Nem leszek politikai öngyilkos

Néhány napja hozta nyilvánosságra Robert Fico pártja az Első száz napon – száz fontos döntés című tervezetét, amely a Smer választási programjának elveit és legfontosabb céljait tartalmazza. Erről és más időszerű kérdésekről faggattuk a pártelnököt.

„Jól tudom, hogy Dél-Szlovákiában nem terem számomra sok babér.” Somogyi Tibor felvétele Nyilván tudja, hogy számos szlovák politológus és még több politikus önt populistának tartja, a Smer által meghirdetett harmadik utat pedig zsákutcának. Mit szól mindehhez?

Ezek rosszhiszemű vagy nem szakavatott véleménynyilvánítások. Mi pragmatikus párt vagyunk és leszünk, nem akarunk bebújni semmiféle ideológiai skatulyába. Példaképünk Tony Blair, aki új baloldal néven hirdetett új politikai értékrendet. Ma már egyesek újkonzervatívnak tartják. Mindezen rágódjanak a politológusok és a politikai ellenfelek. A lényeg az, hogy Nagy-Britannia virágzó ország, Blair pedig már kétszer is nyert választásokat. Ilyen úton szeretnénk járni mi is.

A valóság viszont az, hogy sokak szerint a Smernek egyetlen célja van, éspedig a hatalom megszerzése. Ezért hol Mečiarék felé kacsintgat, hol meg a jelenlegi kormánypártokra. A mostani programjuk is inkább populista jelszavak gyűjteménye...

A politikában az is nagyon fontos, hogy a tartalmas programot könynyen érthető elvekkel és szellemes jelszavakkal is népszerűsítsük. Ezt tettük, amikor feltételezett kormányra kerülésünk első száz napjának száz fontos döntését foglaltuk össze. Négy évvel ezelőtt elég volt azt kiabálni, hogy Mečiarék lopnak, gyilkolnak, s máris gyűltek a szavazatok az akkori ellenzékiek táborában. Mi nem jelszavakkal, hanem életképes programmal készülünk a kormányzásra.

A hirdetőtáblákon viszont azt közlik, hogy Dzurindáék kormányzása alatt is úgy lopnak, ugyanolyan a korrupció, sőt: nagyobb, mint Mečiarék idején. Akkor most mi az igazság?

Hát az, amit hirdetünk. Ezt az öszszetákolt koalíciót a privatizáció tartja össze. Idestova négy éve felosztották a terepet. Dzurindáék kapták a gázműveket, az SDĽ vadászterülete lett a villamos művek, az MKP kapta a Transpetrolt, Hamžíkék meg a távközlési vállalatot. És mazsoláznak szépen az állami kalácsból. Amit egyesek tesznek, az gazdasági hazaárulás. Ha nem lennének privatizációs bevételek, ez a koalíció már rég megbukna.

De azt azért elismeri, hogy az állam nem jó gazda és a hazai magánosítók sem mentőangyalok. Legújabban a gyetvai gyár szomorú története igazolja ezt. A kassai vasművet sem Rezešék csapata, hanem az amerikai tulajdonos állította talpra...

Nem az állami tulajdonnal volt a baj, hanem a menedzsmenttel, ahova Mečiarék és Dzurindáék is pártkatonákat állítottak, akik aztán segítették az állami vagyon elkótyavetyélését és a legmagasabb szintű korrupciót. Mondok egy vérlázító példát. A szlovákiai távközlési vállalatot a Deutsche Telecom vásárolta meg. Olyan cég, amelyben a német állam a többségi tulajdonos. Vagyis nekünk is a német és a francia példát kellett volna követni. Szakértőket kellett volna a stratégiai állami vállalatok élére állítani, kőkemény gazdasági feltételekkel. Nem lenne ilyen szegény az államkincstár és az ország.

A Deutsche Telecom európai hírű tőzsdei cég...

...mert kiváló a menedzsmentje, amely az államnak mint meghatározó tulajdonosnak is számadással tartozik.

Dunaszerdahelyen láttam egy átmázolt hirdetőtáblát, amelyen az ön fényképe látható, ezzel a szöveggel: Loptak Mečiarék alatt, lopnak Dzurinda idejében is. Valaki a szöveg végét így írta át: Hagyjatok engem is lopni! Mit szól ehhez a megnyilvánuláshoz?

Azt, hogy harmincnyolc éves vagyok. Nem akarok politikai öngyilkosságot elkövetni. Jól menő ügyvédi irodám van, márkás autóm, jólétben élek. Nem azért akarok kormányfő lenni, hogy menő gépkocsival furikáztassam magam, vagy a hatalmammal kérkedjek. Szeretnék rendet, jólétet teremteni Szlovákiában.

De az ön által beharangozott korrupció elleni harcot, a visszamenőleges vagyonelszámoltatást és más célt talán csak rendőrállamban lehet valóra váltani.

Jogász vagyok, pontosan tudom, hogy mit lehet törvényesíteni egy jogállamban.

Tavaly határozottan kimondta, hogy Mečiarral nem hajlandó szövetségre lépni. A HZDS legutóbbi tisztújító közgyűlésén mintha engedékenyebb lett volna vele szemben...

Ez nem így van. Csak hát a nemrég lezajlott kongresszuson nem akartam visszaélni a vendégjoggal. Továbbra sem vagyok hajlandó kockáztatni Szlovákia integrációjának sikerét, vagyis nem árulok egy gyékényen és nem is fogok a HZDS jelenlegi pártelnökével, de a korrupciót megtűrő mai vezetőkkel, például Ivan Miklošsal sem.

És akkor kiket, milyen pártokat tart leendő politikai szövetségeseinek?

Vannak konkrét elképzeléseim, de várjuk meg a választásokat. Addig nincs mit nyilatkoznunk, nincs miről tárgyalnunk, amíg a választók nem döntöttek arról, hogy kiknek szavaznak bizalmat. Egyetlen leendő parlamenti párttal szemben sem lesznek előítéleteim.

A két szlovák nemzeti párttal szemben sem?

Ez a két tömörülés főleg az egymás elleni viszálykodásuk miatt nem jut be a parlamentbe. Ha valamelyikük mégis bekerülne, akkor velük is tartom majd a beszélő viszonyt.

Négy éve viszont kitartóan ellenezte az MKP kormányzati szerepvállalását. Tavaly, amikor a megyehatárokról zajlott a vita, azt nyilatkozta, hogy lám, beigazolódtak az aggodalmai.

Nincsenek előítéleteim. Az MKP céljai teljesen legitimek. A nemzetiségi kérdés, a déli régiók fejlesztése és más prioritásaik egyaránt. Négy éve azért elleneztem az MKP belépését, mert előre láttam, hogy minél több párt kerül kormányra, annál nehezebb lesz a megegyezés. Ezt a véleményemet igazolta a most véget érő választási ciklus.

Nemrég mosolyt és felháborodást váltott ki a szlovákiai magyarok között, amikor azt hangoztatta, hogy az MKP vezetése előre tudott Duray fellépéséről. Ezt Bugár Béla és más pártvezető is határozottan cáfolta. Még mindig fenntartja ezt a vélekedését?

Igen, habár csak politológiai bizonyítékaim vannak. Az MKP heterogén politikai értékrendű tömörülés, tehát miként bármelyik pártban, ott is vannak szélsőségesek. Ha megtiltották volna Duray budapesti közszereplését, akkor elveszítik ennek a tábornak a támogatását. ĺgy viszont az MKP végképp etnikai párt marad, s eljátszotta azt az esélyt, hogy legalább tizenöt százalékos támogatottságú polgári politikai erő legyen. Mindezt higgadtan mondom, elfogultság nélkül. Bugár Bélának is szíve joga bírálni a Smert és engem. Mindezek ellenére azért beszélő viszonyban maradunk.

Nemrég nagy feltűnést keltett olvasóink között, hogy szponzorálta a komáromi ökölvívókat. Milyen szándékkal tette ezt?

Szeretem az ökölvívást, mert férfias sportág, ahol a politikával ellentétben tiltják az övön aluli ütéseket. Ezért támogatja személyes kérésemre néhány velünk szimpatizáló vállalkozó a komáromiakat.

Valóban nem arról van szó, hogy ezzel a támogatással és más módon is szavazókat szerezzen a szlovákiai magyarok között?

Négy éve tolmáccsal jártam a magyarok lakta településeket, ám mindezek ellenére csupán néhány szavazatot kaptam. Jól tudom, hogy ebben a térségben nem terem számomra sok babér, habár Komáromban és néhány más helyen nagyon jól éreztem magam.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?