A helyhatósági választásokról szóló sorozatunk mostani részében Érsekújvár tíz polgármesterjelöltjét kérdeztük az elmúlt négy évről, választási programjukról és a városban tapasztalható magas munkanélküliségről.
Kérdések Érsekújvár polgármesterjelöltjeihez
1. Hogyan értékeli az eltelt négy évet?
2. A városban jelentős a munkanélküliség. Hogyan enyhítene a helyzeten?
3. Megválasztása esetén milyen konkrét tervei vannak?
Ladislav Bakša, építészmérnök (SDSS)
l. Az elmúlt időszakban a város az aránylag magas eladósodás miatt folyamatos pénzhiányban szenvedett. Az ingatlan elfogyott, következésképp az ingatlan-eladásból származó pénzforrás alaposan megcsappant. A városi költségvetés nagyobb részét az infrastruktúra karbantartására és javítására fordították, a többit elnyelte a különböző sport- és más létesítmények működtetése.
2. Elsősorban központi ipari parkot hoznék létre a város kijelölt külterületén. A város vállalkozóival szorosabb kapcsolatot kell kiépíteni, szorosan együttműködni velük a különböző alapok (EU, stb.) pályázatainak megnyerésében, és lehetőleg minden segítség megszerzésében.
3. Halaszthatatlanul be kell fejezni a város központi terét és az oda vezető gyalogutakat. Be kell fejezni a város területén levő zöldövezetek rekonstrukcióját, elsősorban a Bernolák-parkra és a lakóházak környéki területek parkosítására gondolok. Be kell fejezni a város hiányzó infrastruktúráját és bővíteni a meglevő úthálózatot, a Szigeten szabadtéri üdülőközpontot lehetne kialakítani, azonkívül számos tervem van, amelyek megvalósítása a szükséges pénz megszerzésétől függ.
Karol Cvelihar, építészmérnök (független)
1. Tisztán szakmai szempontokból mondok véleményt. A város bonyolult rendszer. Egyes problémákat sikerült megoldani, másokat nem. Sok munkát elvégeztek, és ezért mindenkit köszönet illet. Az elmúlt időszakot – néhány kivétellel – jónak ítélem meg, de a város életében ez egy rövid időszak. Hosszú távon minden másként van. Társszerzője vagyok a Nemzeti Fejlesztési Programnak valamint a Nyitrai kerületinek, következésképpen sokkal komplexebben látom a dolgokat.
2. Több intézkedést tettem ez ügyben. A Vág–Duna–Ipoly Eurorégió szakértői csoportjában dolgoztam, az infrastruktúrával és a környezetvédelemmel foglalkoztam. A Komárom–Érsekújár–Nyitra–Galgóc gyorsforgalmi út megépítése Érsekújvárt bekapcsolná a transzeurópai úthálózatba. Ezáltal növekszik a beruházók érdeklődése városunk iránt, és több lesz a munkalehetőség. A munkanélkülieknek segíteni kell. A szabadidőmet áldoztam erre: konzultánsi szakmai ismereteimet ellenszolgáltatás nélkül ajánlottam fel. Számos jó megoldást ismerek és jó összeköttetéseim vannak.
3. Konkrét elképzelésem és hosszú távú programom van a modern Érsekújvár fejlesztésére, az új évezred polgárai számára az Európai Unióba vezető úton. A program a mi és a gyerekeink jelenét-jövőjét szolgálja. Intézkedések csomagocskái helyett a segítség csomagját nyújtom az érsekújváriaknak. További projekteket, az igazgató és a szakértő menedzseri tapasztalatait ajánlom fel.
Csanda Endre, polgármester (független)
1. Az elmúlt négy évben, úgy érzem, ígéreteim 85-90 százalékát sikerült megvalósítanom. Befejeztük a Millennium sportcsarnokot (1200 nézőt tud befogadni, sport- és kulturális rendezvényekre is szolgál). Közművesítéssel megteremtettük a lakásépítés feltételeit. A város felvállalta 76 bérlakás megépítését, így aztán az elmúlt négy évben mintegy 280 új lakás épült. Továbbfejlesztettük és bővítettük a kulturális és sportrendezvényeket. Sikeresen bekapcsolódtunk egy nemzetközi projektbe – a kanadai kormány finanszírozza –, amely az önkormányzatiságot viszi előbbre városunkban.
2. A munkanélküliség csökkentésére az önkormányzatok lehetőségei korlátozottak. Mint a múltban is, most is szeretnénk aktív befektetési politikával új munkahelyeket teremteni, az építőipar más iparágakra is munkahelyteremtő hatással van. Hosszú távú városfejlesztési stratégiai terv jóváhagyásával szeretnénk városunkat, régiónkat a külföldi befektetők számára attraktívabbá tenni. Továbbra is szeretnénk mintegy 70–100 munkanélkülit foglalkoztatni az úgynevezett közhasznú városi munkákban. Megpályázunk EU- és PHARE-programos támogatásokat új munkahelyek teremtésére.
3. Programom öt területre irányul. Bár csökken a gyermekek létszáma, mégis szeretném megtartani a meglevő iskolastruktúrát, új szolgáltatások bevezetésével gazdaságosabbá tenni a működtetést. A nevelésben kiemelném a környezet- és az egészségvédelem szerepét. A sportban kiemelten támogatnám az országos szintű egyesületeket, a tömegsportnak pedig jobb feltételeket teremtenék. Tovább folytatnám a lakás- és a bérlakásépítést. Az utak felújítására és építésére évente 20–25 millió koronát fordítanék. Közművesítenék négy utcát, és megindítanám egy új központi autóbusz-pályaudvar építését. A szociális gondoskodás terén több anyagi támogatást juttatnék a gyerekek és a nyugdíjasok étkeztetésére. Gyermek születésénél egyszeri, ötezer koronás segélyt nyújtanék a családnak. A szeparált háztartási hulladék fokozottabb újraértékesítésére speciális gyűjtőudvarokat építenék. A tömegközlekedés támogatásával elérném a személyautók használatának csökkenését. Végezetül polgárközelibbé tenném a városházát és ezt egy virtuális városháza-hálózat kiépítésével tenném.
Štefan Dudáš, vasutas (független)
l. A rendszerváltozástól eltelt 12 év alatt, amióta a jelenlegi polgármester hivatalban van, sok minden előnyösen megváltozott a városban. Lakások épültek, kulturális és sportlétesítményekkel gyarapodott a város, elkészült Szlovákia egyik legszebb strandja és a sportcsarnok. Az eltelt időszakot kissé hosszúnak tartom ahhoz, hogy bizonyos tervek megvalósítása nem úgy alakult, mint ahogyan azt elképzelték.
2. A munkanélküliség a város legnagyobb problémája. Hiába épülnek új áruházak, ha nincsenek munkalehetőségek. Elsősorban az ipari parkot kell létrehozni. A képviselő-testület három éve jóváhagyta az ipari park kialakítását, a helyet is kijelölték, csak a megfelelő beruházókat kell idehozni. Ugyanúgy megfelelő feltételeket kell teremteni azok számára, akik hajlandók volnának a már meglevő épületekbe invesztálni, amelyek alkalmassá tehetők valamilyen termelésre, mert így új munkahelyek létesülnének.
3. Érsekújvárnak gazdag történelme van. A bombázások alatt szinte minden elpusztult, sok fiatalnak sejtelme sincs róla, mi minden volt itt. A Fő térnek és a Korzónak visszaadnám régi fényét, hogy ott találkozhassanak, beszélgethessenek, mint hajdanán, amikor élénk társasági élet zajlott a templom előtt. Szebb és vidámabb várost szeretnék.
Forró László, villamosmérnök (SDKÚ-MKP-DS)
l. Három választási időszakban voltam képviselője a városnak, így teljes képem van arról, mi valósult meg és mi valósulhatott volna meg az elképzelésekből. De ennyi év távlatából láthatóbbakká váltak a hiányosságok. Szlovákiában kevés városnak van ennyire elhanyagolt főtere. A legborzasztóbb a tisztaság hiánya, az utak állapota. Miért van ez így? Úgy gondolom, hogy a képviselő-testület és a polgármesteri hivatal között a viszony egyre inkább elhidegült, és ennek a város látta kárát.
2. A modern társadalmakban nem az önkormányzatok hozzák létre a munkahelyeket. Erre ott vannak a vállalkozók. Számukra kell olyan körülményeket kialakítani, hogy a várost vonzónak találják. Az önkormányzatnak tudatosítania kell, hogy a vállalkozóra nem csak addig van szükség, amíg kifizeti az adót és az illetéket. Csak azok a területek és városok fognak fejlődni, ahova (jó) utak vezetnek. Érsekújvár mindig is közlekedési csomópont volt. Mindent megteszek azért, hogy mihamarabb elkezdődjön a déli gyorsforgalmi út (Pozsony–Dunaszerdahely–Érsekújvár–Léva) építése. Az úttal ideér az ipar is és vele az áhított modern munkahelyek.
3. Programunk gerince a városfejlesztésre épül (az infrastruktúra és a közlekedés minőségének fejlesztése, javítása, a lakásépítés folytatása, a tisztaság és a környezetvédelem védelme, a közbiztonság fokozása), a kultúr- és sporttevékenység támogatása, városi főépítész, kertész kinevezése, szakbizottságok kialakítása külső szakemberek bevonásával, még sorolhatnám terveinket.
Horváth Károly, mérnök (baloldali koalíció)
1. Az önkormányzati munka hatékonyságát kevésbé pozitívan tudom értékelni, mert a főpolgármester és a képviselő-testület közötti feszült légkör nem adott minden esetben lehetőséget a problémák megoldására. Az elért eredmények mögött feszültség és személyes ellentétek húzódtak meg, amelyekről a város polgárai csak a sajtóból értesültek.
2. A munkanélküliség nem önkormányzati szinten jön létre, az önkormányzat azonban megfelelő és kellő intézkedésekkel (kis- és középvállalkozók adókedvezménye) a folyamatot tudja befolyásolni. Az önkormányzat hatáskörében levő vállalatok segítségével felszámolható a munkanélküliség kis töredéke. A megoldás az új beruházók munkafeltételeinek megteremtése. Ehhez nélkülözhetetlen az önkormányzat kommunikatív készsége.
3. Több pontban tudnám összefoglalni az elképzeléseimet. Kiemelném a városfejlesztési programok célirányosságát, a polgárok iránti tisztelet elmélyítését, továbbá a polgárok biztonságának szavatolását. Prioritásaink közé sorolható a rászorulók (nyugdíjasok, munkanélküliek stb.) helyzetének részleges enyhítése. Folytatnám a lakásépítési programot, különös tekintettel a kisjövedelmű fiatal családok helyzetének javítására, és indítványoznám a termálfürdő további fejlesztését.
Kisely György, pszichológus (ANO-HZDS-KDH-SMER)
l. A csökkentett költségvetés ellenére is befejeztek néhány létesítményt, illetve újak építésébe kezdtek. A legjelentősebb talán a Millennium sportcsarnok, a Cseresznye utcai teniszcsarnok, néhány bérlakás, a Billa üzletközpont. Befejezés előtt áll a Blaho utcai sportpálya, és megkezdték a strandfürdő felújítását. Egyes tervek megvalósításához hozzá sem kezdtek, egyrészt anyagi okok, másrészt a képviselő-testület és a polgármester közötti hiányos kommunikáció miatt.
2. Az ipari park radikális felújításával, esetleg új iparzóna létrehozásával (az EU-alapok kihasználásával) munkahelyek teremtődnének. A várost körzetekre osztanám, minden körzetben lenne néhány alkalmazott, akik ügyelnének a rendre, a tisztaságra, a lakosok biztonságára.
3. Változtatni kívánok a város vezetése és a lakosság közötti kommunikáción. Lehetővé tenném, hogy a lakosok az ötleteiket, esetleg panaszaikat bedobhassák a Városházán elhelyezett úgynevezett segítőládába, hogy tájékozódhassanak a város pénzügyi eszközeinek felhasználásáról. A köztisztaságra, a zöldövezetek bővítésére és gondozására több gondot kell fordítani. (Ezek nem igényelnek nagyobb ráfordítást.) Létrehoznám az Érsekújvári Közalapot, amely biztosítaná az idősek állandó gondozását, enyhítene a nehéz helyzetbe került polgárok gondjain, karitatív célokat is szolgálna, valamint a város regionális fejlődését. Jobban kell támogatni a sportot és visszaadni a városnak az őt megillető kultúrát.
Lang Tamás, gépész és közgazdász (független)
1. Az önkormányzatok létezésének 12 éve alatt a most leköszönő testületnek volt a legtöbb lehetősége, hogy mozdítson a város ügyein, hogy együttműködjön a polgármesterrel. Sajnos, ez a lehetőség nem lett teljes mértékben kiaknázva.
2. Az önkormányzat – mint közvetlen munkaadó – lehetőségei szerények. Elsőrendű feladata viszont a vállalkozási feltételek, a beruházási lehetőségek aktív keresése, formálása. Könnyíteni kell a vállalkozók gondjain. Az önkormányzatnak feltétlenül és folyamatosan kell a vállalkozási szférával kommunikálnia. Feladatomnak tekinteném minden lehető külső pénzforrást (EU-alapok, PHARE és más programok) megpályázni. A városnak aktív propagandát kell folytatnia bel- és külföldön, a beruházók tudatába vésni: itt érdemes vállalkozni. Városunk elegendő és jól képzett munkaerővel rendelkezik.
3. A várost vissza kell adni polgárainak, hogy visszanyerje a régióban kulturális- és gazdasági pozícióját. Meghallgatni és tiszteletben tartani a polgárok véleményét, elősegíteni az egészséges lokálpatriotizmust, a polgárok nagyobb felelősség- de büszkeségérzetét is a város iránt. De nem nagyon beszélhetünk büszkeségről addig, amíg megoldatlan a szemétprobléma, amíg lyukas járdákon bukdácsolunk. Támogatnám a kultúrát, az élvonalbeli és ifjúsági sporttevékenységet. Jó feltételeket kell teremteni az alapiskolák tevékenységéhez, együtt kell működni az iskolatanácsokkal.
Bohumil Moravec, konstruktőr (SDA)
l. Kritikusan értékelem az eltelt időszakot, bár négy évig én is tagja voltam a képviselő-testületnek. Érsekújvár az egyik legpiszkosabb város, amelyet ismerek. A Fő tér lehangoló, elég egy pillantást vetni a töredezett járdákra, a szánalmas virágtartókban a tüskés növényekre, a padokról, a megvilágításról, a szeméttartókról nem is beszélve. Nem elegendő a gyakran ismételgetett megállapítás, hogy a rendetlenségért a polgárok a felelősek.
2. Nincs rá univerzális recept. Szeptemberben 8399 munkanélküli volt a városban, a lakosság 22,39%-a. Létre kell hozni az ipari zónát (amelyet már jóváhagyott a képviselő-testület), aktívan keresni a potenciális beruházókat, akik az említett zónában rövid idő alatt nagyszámú munkahelyet létesítenének.
3. Biztosítani a pénzeszközöket dotáció illetve hitelek formájában; befejezni a Fő tér modernizálását, „benépesíteni”, de nem úgy, hogy katonai sátrat állítunk fel a templom előtt; kissé átalakítani, modernizálni a strandfürdőt, hogy vonzza a turistákat; felújítani az utakat, járdákat; fokozatosan rákapcsolni a városi kanalizációra minden városrészt; modernizálni és felújítani (de elsősorban rendszeresen karbantartani) a pihenési és sportolási lehetőséget nyújtó létesítményeket; keresni a városban működő sportklubok finanszírozásának optimális modelljét.
Pischinger Géza, iskolaigazgató (független)
1. Az a tény, hogy városunk fénye és régióbeli fontossága az utóbbi időben rohamosan csökkent, a jelenlegi önkormányzat és a polgármester munkájának eredménye. Nem teljesítették azt az elvárást a lakossággal szemben, hogy biztosítsák a vállalkozók támogatását; megszűnt az egymás közti párbeszéd, ésszerűtlen döntéseket hoztak, amelynek eredményeként a város elpiszkosodott, elszürkült, élettelenné vált.
2. Az, hogy Érsekújvárott rohamosabban „fejlődött” a munkanélküliség, mint a szlovákiai átlag, annak tudható be, hogy nem történtek meg azok a lépések, amelyek a város vállalkozóit segítették volna, ezért többen vidékre helyezték át a vállalkozásukat. Polgárcentrikus polgármester szeretnék lenni, ez azt jelenti, hogy a Városi Hivatal valamint a helyi cégek által meghirdetett munkák elvégzésében az újváriakat kell preferálni.
3. A legfontosabb változásokhoz nem kell pénz. A legfontosabb változás az, hogy a lakosság folyamatosan kapjon tájékoztatást a közügyekről. Be kell indítani a kommunikációt a lakosság és az önkormányzat között. A közgyűléseket például egyenes adásban lehet sugározni a városi tévén. Átláthatóvá kell tenni a pénzügyeket, ugyanis jelenleg a város képviselői nem tudják, konkrétan hogyan áll a város pénzügyileg. Nagy súlyt kell helyezni a műemlékek megmentésére; a gyökerekre alapozva kell felépíteni a jövőt. S nem utolsósorban: politikai intrikáktól mentes, polgárcentrikus városvezetést óhajtok kialakítani. (ko-ki)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.