<p>Az önkormányzatok többsége azt állítja, nagy szüksége van a magyar kormány óvodafejlesztési támogatására, mert többségük a hazai uniós felhívásokon keresztül nem tud forrásokhoz jutni. Az oktatási minisztérium államtitkára szerint a tárcát hivatalosan senki nem tájékoztatta az új óvodák építésének szándékáról. A témában intenzív kommunikációt vár.</p>
Nehéz pénzt szerezni óvodafelújításra
A magyar kormány mintegy 20 millió eurót (6,3 milliárd forint) különített el a felvidéki óvodák fejlesztésére. Egyházi óvodák létesítését és önkormányzati óvodák fejlesztését tervezik. Zárt, azaz meghívásos pályázaton 58 önkormányzat pályázhat óvodája ingatlanberuházásainak és eszközfejlesztésének támogatására. Az általunk megszólított önkormányzatok állítják, nagy szükségük van a támogatásra, mert többségük a hazai uniós felhívásokon keresztül nem tud forrásokhoz jutni.
Már fejlesztettek
Álló Donát (független), Vajka polgármestere lapunknak elmondta, hogy nyáron gyakorlatilag egy teljes belső felújítást végeztek el önerőből a helyi óvodában. „Nem várhattunk tovább a belső rekonstrukcióval. Padlót javítottunk, felújítottuk a mosdót, lefestettük a falakat és új bútorokat vásároltunk. Mielőbb el kellene még végezni a tetőcserét és vízszigetelést” – mondta a polgármester, aki a Bethlen Gábor Alap (BGA) pályázatán keresztül ezt a két beruházást valósítaná meg. Elmondta azt is, hogy a hazai pályázati lehetőségeket kockázatosnak tartja, mert az aktuális felhívások egyik alapfeltétele a létszámbővítés. „Ilyen kis községnél garantálni a 10 fős létszámbővítést kockázatos” – mondta. Vajka 3-4 éve sikeresen pályázott a környezetvédelmi tárcánál a fűtésrendszer felújítására. A helyi magyar óvodába 12 gyerek jár, köztük szlovákok is, ám a polgármester szerint a kicsik képzése magyar nyelven folyik.
Kemény feltétel
Ugyanezen ok miatt nem tud pályázni a hazai forrásokért Régi Zsolt (MKP), Inám község polgármestere. „Az óvoda rossz állapotban van, az 50–60-as években épült, rengeteg problémánk van vele. Óriási költségeket emészt fel az épület kifűtése. Hőszigetelésre, vízszigetelésre, a tető szigetelésére és az ajtók, ablakok cseréjére lenne szükség. Számolunk az óvoda konyhájának a fejlesztésével is, mert nemcsak a gyerekeknek főzünk itt, hanem az idős lakosoknak is” – tájékoztatott Inám polgármestere. Régi Zsolt szerint a tervezett munkák kalkulációja és a tervdokumentációja is elkészült, de képtelenek teljesíteni a hazai felhívásokban megszabott legkevesebb 10 fős létszámbővítést. „Ilyen kis településnél ez lehetetlen, így nem is pályáztunk” – mondta a 483 lelket számláló község polgármestere. Régi Zsolt szerint, bár idén mindössze 9 kicsivel működik az ovi, jövőre 14, két év múlva pedig 16 gyermekkel számolnak. Inámban az alapiskola néhány évvel ezelőtt zárt be.
Lesz utánpótlás
A BGA zárt pályázatában Csallóköznádasd önkormányzata is pályázhat anyagi forrásokért. Bóna Zsuzsanna (független) polgármester szerint a 70-es években épült óvodán a tetőszerkezetet kivéve mindent le kellene cserélni. „Elsőbbséget az ajtók, ablakok cseréje és a fűtésrendszer felújítása fog élvezni. Emellett meg kell oldanunk a belső felújítást, a bútorok cseréjét és az óvoda udvarának, a játszótéri elemeknek a felújítását is” – sorolta Bóna Zsuzsanna. A község több alkalommal kért pénzt az oktatási tárcától az életveszélyes állapotok fölszámolására, sikertelenül. Pályáznak az uniós forrásokra is, ám a vidékfejlesztési minisztérium még nem értékelte ki a felhívást. Ebben hőszigetelésre, a villanyvezetékek cseréjére, alsó burkolat szigetelésére, vagyis az épület energiatakarékossá tételére pályáztak. Bóna Zsuzsanna szerint a családtervezés alapján lesz utánpótlás az óvodában, melybe most 15 gyerek jár, tavaly pedig 17 járt. A polgármester szerint a korábbi rossz döntések sorozatának következménye, hogy 2016-ban be kellett zárniuk a helyi magyar alapiskolát, mert 5-7 gyermekkel már nem működhetett.
Újat építenek
Egyedi elbírálás alapján kap támogatást Buzita önkormányzata. „Jelenleg egy százéves vályogépületben működik az óvodánk, melybe mintegy 44 gyerek jár. Sajnos helyszűke miatt 15-öt kénytelenek voltunk elutasítani” – mondta Mohňánszký József (MKP–Híd–Smer) polgármester, aki szerint a vályogépület széleskörű felújításra szorul. „Ez akkora költség, hogy már érdemesebb új óvodát építeni, melyben eleve 60–70 fős kapacitással számolunk” – magyarázta a polgármester. Felméréseik alapján 2-3 év múlva 70 gyermekkel kell számolniuk. Óvatos becslések alapján egy ilyen beruházás 500 ezer eurót emészthet fel. Mohňánszký József szerint egy ilyen fejlesztésnek csak az egyharmadát tudnák önerőből állni. Több alkalommal pályáztak idehaza is, de sikertelenül. Az új óvodát a jelenlegi ovi udvarán, az önkormányzat saját telkén építenék fel, a szükséges dokumentumok egy része már elkészült, a továbbiakat 1-1,5 hónap alatt képesek beszerezni.
Egyeztetni kellene
A magyar kormány óvodafejlesztési lépéseiről Peter Krajňák (Híd) álláspontját is kikértük. Az oktatási államtitkár szerint a tárca kiemelt figyelmet szentel az óvodai képzésnek, ugyanakkor az új óvodák építésének tervéről hivatalos tájékoztatást nem kaptak. „Ha az új óvodákat szeretnék besorolni az oktatási minisztérium iskolahálózatába, akkor intenzív kommunikációt várnék a tervezett építkezésekkel kapcsolatban, és azok szükségességéről, tekintettel az egyes régiók igényeire” – közölte Krajňák. Hozzátette, Szlovákia minden régiójában alapos elemzésnek kell megelőznie az új óvoda megépítésére vonatkozó döntést. „Az oktatási minisztérium kisebbségi főosztályának egyik feladata az ilyen kezdeményezések koordinálása, ezért alakítottuk ki” – közölte az államtitkár.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.