Nem mellékes a mellékhelyiség

Komárom/Galánta/Kassa. Nyáron nemcsak a fővárosba, hanem a vidéki városokba is sok külföldi turista érkezik. Hogy kellemes emlékekkel távozik-e, azt olyan apróságok is befolyásolják, hogy szükséghelyzetben talált-e nyilvános illemhelyet a városban.

Igencsak kellemetlen helyzetbe kerül az a Komáromba látogató turista, aki szombat délután vagy vasárnap a belvárosban szeretne „könynyíteni magán”. Két lehetősége van: bekéredzkedik valamelyik vendéglő illemhelyére, esetleg kigyalogol a több száz méterre lévő vasútállomásra vagy buszpályaudvarra. A város egyetlen földalatti nyilvános illemhelye ugyanis hétköznapokon fél kilenctől délután ötig, szombaton pedig csak délig üzemel. Farkas Máriától, a WC-t üzemeltető Clean City Kft. ügyvezetőjétől megtudtuk, további két mozgatható illemhelyük van, amelyet koncertek, vásárok, nagyobb tömeget megmozgató rendezvények során állítanak fel. 1994-95-ben két, egyenként kétszázezer korona értékű, korszerű automata öblítésű, fűthető illemhelyet vásároltak és helyeztek el a városban, a magas helypénz miatt azonban néhány éve átadták azokat a városnak. Közülük az egyik már teljesen használhatatlan állapotban van, ami részben a hajléktalanok rovására írható. Többen közülük éjszakai szállásként használták a fűtött, megvilágított fülkéket. Még roszszabb helyzetben vannak a mozgáskorlátozottak, számukra megfelelő nyilvános illemhely egyáltalán nincs a városban.

Galántán egyetlen nyilvános illemhely működik, ám ez sem mindennap. Az ok nagyon egyszerű: többre nem futja a város kasszájából. Az illetékesek szerint azonban nincs is többre igény. Az illemhely a város központjában, a piac mellett van, ám aki nem ismeri a várost, nem biztos, hogy időben megtalálja. A közvécé keddtől szombatig üzemel, de még ilyen nyitvatartás mellett is jelentős ráfizetéssel, 1500 koronás havi bevétel mellett mintegy 14 ezer korona a havi kiadás.

Kassa központjában sokáig a kisdolog is nagy gondot jelentett, mivel nyilvános illemhelyek egyáltalán nem működtek. A gyakori „besurranók” miatt a legtöbb étterem üzemetetője arra a barátságtalan lépésre kényszerült, hogy kulcsra zárja a mellékhelyiségek ajtaját, és a pincér csak a vendégeknek adja oda a féltve őrzött kulcsot. Több helyen bevezették a fizetős toalettet, információink szerint jelenleg is hat belvárosi vendéglátó egységben kell fizetniük az illemhelyre kényszerülőknek. A belvárosban jelenleg összesen két hordozható toalett működik. Ezen kívül csupán egyetlen helyen, a földalatti múzeumnál könnyíthetnek magukon a turisták. Ezt az illemhelyet nyár elejére hozta rendbe a város. A felújítás 3,5 millió koronába került, a város legdrágább toalettjének használati díja ezért lett hat korona. Az áruházakban szintén fizetős vécék működnek, az üzemeltetők szerint erre azért volt szükség, mert egyéb lehetőség híján sokan automatikusan a Dargov vagy a Tesco áruházakba tértek be. (vkm, juk, gl)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?