Ne vigye el a szavazólapokat, mert megvágják 33 euróval!

Pozsony |

<p>Egy hónap múlva, március 5-én kilencedik alkalommal kerül sor Szlovákiában parlamenti választásokra. Ez lesz az első választás, amely az új, 2014-ben módosított választási törvény szellemében kerül sor.</p>

A szavazáson mintegy 4,4 millió választópolgár vehet részt. 2012-ben, a legutóbbi választáson 4 392 451 volt a szavazásra jogosultak száma, közülük 2 596 443-an járultak az urnákhoz, ami 59,11 százalékos részvételt jelent. A választásokon azok adhatják le voksukat, akik március 5-éig betöltik a 18. életévüket, az elsőválasztók száma 196 ezer körüli, közülük 68 ezer a 18 éves. A választásokon 23 párt indul, akik az új szabályozás értelmében tavaly november 12-én kezdhették meg a kampányukat, amikor a választás meghirdetése a Törvénytárban megtörtént. A  választási kampány 48 órával a választások előtt, azaz március 3-án, reggel 7.00-kor ér véget. Utoljára 14 nappal a választások előtt, azaz február 19-én szabad nyilvánosságra hozni közvélemény-kutatási eredményeket. Politikai reklám sugárzására a médiában február 13. és március 3 között van lehetőség. A pártok 3 millió eurót költhetnek kampányra, a kiadásokat transzparens számlán kell vezetniük.  Újdonság az is, hogy a szavazók nem vihetik el a fel nem használt szavazólapokat. A 22 párt listáját tartalmazó lapokat, amelyeket nem dobtak az urnába, egy erre a célra elhelyezett gyűjtőbe kell dobniuk. Aki elviszi a szavazólapokat, szabálysértést követ el, amiért 33 eurós bírsággal sújtható. Eva Chmelová, a belügyminisztérium választási osztályának vezetője elmondta, ezzel az intézkedéssel a választót akarják védeni a nyomásgyakorlás és a választási korrupció lehetősége elől. Korábban ugyanis előfordult, hogy egyes munkaadók, vagy a szavazatért pénzt kínálok úgy ellenőrizték a „megfelelő” voksolást, hogy a fel nem használt szavazólapokat meg kellett mutatni. A választásokról a helyi önkormányzatnak kell tájékoztatni az állampolgárokat, legkésőbb február 9-éig. Azokban a községekben, ahol a kisebbség nyelvén is lehetőség van a hivatali nyelvhasználatra, a kisebbség nyelvén is közzé kell tenni a választási információkat. Választani csak személyi igazolvánnyal lehet. Útlevéllel nem lehet szavazni, mivel abban nincs feltüntetve a lakhely. Aki nem tartózkodik bejegyzett lakhelyén a választás napján, másutt is leadhatja szavazatát, ha a lakhelye szerint illetékes önkormányzatnál kiváltja a választói igazolványt. Akik külföldön élnek, postai úton szavazhatnak. Ennek a lehetőségét már korábban kérni kellett. A választásokon nem vehetnek részt a személyi szabadságukban korlátozottak, a súlyos bűncselekmény miatt elítéltek, és a cselekvőképességüktől megfosztottak.  A választásokra 7 és 22 óra között kerül sor. A szavazóhelyiségeket, ha az önkormányzat kéri, ki lehet nyitni korábban, de legfeljebb csak 2 órával hamarabb. Urnazárás viszont mindenhol este tízkor van.  
Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?