóba szerelt kamera
Egyik ismerősöm néhány héttel ezelőtt eldöntötte, hogy kamerát szerel az autójába. Megelégelte az utakon száguldozó agresszív sofőröket, és elhatározta, hogy ha valamilyen szabálysértésen ér egy ámokfutót s a kamerája rögzíti azt, a felvételt továbbítja a hatóságoknak.
A kamera beszerelésével kapcsolatban aztán több kérdés is felmerült. „Például kell valahogy jeleznem, hogy az autóban felvétel készül? Ha sikerül rögzítenem valamilyen durva szabálysértést, akkor felhasználhatom ezt a felvételt a vétkező sofőrrel szemben?” – kérdezte az ismerősöm.
A közlekedésügyi minisztérium tájékoztatása szerint elvileg egy törvény sem tiltja a kamerarendszer használatát az autóban, viszont csak olyan kamerákat lehet az autóba szerelni, amelyek használatát a közúti forgalomban engedélyezték. Fontos az is, milyen műszaki beavatkozást kell elvégezni az autóban a kamera beszereléséhez. „Ha a berendezést 12V-os konnektorhoz csatlakoztatják, akkor nem kell külön engedélyeztetni. Viszont ha a kamerarendszer beszerelése az autó elektronikájába való beavatkozással jár, akkor szükséges a vonatkozó törvények alapján történő engedélyeztetése” – mondta Martin Kóňa, a közlekedésügyi tárca szóvivője.
A kilátással is gondok lehetnek
Arra is gondolni kell, hogy a törvények szerint a sofőrnek a gépjármű vezetése során semmilyen tárgy sem takarhatja el a kilátást, olyan dolog sem lehet az ablakon, vagy a sofőr látószögében, amely elterelné a figyelmét a forgalomról. S végső soron a videofelvételek rögzítése sem olyan egyszerű. „Ha például valaki kamerára rögzít egy beszélgetést az autó mellett, akkor tájékoztatni kell az illetőt arról, hogy a párbeszédet rögzíti, esetleg engedélyt kell kérnie a felvételre. Ha közúti ellenőrzés során készül a felvétel, akkor a rendőrt is tájékoztatni kell arról, hogy felvétel készül” – emlékeztetett az Országos Rendőr-főkapitányság szóvivője, Denisa Baloghová.
A rendőr dönt a bizonyítékról
Előfordulhat, hogy sikerül egy szabálysértést dokumentálni a kamerával, ilyenkor az illető a rendőrséghez fordulhat. „Minden állampolgár jelentheti a szabálysértést, s ha bizonyítani is tudja, akkor a bizonyítékot is átadhatja a hatóságoknak. A további eljárás során kiértékelik, hogy elfogadják-e bizonyítékként a felvételt, vagy sem” – pontosított Baloghová.
Másrészt a felvételek készítése során az alkotmány 26. cikkelyére is gondolni kell, amely kimondja, hogy az alapvető jogaink gyakorlásához elkerülhetetlen betartani mások alapvető jogait. Ha az érintett úgy gondolná, hogy megsérültek jogai azzal, hogy tudta nélkül felvétel készült róla, akkor a polgárjogi törvénykönyv 13. paragrafusára hivatkozva védekezhetne.
A felvételt meg kell semmisíteni
Az Adatvédelmi Hivatal szerint a közúti forgalomról készült felvételekre is szabályok vonatkoznak. „Közterületről, például útról csak bűncselekmények, vagy kihágások leleplezése érdekében lehet felvételt készíteni, s azt is csak akkor, ha látható helyen fel van tüntetve, hogy a közterületet kamerák figyelik. Az így készült felvételt csak büntetőjogi eljárás, vagy kihágások kapcsán indított eljárás során lehet felhasználni” – tette közzé a hivatal. Ha nem használják fel ilyen célra, akkor a rögzítés napját követő hét napon belül le kell törölni a felvételt.
A vétkes megbüntetése bajos lehet
Eddig egyetlen törvény, közúti tábla vagy előírás sem tudta rávenni az agresszív sofőröket a normális, higgadt viselkedésre. A Sme napilap az elmúlt héten tájékoztatott egy sofőrről, aki bosszúból, amiért egy másik sofőr nem akarta a sávjába engedni, leblokkolta autójával a forgalmat. Mivel több előírást is megsértett, a rendőrök a büntetésen kívül akár két évre is elkobozhatták volna a jogosítványát.
Ha az agresszív sofőr szabálysértését a helyszínen nem látják a rendőrök, akkor aránylag bonyolult lehet rábizonyítani, hogy vétkezett. A kamera is csak abban az esetben segíthet, ha a felvételen egyértelműen látni, ki vezette a gépkocsit. Azt gondolhatnák, hogy az objektív felelősség elve alapján olyankor is büntethetne a rendőrség, ha nem látni a sofőrt és csak a szabálysértésről készült felvétel. Erre viszont csak akkor lenne lehetőség, ha a felvételt a rendőrség kamerájával készítenék és nem egy magánautóba szerelt kamerával.
Az egyetlen, bár lehet kevésbé hatékony módszer az agresszív sofőrök megbüntetésére, ha például közvetlen a szabálysértés elkövetése után, még az autóból kihívják a rendőrséget úgy, mint a lenti cikkben olvasható prágai példa szemlélteti.
Hatásos lehet nyilvánosságra hozni az agresszív sofőrről készült felvételeket, hogy a közúti forgalom többi résztvevőjét is figyelmeztessék.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.