Legutóbb Tornalja polgármesterjelöltjeit mutattuk be, egyelőre még a gömöri régióban maradunk: mai számunkban két kérdéssel fordultunk a füleki polgármesterjelöltekhez
Két kérdés Fülek polgármesterjelöltjeihez
1. Milyen lehetőségeket képzel el a város és a szűkebb régió fejlesztésére?
2. Fejtse ki helyi cselekvési programjának legfontosabb pontjait!
Šimonides Lajos (független)
39 éves, a Losonci Járási Hivatal hivatalvezetője
1. A helyi cselekvési programot és a régióbeli szerepet nem lehet egymástól függetlenül kezelni, ezért én inkább egybefognám a két kérdést és programomat egészként szeretném a fülekiek elé tárni.
A város szerepe a foglalkoztatáspolitikában és a vállalkozásfejlesztésben:
tervszerűen kidolgozni az új munkahelyek megteremtésének lehetőségeit és kezdeményezni az ipari park létrehozását;
létrehozni egy olyan intézményt, amely első kézből szolgáltat információkat a vállalkozók, civil szerveződések és a polgárok számára munkahelyek létrehozásának lehetőségeiről.
A város közművei és úthálózata fejlesztésének, valamint a katasztrófamegelőzés programja:
bővíteni a város szennyvíztisztító állomásának kapacitását és megoldani a még csatornázatlan részek ellátását, befejezni az egészségügyi központ és a művészeti alapiskola gázművesítését;
folytatni a város úthálózatának felújítását az elfogadott tervek alapján;
modernizálni és biztonságossá tenni a gyermekjátszótereket, megóvni és fejleszteni a városi parkot;
rendbe tenni a vár környékének úthálózatát és újra kialakítani a város történelmi magját;
méltó környezetet kialakítani a Koháry téren, a római katolikus és a református templom környékén;
felülvizsgálni és felújítani a város esővíz-elvezető hálózatát;
parkolóhelyeket létesíteni a köztemető mellett.
Közrend és bűnmegelőzés:
feltérképezni azokat a gócokat, ahol a legtöbb bűncselekmény történik. A rendőrséggel együttműködve ezeket fel kell számolni;
a polgárok biztonságérzetét növelő intézkedéseket kell bevezetni, valamint össze kell hangolni a bűnmegelőzést szolgáló hatóságok tevékenységét.
A városnak a szűkebb régió életébe való bekapcsolásának körében:
Fülek városát bekapcsolni a már létező régiós tevékenységbe, és ott vezető szerepet kivívni;
A határokon átnyúló gazdasági, kulturális és idegenforgalmi tevékenységeket tovább bővíteni;
Idegenforgalmilag látványossá és érdekessé tenni a várost.
Lakásépítés, szociális szolgáltatások:
megkezdeni a bérlakások építését, rákapcsolódva az állami lakásépítési támogatás programjára, szociális lakások építése hátrányos helyzetűeknek, startlakások építése a fiataloknak;
megteremteni egy nyugdíjas otthon építésének lehetőségeit és kiépíteni egy átfogó szociális védő- és szolgáltató hálózatot az arra rászoruló polgárok számára.
Iskolaügyet, pihenést, szabadidő-kihasználást, kultúrát és lelki életet érintő elképzelések:
támogatni és segíteni minden kultúrával, társadalmi élettel, iskolai és szabadidős tevékenységgel foglalkozó szervezetet, amelyek a város minden korosztálya számára pozitív tevékenységgel szolgálnak;
zorosan együttműködve segíteni a városban működő sportszervezeteket;
támogatni kell az egyházakat.
Agócs József (MKP) 55 éves, építésztechnikus, Fülek alpolgármestere
1. Tudatosítom városunk lakosságának igényességét, hiszen nem óhajtanak mást, csak európai ember szintjén élni, ami mindannyiunk alkotmányos joga. Ennek érdekében céltudatosan és tervszerűen szeretném alakítani városunk arculatát és gazdasági fejlődését. Tudatában vagyok annak is, hogy Füleknek, mint kistérségi központi városnak a fejlődése kihatással van a szűkebb régió fejlődésére is, ezért szükségesnek tartom a foglalkoztatottság növelése érdekében a vállalkozókkal való szoros együttműködést. Ily módon foglalkoztatni a szakképzett és szakképzetlen munkanélkülieket és növelni városunk és szűkebb régiójának gazdasági erejét. A vár idegenforgalmi adottságainak jobb kihasználásával növelni kell az idegenforgalmat, s így hozzájárulni vállalkozóink bevételének növeléséhez, esetleg új munkahelyek kialakításához. Kihasználva a pályázati lehetőségeket, folytatni kell a régió fejlesztését, ennek keretén belül kiépíteni a teljes közművesítést, valamint fejleszteni városunk infrastruktúráját. Együttműködve a polgári társulásokkal javítani szolgáltatásainkat a sport, a kultúra, esetleg szociális téren. A Besztercebányai Megyei Önkormányzat képviselőjeként, mint a területrendezési bizottság elnöke, szorgalmazni fogom a Losonc – Fülek – Salgótarján közötti útszakasz gyorsforgalmi úttá való átépítését, a Fülek – Salgótarján közötti vasút minőségi javítását s ezzel elérhetőbbé tenni városunkat s annak szűkebb régióját. Javasolni fogom egy a határon átnyúló közös területfejlesztési terv kidolgozását, melynek legfontosabb feladata a régiónkban uralkodó rossz gazdasági és szociális helyzet megoldása lesz.
2. Az ide vonatkozó törvény értelmében a polgármester legfontosabb feladata a város és a városhoz tartozó intézmények zavartalan működtetése. Elsődleges feladatomnak fogom tartani a város költségvetésének ésszerű kidolgozását a takarékosság maximális figyelembevételével. A köztisztaság, lakáskezelés, hulladékgyűjtés, közvilágítás és ügyfélfogadás, valamint a közélet minden más területén olyan szolgáltatásokat akarok biztosítani, amelyek lakosság legszélesebb körében jó közérzetet és igazi lokálpatriotizmust fognak kiváltani. Választási programomat, főleg annak városfejlesztéssel foglalkozó részét az önkormányzat által javasolt fontossági sorrendben fogom megvalósítani.
Kiemelten fontosnak tartom:
kidolgozni a város központjának részletes városrendezési tervét és ezt a gyakorlatban alkalmazni;
javítani az életfeltételeken és mérsékelni a hátrányos helyzetű polgárok, nyugdíjasok és fiatal családok problémáit;
elkészíteni városunk hálózatainak digitális térképét;
biztosítani az oktatási intézmények zavartalan üzemeltetését és támogatni az ifjúság pozitív irányú aktivitásait;
összevont szociális szolgáltatásokat biztosítani a nyugdíjasok számára;
felújítani a szennyvíztisztító állomást;
gondozni a város zöldövezeteit, kiemelten a városi parkot és új játszótereket építeni;
gondoskodni polgáraink személyi és vagyonvédelméről;
megfelelő teret akarok biztosítani városunk kulturális hagyományainak megőrzésére;
bővíteni a határon átnyúló együttműködés lehetőségeit.
Közös életterünk szebbé tétele társadalmi érdek, ezért fő célomként városunk polgárainak nemzetiségi, vallási és politikai hovatartozásra való tekintet nélkül, a közös célok elérése érdekében történő összefogását szeretném megjelölni.
Hámori Ágoston (független)42 éves, mérnök
1. Le kell porolni Fülekről az évszázados port és az elmaradás nyomait. Erre létezik lehetőség, megvannak hozzá a szellemi értékek és a háttér is, csak az anyagiakat kell megtalálni. Azokra pedig jó pályázati tervekkel szert lehet tenni az Európai Unió fejlesztési alapjaiból. Mindenképp a kistérségi szerveződésekben való aktív részvételt kell hangsúlyozni. Füleknek meg kell adni a méltó helyét, ami kijár neki. Nem maradhat le a város!
1. Programom ember- és polgárközpontú. A Városházának és a polgármesternek szolgálnia kell! Egy gyorsított ügyintézést nyújtó ügyfélszolgálati iroda kialakításával mindez megoldható. Korrekt, nyílt, gyors ügyintézést kell megszervezni.
A város törzsvagyonát óvni, gyarapítani és fejleszteni kell. Ez az önkormányzat és a polgármester kötelessége. Harmonikus együttműködést kell kiépíteni a város minden lakáskezelő vállalatával. Az egészségesebb környezet kialakításához szükség lesz egy alapos féreg- és rágcsálóirtásra is a városban, amelynek nem a polgárok zsebét kell terhelnie.
A város büszkeségévé kell tenni a várat. Füleknek és környékének turisztikai, idegenforgalmi lehetőségeit ki kell építeni. Ez tervezés, ötletek és akarat kérdése, amelybe be kell vonni a helyi vállalkozókat.
Régiónkat, az itt élőket a kultúrán keresztül lehet a legjobban bemutatni helyben és a nagyvilágban. A városnak ezen értékeit, az azt megteremtő és óvó embereket és civil szerveződéseket támogatni kell és szorosan együtt kell működni velük.
Az iskolák önkormányzati hatáskörbe való kerülésével óriási felelősség jár. Minőségi oktatást kell biztosítani, jól felszerelt iskolákban, ahol a hátrányos helyzetű gyerekek számára külön tehetséggondozó programot kell indítani. Az egyház erkölcsi nevelő hatását pedig a lehetőségekhez mérten meg kell erősíteni.
Minden pályakezdőnek, fiatalnak esélyt kell adni az ittmaradásra. Bérlakásokat, szociális lakásokat kell építeni, erre az állami költségvetési források is lehetőséget biztosítanak.
A nyugdíjasok helyzetén egy pénzalap létrehozásával kívánok javítani. A városban el kell gondolkodni egy nyugdíjasotthon megvalósításának tervein és kivitelezési lehetőségein.
A város egészségügyi intézményeiben meg kell szüntetni a zsúfoltságot, a lehetőségekhez mérten modernizálni kell a szolgáltatást. Ki kell alakítani átmenetileg nehéz helyzetbe jutott polgártársak problémáit megoldó szervezetet, amely a szociálisan vagy egyéb módon rászorulókat is segítené.
A város jelenlegi területrendezési tervét ki kell bővíteni és meg kell valósítani. Meg kell szervezni egy információs iroda működését, amelynek feladata lesz a turizmus és idegenforgalom fellendítése.
Az ipar és a kereskedelem területén a közép és kisvállalkozások kialakulását, megtelepedését kell szorgalmazni, a helyi hagyományokra alapozva. Az ipari park kialakítását is ilyen irányban kellene befolyásolni, erre minden lehetséges módot ki kell használni. A város tettekkel, határozatokkal és erkölcsileg is támogassa a helyi vállalkozókat.
A város kultúrájához szorosan kapcsolódik a sport. Ennek sok évtizedes hagyományait újra kell éleszteni, az ifjúságot ilyen irányban nevelni és ezzel a várost viszszakapcsolni a régió és az ország sportéletébe. Erre tér, lehetőség van, most már akarat és mozgósító szándék szükséges.
A közbiztonság fontos kérdés városunkban. A rendvédelmi és bűnüldöző hatóságokkal szoros kapcsolatot kell tartani és a bűnözést megelőző programokra kell fektetni nagyobb hangsúlyt.
A negyedik jelölt, Cséfalvay Péter, megkeresésünkre nem válaszolt a szabott határidőn belül. (szasz)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.