Nem akarunk statisztaszerepet

A decemberi megyei választás a vegyesen lakott Nagyszombati kerületben a HZDS-Smer-SOP-koalíció nagyarányú győzelmét hozta, ahol minősített többséget szereztek az MKP képviselőivel szemben. A magyarok esélyeiről Domsitz Károllyal, az MKP megyei önkormányzati képviselő-testületének vezetőjével beszélgettünk.

A tizenegy megyei bizottságban arányszámunknak megfelelő helyet kaptunkSomogyi Tibor felvételeA közvélemény kétszer kapta fel a fejét a megyei önkormányzat kapcsán. Először akkor, amikor a nagyszombati képviselő-testület összetételével szembesült…

A választópolgárok döntöttek így, s a számok egyértelműek: a nagyszombati megyei önkormányzatban a HZDS-Smer-SOP koalíció 24 helyet, és ezzel minősített többséget szerzett. Mi tizennégyet, ezen kívül még két szlovák kereszténydemokrata képviselő került be. Vagyis a győztesek bármikor, bármit önmaguk is meg tudnak szavazni. Ezek a tények.

Másodszor akkor hökkentek meg sokan, amikor arról értesültek, hogy Peter Tomečekkel, a megyei önkormányzat elnökével néhány magyar Nádszegen poharazgatott, s állítólag tisztségek elosztásáról is csevegtek…

Ez így nem igaz. Semmiféle posztosztogatás nem volt. Az történt csupán, hogy az alakuló ülés után a megyei elnök elbeszélgetett az MKP megyei képviselőivel is. Felajánlotta, hogy bármikor hajlandó találkozni velünk, ha mi ezt szükségesnek tartjuk. Nos, a bizottsági posztok elosztása előtt, s egyáltalán az érdemi munka megkezdése előtt fontosnak tartottuk elindítani a tárgyalásokat. Peter Tomeček magával hozta Nádszegre a HZDS kerületi elnökét. A házigazda Juhos Ferencen kívül Berényi József, Kvarda József és jómagam vettünk részt a találkozón, ahol rövidesen kiderült, hogy sem az alelnöki, sem a főellenőri posztra nem számíthatunk, mert ezek a koalíciós szerződés alapján az ő embereiket illetik. Ismertettük viszont azt a javaslatunkat, amely azt rögzítette, hogy milyen szakbizottságokban szeretnénk elnöki posztokat. S beszélgettünk a megyei önkormányzat munkájáról, az együttműködés lehetőségéről.

Ez valamiféle nyitányt jelent a HZDS-MKP közeledéshez, amelyre legújabban a státustörvénnyel kapcsolatos kassai állásfoglalás kapcsán is gondolhatunk?

Nádszegen abban nézetazonosság alakult ki, hogy a megyei önkormányzati munka nem nagypolitika. Említettem már, hogy a nagyszombati régióban a választópolgárok döntöttek úgy, hogy ezzel a győztes koalícióval legyünk partnerek.

Akik nem voltak túlságosan nagyvonalúak, hiszen valamirevaló demokráciában úgy dukál, hogy legalább a főellenőri posztot nem a döntéshozó, vagyis a hatalmat valójában gyakorló politikai erő kapja.

Valóban kértük ezt a posztot, de azt válaszolták, hogy a koalíciós szerződésük ilyen tisztségelosztásra nem ad módot. Aztán további kemény tárgyalások következtek, s fél órával az elmúlt heti megyei önkormányzati ülés előtt megegyeztünk. Berényi József a mandátumvizsgáló, Pázmány Péter a közlekedési és úthálozati, Keszegh Pál a mezőgazdasági, Juhos Ferenc a szociális bizottság elnöke lett. A tizenegy bizottságban arányszámunknak megfelelő helyet kaptunk., tehát nem semmizték ki az MKP képviselőit.

Ez nyilván több a semminél, de például a regionális fejlesztés, az oktatásügyi és kulturális vagy a határon túli együttműködés bizottságának elnöke nem magyar.

Beszéltem már arról, hogy a számok könyörtelenek. Hadd tegyem hozzá azt is, hogy mindegyik bizottságban vannak magyar szakemberek. A megyei elnök a csehországi és az ausztriai régiókhoz hasonlóan szorgalmazza a hathatós együttműködést a magyarországi parnerekkel is, és a már működő Csallóközi és Mátyusföldi Falvak és Városok Társulását fontos partnernek tekinti.

Miután felálltak a legfontosabb testületek, mik az MKP legfontosabb céljai a nagyszombati régióban?

Csak középtávú céljaink lehetnek, mert a hatáskörök átadása hosszú és eléggé vontatott folyamat. Szeretnénk növelni az iskolázottság szintjét, mert kerületi méretben jelenleg is a Dunaszerdahelyi és a Galántai járásban a legalacsonyabb az egyetemi diplomások és az érettségizettek száma. Lényegesen több munkahelyet igyekszünk teremteni, mert a két járásban magas a munkanélküliség. S ha ezt a két célunkat fokozatosan elérjük, akkor valóra válik harmadik törekvésünk is, ez pedig a magyar lakta térségek szociális helyzetének javulása.

Reálisak ezek az elképzelések, amikor a győztes koalíció valójában mindenről önmaga dönthet, s nem kell figyelembe vennie a két magyar lakta járás érdekeit.

Egyelőre nincs okunk kételkedni partnereink ígéreteiben. Másrészt látni kell, hogy ez a kerület három régióból áll össze. Az erdőháti, továbbá a nagyszombat-galgóc-pöstyéni és a két vegyesen lakott térségből. Ma még nem tudni, hogy ez a tény mennyit nyom majd a latban, amikor fontos szavazásokra kerül sor. Mi a két járás érdekeit határozottan képviselő, de minden életrevaló elképzeléssel, javaslattal szemben nyitott partnerek leszünk. Nem akarunk statisztaszerepbe jutni, ami nem lehet partnereink érdeke sem, ha valóban az egész kerület anyagi és szellemi boldogulását tartják fontosnak.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?