Pozsony. Szlovákiában jelenleg négy magán felsőoktatási intézmény működik, három a fővárosban. A Szent Erzsébet Egészségügyi Egyetem, a Közgazdasági és Közigazgatási Egyetem, a Jogtudományi Egyetem, továbbá a trencsén–pozsonyi kettős székhelyű Menedzsment Egyetem.
Négy magánegyetem működik az országban
A magánegyetemi képzés hiányosságaira általában a közegyetemek és az Akkreditációs Bizottság figyelmeztet. Szerintük túl magas a levelező tagozatos hallgatók száma, az oktatói gárda pedig sok esetben párhuzamosan több egyetemen is tanít. Ennek az az oka, hogy a felsőoktatási intézmények arányához mérten még mindig nincs elegendő professzor és képzés színvonalát garantáló szakember. Libor Vozár, az Egyetemek Tanácsának elnöke szerint a közegyetemek oktatói közül sokan a magánegyetemeken is órákat adnak. Ezt a Szlovák Rektori Konferencia is így látja. Az ok természetesen az oktatók aránylag alacsony fizetése.
Vozár szerint a hazai magánegyetemek főként olyan szakirányokat oktatnak, amelyek felkapottak, sokan érdeklődnek irántuk, és alacsony költségvetésűek. Például a jogtudományi képzés éves költsége mintegy 30 ezer korona diákonként, ezzel szemben az egészségügyié elérheti a 100 ezret is. Ahhoz, hogy egy felsőoktatási intézmény működhessen, legyen az köz- vagy magánegyetem, az általa oktatott szakoknak rendelkezniük kell akkreditációval. Matej Bílý, az Akkreditációs Bizottság tagja elmondta, a két intézménytípus létrehozása közti különbség pusztán annyi, hogy a magánegyetem alapításához elegendő a kormány beleegyezése, míg a közegyetem megalakulásához parlamenti hozzájárulás is kell. Figyelemre méltó, hogy a környező országokhoz képest Szlovákiában működik a legkevesebb magánegyetem.
Számuk a múlt héten nőhetett volna, ha a kormány beleegyezik a kassai Pál Mester Szláv Nemzetközi Egyetem megalapításába. A kormány elutasító döntése azonban várható volt, mivel sem az oktatási minisztérium, sem az Akkreditációs Bizottság nem támogatta az alapítást. Az egyetemen pilótákat, repülésirányítókat, informatikusokat és számos egyéb mellett például városrendezőket is képeztek volna. (rv, s, t)
A TANDĺJAK NAGYSÁGA
Szent Erzsébet Egészségügyi Egyetem 6 990-9 950 Sk/év
Közgazdasági és Közigazgatási Egyetem 15 850-19 850 Sk/év
ogtudományi Egyetem 49 000 Sk/év
Menedzsment Egyetem 48 200-63 300 Sk/év
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.