Ne a rákra, hanem a megelőzésre gondoljunk

Pozsony. A fejlett és a fejlődő országok egyik legjelentősebb problémája a vastagbél- és a végbélrákban szenvedők számának emelkedése. Szlovákiában az utóbbi években a daganatos betegségek halálozási sorrendjében a colorectalis carcinoma (CRC) a második helyet foglalta el.

Pozsony. A fejlett és a fejlődő országok egyik legjelentősebb problémája a vastagbél- és a végbélrákban szenvedők számának emelkedése. Szlovákiában az utóbbi években a daganatos betegségek halálozási sorrendjében a colorectalis carcinoma (CRC) a második helyet foglalta el. A CRC gyakoriságát nőknél az emlő-, férfiaknál a tüdőrák előzte meg, a nemek között enyhe férfidominancia figyelhető meg. Évek óta tudjuk, hogy a mortalitást csak a szűrővizsgálatok bevezetésével lehet csökkenteni, mert a jelenleg rendelkezésre álló diagnosztikus, sebészeti és onkológiai módszerek hatékonysága nem növelhető. A szűrővizsgálatok viszont akkor sikeresek, ha költségkímélők, hatékonyak, az általános orvosok és a veszélyeztetett betegek széles rétege elfogadja az ajánlott módszereket és a szűrés jelentőségét.

A Rákellenes Liga ennek tudatában már tavaly szervezni kezdte az országos kampányt, melynek célja a vastag- és végbélrák korai felismerése, időbeni gyógyítása. Bár az egészségügyi minisztérium kezdettől fogva támogatta az ötletet, tavaly nem volt anyagi fedezet a szűrővizsgálat megindítására. „Ha minden igaz, szeptemberben, legkésőbb október elején minden 50 éven felüli lakos – férfiak és nők egyaránt – körzeti orvosától megkapja az okkult vérzés kimutatására szolgáló tesztet. Ezzel az egyszerű módszerrel kimutatható a székletben esetlegesen fellelhető vér, ami több fajta megbetegedésre utalhat. Pozitív eredmény esetében sem biztos, hogy daganatos betegségről van szó, további vizsgálattal – kolonoszkópia – pontosítható a diagnózis. Ugyancsak fontos, hogy azok a 40 évesek is vegyenek részt a szűrésen, akiknek családjában már előfordult a bélbetegség, illetve azok a hölgyek, akik nőgyógyászati műtéten estek át – sorolta a tudnivalókat dr. Rudolf Hrčka főorvos, gasztroenterológus. Kifejtette, nincs helye a struccpolitikának, ugyanis csak akkor gyógyítható a betegség, ha időben diagnosztizálják. „A világon évente 3 millió vastag- és végbélrákot állapítanak meg az orvosok, (százezer lakosra 30 új esetet), s 2,2 millióan a kór áldozatává válnak. Szlovákiában 100 ezer lakosra 77 új esetet, Csehországban viszont 91 új esetet jegyeznek, a halálozási arány 60 százalékos. Csupán azért, mert a betegek nem veszik komolyan a tüneteket” – hangsúlyozta dr. Hrčka. Az öröklött hajlam mellett a legfontosabb rizikófaktor a beteg életkora; a friss esetek 90%-a az 50 év feletti korcsoportból kerül ki. Hajlamosító tényező a fizikai inaktivitás, a zsírdús étkezés, a növényi rostok fogyasztásának háttérbe szorítása, de egyértelmű diétás tényezőt bizonyítani még nem lehetett. „Reméljük, hogy őszig tisztázódik a programba kapcsolódó általános orvosok bérezésének kérdése is” – jegyezte meg dr. Peter Makovník onkológus.

Szlovákiában évente több mint 2500-an betegednek meg vastag- és végbélrákban.

Mivel 80 százalékuk későn fordul orvoshoz, 1500-an a kór áldozatává válnak. (erf)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?