Négy kérdés Szepsi polgármesterjelöltjeihez

Folytatjuk a múlt héten megkezdett sorozatunkat, ma a szepsi polgármesterjelölteket mutatjuk be.

1. Ön szerint melyek a legégetőbb problémák a városban? Megválasztása esetén mi lenne az első dolga?

Zachariáš István (MKP-SDKÚ-ANO-KDH-DS)

Minden városnak rengeteg égető, fájó problémája van. 12 éve, amióta az önkormányzatiság Szlovákiában létrejött, a szepsi önkormányzat is nagyon sok problémára keresett és talált megoldást. Sorolhatnám az út- és járdahálózatot, a közvilágítást, a hőgazdálkodást, a romakérdést, a családi házak és tömbházak építését, a város kulturális életének fejlesztését, az iskolák támogatását és azok átvételét a közigazgatási reform kapcsán, a sporttal való törődést (a város futball és a többi sportok legnagyobb szponzora), a háztartási hulladékkal való törődést, az infrastruktúrát – a víz-, a gáz-, a csatornahálózat teljes körű kiépítését (Szepsi Bodollóval együtt a járás egyetlen községe, ahol mindezt maradéktalanul kiépítettük) és így tovább. Nem hiszem, hogy van a város életének olyan oldala, amellyel az évek folyamán ne foglalkoztunk volna, lehetőségeinkhez.

Sajnos a város költségvetése nem mindenre volt elég. Bár az utóbbi két évben sikerült jó lobbizással, jó kapcsolataink által és következetes érdekvédelemmel négyszeresére, ill. ötszörösére emelnünk a város normál költségvetését, de ezek rendszerint célirányos összegek voltak, amelyek növelték ugyan a város vagyonát és gazdagították a várost, mégsem lehetett ezeket a pénzeket úgy és olyan dolgokra szabadom felhasználni, mint ahogyan ezt tanácsként sokszor hallottuk. Ennek ellenére csak az utolsó két évben terven felül kb. 200 millió koronával többet építettünk be a városba.

Mégis úgy gondolom, hogy azért nálunk sem minden alakult úgy, ahogy azt elképzeltük, vagy elterveztük. A város legnagyobb problémáját véleményem szerint a fokozatosan csökkenő munkalehetőségek száma jelenti. Több 1989 előtt működő üzem bezárt. Példaként említhetném a Teslát, amely a privatizáció áldozatává vált, annak minden negatívumával, ill. akár az utóbbi időben veszélybe került katonai javító üzemet is.

Próbáltunk keresni beruházókat a Tesla komplexumába, sokszor próbáltunk tárgyalni ennek érdekében. Sajnos a cég maradványait a törvény egyértelműen a csődbiztos hatáskörébe utalja. A katonai üzem esetében közvetítettünk az üzem vezetői és a kormány között. Sikerült elérni, hogy állami segítséggel városunkban létrejöjjön a Regionális fejlesztési Ügynökség, amelynek feladata a város és a régió vállalkozóinak segítése és a régió fejlesztése.

Ami a szándékos munkanélküliség problémáját illeti, ott más orvoslást kell találni, és ezt addig nem nagyon lehet orvosolni, amíg a kormány nem változtat minimálbér és a munkanélküli segély közötti kis különbségen. Amit ebben a témakörben mi tehetünk, az a érintett lakosság felvilágosítása és oktatása. ĺgy született a Jekhetane Roma társulás, amelyet segítettünk létrehozni, és nagyon sokat segít az Amare Roma polgári társulás is. A házikóban, melyet a kormány segítségével sikerült létrehozni oktatási és művelődési programok folynak, az Amare Roma többek között a várossal egyetemben létrehozta a roma polgári őrséget, amely a Városi Rendőrséggel együttműködve tudott eredményeket felmutatni. Meggyőződésünk volt mindig, hogy ebben a témakörben az egyházak segítsége is nélkülözhetetlen és üdvös, és ez a munka is elkezdődött a roma közösségi központban.

Több cég képviselői jártak terepszemlén a városban, igyekeztünk előnyös feltételeket ajánlani nekik. Sajnos itt rengeteg tényező játszik szerepet. Addig amíg nem épül meg a Kassát Pozsonnyal összekötő déli gyorsforgalmi út, hátrányban leszünk ezeknél a döntéseknél. Ezért a megyei közgyűlésben elsősorban mi szorgalmaztuk, hogy az út szerepeljen a megye és a kormány tervei között.

Megválasztásom esetén első dolgom és kötelességem folytatni azt a munkát, amelyet 12 éve elkezdtem. Csak a kitartó, következetes és éveken keresztül végzett szakszerű munka vezethet eredményhez.

Zupko László, független jelölt

Minél előbb meg szeretnék ismerkedni a város gazdasági helyzetével, a városi üzemek és a város által támogatott szervezetek problémáival. Példaként említem a városi köztisztasági üzem komoly gondjait, a VMK tevékenységét, a közgazdálkodási üzem gazdasági működését. Városunk komoly gondja a munkanélküliség. Az utóbbi években számos üzem megszűnt, a helyükre új befektetők nem jöttek. Mindent megteszek azért, hogy a Katonai Javító Üzem (VOP) helyzete stabilizálódjon. Ennek a megmentéséért mindent meg kell tenni, hiszen sok család megélhetését érinti a dolog.

Ladislav Hudák (HZD-KSS-SNS-Smer-SDSS-SDL-SDR-SDPO)

Véleményem szerint a legégetőbb probléma a városban a nagy arányú munkanélküliség. Ez érinti legfájóbban az embereket, és ennek következményei csapódnak le leginkább a város polgárainak mindennapi életére. Az elmúlt tíz évben Szepsiben több jelentős üzem ment tönkre, például a Tesla, az STS, az OSP, vagy a DYHA. Mostanában a katonai javítóüzem (VOP) is rosszul áll. Ezen gyárak megmentésére a polgárok véleménye szerint gyenge, vagy láthatatlan kísérletek történtek a városi vezetés részéről. Hasonló a helyzet a VOP esetében is, nem érezhető a vezetés segítő szándéka a munkahelyek megmentése érdekében.

Az önkormányzatnak, a város vezetésének jobban kell tudni gazdálkodni erejével. Az eddigi fejlesztési programok nem voltak elégségesek, az emberek ezeknek semmilyen hozadékát nem látják. A városnak jobban ki kellene használnia telkeit, a városfejlesztés stratégiai céljairól való gondolkodásba pedig be kellene vonnia az összes itteni vállalkozót. A problémák kezelésébe intenzívebben kellene részt venniük a régió parlamenti képviselőinek, nem csak az MKP, hanem a többi párt részéről is. Fokozottabb lobbizásra van szükség, hogy nem csak a város, hanem a környező községek lakossága is megérezze az eredményt.

2. Mit tett Ön a múltban Szepsi város polgárainak érdekében, illetve mely közérdekű tettére a legbüszkébb?

Zachariáš István

Legbüszkébb talán arra lehetek, hogy élvezve a város polgárainak bizalmát harmadik alkalommal is végezhettem munkám a városunk és a lakosok érdekében.

Az elmúlt 12 év alatt sikerült városunkat Szepsit bejuttatni a hazai és a határon túli köztudatba. Ez köszönhető annak is, hogy munkámat nem csak szűk otthonomban végeztem. A Szlovákiai Falvak és Városok Társulásának elnökségi tagjaként és annak informatikai szekciójának elnökeként, az MKP elnökségi tagjaként, a Kárpátok Eurorégió szlovákiai elnökeként, az Új Szó Szerkesztőbizottságának tagjaként, a Duna TV kuratóriumi tagjaként a Szlovák Kormány informatikai tanácsának tagjaként a Magyar Állandó Értekezlet Gazdasági Bizottsága tagjaként, a Kassai Megye képviselőtestületének tagjaként és annak idegenforgalmi bizottsága elnökeként, valamint annak többségi képviselő klubjának elnökeként dolgoztam. Rengeteg emberrel tárgyaltam, rengeteg fontos információ birtokába jutottam amelyeket igyekeztem a város érdekében felhasználni.

Mert elsősorban Szepsi polgármestere voltam, mindig ezt éreztem legfőbb feladatomnak. ĺgy sikerülhetett csak elérni, hogy addig amíg a város állami költségvetésből meghatározott költségvetése évente mintegy 21-23 millió korona, a utóbbi két évben ezt sikerült ötszörösére, ill. négyszeresére emelni. És mindez a pénz a városba, annak infrastruktúrájába, a város lakosainak érdekében került beépítésre. Hiszem, hogy a választások után az elkezdett munkát folytatni tudjuk.

Zupko László

Arra vagyok a legbüszkébb, hogy a csődbe ment városi sportszervezetet sikerült újraéleszteni az általam 1996-ban megalakított Bódva Sportegyesület keretén belül. Az elnöki poszt mellett az ifjúsági labdarúgásban tevékenykedek, és örülök, hogy a felnőtt csapat mellett még hat ifjúsági csapatunk aktívan működik.

A városi képviselőtestület munkájában aktívan részt veszek, főleg a fiatalok és a lakótelep problémáit vettem a vállamra, és igyekeztem az elmúlt négy év során ezeket a problémákat tolmácsolni a város vezetése felé.

Ladislav Hudák

Szepsiben születtem, itt is nőttem fel. Mindig és mindenütt büszkén hirdettem, hogy szepsi lakos vagyok. Eddigi működésem során mindenütt arra törekedtem, hogy az engem körülvevő emberek minél többet megtudjanak erről a városról. Lehetőségeim szerint mindig segítettem az itteni embereknek problémáik megoldásában, legtöbbet akkor, amikor a Kassa-környéki járás katonai parancsnokságán dolgoztam (itt parancsnokhelyettesi funkciót töltöttem be). Gyakorlatilag az egész járásból, ám főleg Szepsiből és környékéről fordultak hozzám segítségért, és én lehetőségeim szerint mindenkinek igyekeztem segíteni. Hitvallásom ugyanis a következő: ha nem tudsz segíteni, legalább ne árts! 1997-től 2000-ig segítettem a szepsi labdarúgás fennmaradását, ám a köztem és a klub vezetése közötti véleménykülönbség miatt abbahagytam a hozzám az emberek különböző problémákkal, én pedig erőm és lehetőségeim szerint igyekeztem nekik ténykedést a futballbizottságban.

3. Hogyan értékeli a város és környéke jelenlegi helyzetét szociális, szociálpolitikai, gazdasági és kulturális szempontból?

Zachariáš István

Szepsi a Bódva völgyének a központja, és ezt a szerepét sikerült megtartania. A város életének értékelésekor nyilván figyelembe kell venni, hogy Szepsi egy nagyváros közvetlen közelében fekszik, annak minden pozitívumával és negatívumával együtt. Pozitív hatása, hogy a szepsieknek ez gazdagabb szolgáltatást, társadalmi és kulturális lehetőségeket nyújt, negatív hatása viszont, hogy esetenként elszippantja a gazdasági fejlődés, a beruházások lehetőségét is. A nagyváros és vidéke között meg kell találni az együttműködést, az egyensúlyt és ebben a szimbiózisban mindenkinek jól kell éreznie magát. Mivel a Kassa-környéki járásban a munkanélküliség aránylag magas, több javító mechanizmust sikerült erre a vidékre irányítani. Ilyen a már említett Regionális Fejlesztési Ügynökség, vagy az a segítség, amelyet a Építésügyi Minisztérium a magas munkanélküliséggel sújtott járásokban tevékenykedő vállalkozók segítésére irányzott elő. Ennek jelentős részét sikerült Szepsi és a környék vállalkozóinak jó minőségű terveire, elképzeléseiknek támogatására juttatni.

A minisztériumi programokat kihasználva az utóbbi időben összesen 150 új lakást építettünk és adtunk át. Még idén elkezdünk építeni 18 szociális lakást is.

Szepsi kulturális szempontból is központi szerepet játszik a régióban. Gondolok itt a Szepsi Napokra, a Járási Dal- és Táncünnepélyre, a Maticás Napokra, a Rovás Galéria és a Városi Könyvtár rendezvényeire, a magyar, vagy szlovák hagyományőrző rendezvényekre.

A felvetett kérdéskörben óriási jelentőséggel bír a megyei önkormányzatban betöltött szerepünk. Nagyon sok tekintetben ott fognak eldőlni a régió fejlesztési lehetőségei. Ismeretes, hogy városunkból hárman, a környékről további hárman és összességében MKP képviselőként 18 vagyunk jelen a megyei parlamentben. Legnagyobb politikai erőként azon tevékenykedünk, hogy régiónk kiegyensúlyozottan és jó ütemben fejlődjön.

Zupko László

Mint már említettem, a városban és környékén a kevés munkalehetőség, ez a probléma egyébként főleg a keleti régiókra jellemző. A nagypolitika sokat beszél a roma kérdésról, és próbál megoldást keresni. Ez egy állapot, amivel egyelőre együtt kell élnünk, és itt helyben kell keresni a megfelelő megoldást. Kultúra a városban a Csemadok és a Matica keretén belül működik, aránylag színvonalasan, bár lehetne új formákat is biztosítani számukra.

Ladislav Hudák

Ahogy az egész országban, úgy Szepsiben is nagy terhet cipelnek az egyszerű emberek, akik gyakran ingerlékenyen reagálnak az adott helyzetre. ĺgy volt ez nálunk is, amikor gondok merültek fel a gyógyszertárak nyitva tartásával, a kórházzal és az orvosi rendelővel, a lakbérhátralékosokkal, néhány roma származású polgárral.

Igaz ugyan, hogy a polgárok nem mindig aktívak, amíg az adott dolog személyesen nem érinti őket. Ám még mindig az együttműködés régi metódusai vannak érvényben. A városi hivatal nem vonja be az embereket eléggé döntéseibe. A vállalkozók bizonyos esetekben szintén érdekeltek lehetnének a problémamegoldásban. Számos esetben előfordul, hogy vita alakul ki a vállalkozók és a városvezetés között. Mindkét fél érdeke, hogy a városban javuljon a légkör. Ezért van szükség szorosabb együttműködésre a parlamenti és a megyei képviselőkkel. Ilyenkor le kell vetni a párt-trikókat, és a várost, illetve a régiót érintő stratégiai feladatok megoldásával kell foglalkozni.

4. Hogyan értékeli a közigazgatási reform eddig eredményeit a város szempontjából?

Zachariáš István

A közigazgatási reform olyan kötelességeket adott át a községeknek, amelyek a szubszidiaritás elve szerint az egész – a demokrácia talaján régebben mozgó – világon az önkormányzatok hatáskörébe tartoznak. Hisz ki tudná jobban mi kell egy helyi iskola jó működtetéséhez, vagy egy építkezési engedély feltételeinek meghatározásához, mint a helyi, polgárok által megbízott és megválasztott intézmény. Ezért örülök, hogy a közigazgatási reform elkezdődött. Jómagam is tagja voltam annak a csoportnak, amely a kormány reformmal kapcsolatos téziseit fogalmazta, így tudom, hogy a közeljövőben további hatáskörök átadása várható, és hogy rövid időn belül megszületik a javaslat az oly régen várt pénzügyi decentralizációra.

Szepsiben alaposan felkészültünk az új hatáskörök fogadására. Komolyabb problémák nélkül vettük át az anyakönyvet, a környezetvédelmi hatásköröket, az oktatásügyet. Az átvételi jegyzőkönyveket alaposan ellenőriztük, így biztosan állíthatjuk, hogy ki tudtuk küszöbölni az esetleges hibás átvételeket. Hasonló alapossággal fogjuk átvenni a többi hatáskört is.

A közigazgatási reform meg kell említenem a Szepsi járás kérdését. Szepsi természetes központja a Bódva völgyének és így természetes követelményünk volt az, hogy viszszanyerje járási székhely státuszát. A reform más irányt vett és a járási hivatalokat hamarosan megszüntetik. ĺgy a Szepsi járás létrehozásának kérdése elvesztette aktualitását. Fontos lesz, hogy a régiófejlesztésben hogyan fogjuk tudni a Bódva völgyét képviselni a megyei közgyűlésben, és fontos lesz, hogyan tudnak majd a Bódva-völgyi községek összefogni régiónk fejlődésének érdekében. Ez is tétje a közelgő önkormányzati választásoknak.

Zupko László

Az elmúlt választási időszakban Szepsi és környéke a közigazgatási reformtól sokat várt. Nagyon lassan indult be, egyelőre kevés eredménye látszik a közember számára. Szepsi nem lett járási székhely, annak ellenére, hogy a nagy többség megtett mindent annak érdekében, hogy ez sikerüljön. Az eddigi ellenzőket meg kell győzni minden áron ennek fontosságáról.

Ladislav Hudák

A közigazgatási reform lassan bár, de megkezdődött. A hatásköröknek az önkormányzatokra való átruházása során azonban sok hiányosságra derült fény. A folyamat megmutatta, hogyan kezelte az állam a köztulajdont, amely a mi adóinkból jött létre. Kívülről nézve úgy tűnt, hogy az állam mindent sikeresen kézben tart, ám nem teljesítette legalapvetőbb kötelességeit sem. Nem létezett ellenőrzés, az állam a gazdasági értékekkel sem törődött. Évtizedeken át semmiféle modernizáció nem zajlott, a város polgárainak csak most van lehetőségük az elsődleges célok kitűzésére. Az állami hivataloknak hozzá kell szokniuk ahhoz, hogy már nem ők az intézmények fenntartói. A város vezetőire sok munka vár, hiszen a hatáskörök átadását követően ők felelnek többek közt az oktatásügy, az egészségügy, a szociális szféra működéséért. Sok múlik azon is, hogyan viszonyul az állami vezetés a jogkörök átadásához, de főképp azon, mekkora támogatás érkezik az államtól a városkasszákba. Amíg a városnak nem lesznek saját bevételei, motivációja sem lesz, és továbbra is az állam pénzére fogunk várni. A szepsi városi képviselők száma 27-ről 13-ra csökken, ezért meg kell gondolni, kit választanak. (juk)

A negyedik szepsi polgármesterjelölt, a ROSA munkáspárt színeiben induló Zuzana Cingeľová nem kívánt élni a lapunk által nyújtott szereplési lehetőséggel.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?