<p>Pozsony. Eurót gyakorlatilag bárhol a világon beváltanak, de ne feledjék, hogy nem minden ország pénznemét váltják vissza euróra a szlovákiai bankok. A papírpénzt ezért érdemesebb még külföldön elkölteni vagy visszaváltani.</p>
Nem minden valutát váltanak vissza euróra
DEMECS PÉTER
Egyiptomi font, marokkói dirham vagy a valamivel egzotikusabb brazil real, thaiföldi bath és kubai peso. Ezekből a pénznemekből sem érdemes sokat hazahozni, legfeljebb néhány bankót emlékbe. A szlovákiai pénzintézetekben ugyanis nem fogják tudni euróra visszaváltani.
Milyen pénznemet fogadnak el?
Már régen nem igaz, hogy a szlovákiai turisták csak a szomszédos országokba, legfeljebb Horvátországba utaznak nyáron. Egyre több ember akarja szabadságát a tengerentúlon, más kontinensen vagy távol eső szigeten tölteni. Főként ilyen kalandvágyó turistáknak nem árt gondolniuk arra, hogy ha nem költik el az adott országban a beváltott készpénzt, Szlovákiában már aligha fognak tudni tőle megszabadulni.
Általában érvényes, hogy a bankok azt a pénznemet váltják be, amelyet euróról átváltva kiadnak – beváltani viszont csak papírpénzt lehet. A hazai pénzintézetek többsége csak a szomszédos országok pénznemét váltja be, ezen túl amerikai dollárt, brit fontot és elvétve japán jent. A ČSOB cseh koronát, amerikai dollárt, brit fontot, svájci frankot és forintot vált be, a Szlovák Takarékpénztár kínálatában a környező országok pénzemén kívül a dollárt és a fontot találják csak meg. A VÚB kínálata valamivel bővebb, hiszen a környező országok pénzemén, dolláron és fonton kívül például svéd, norvég és dán koronát vagy japán jent is bevált – viszont csak akkor, ha a kliens minimum két-három nappal korábban jelzi, milyen összegre lenne szüksége. A Tatra Bank is ugyanezeket a valutákat kínálja. Más pénznemet viszont hiába keresnének.
„Például egyiptomi fontot, marokkói dirhamot, török lírát mindig az adott ország beváltóiban érdemes visszaváltani euróra, szlovákiai bankok vagy beváltók nem fogadják el ezt a pénznemet.” – mondta Jana Kováčová, a Nemzeti Bank (NBS) sajtóosztályának vezetője, hozzátéve: az NBS semmilyen ország valutáját nem fogadja el, nem foglalkozik pénzbeváltással. A pénzintézetek egységesen állítják: azért olyan korlátozott a külföldi pénznemek kínálata Szlovákiában, mert a kliensek az év során csak elvétve igényelnek ilyen egzotikus valutát, a bankoknak pedig nem éri meg hónapokon át tárolni a pénzt.
Készpénzzel vagy kártyával fizessenek
A bankok azt ajánlják a klienseknek, hogy fizetéskor inkább bank- vagy kreditkártyát használjanak, ugyanis ez a valuta beváltásánál sokkal előnyösebb. Másrészt sosem árt bizonyos mennyiségű készpénzt is vinni arra az esetre, ha például egy bankautomata elnyeli a kártyájukat.
Ha az eurózónán kívül eső országokba utaznak, a bankautomatákból történő pénzkivételért is magasabb illetéket kell fizetni, némelyik pénzintézet több eurós díjat is elkér ezért a szolgáltatásért. Akadnak viszont olyan bankok is, amelyek nem tesznek különbséget a külföldi vagy hazai pénzkivétel között. Utazás előtt így érdemes ennek is utánajárni.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.