Nagy József javaslata kötelező parlagfűirtásra

Pozsony |

<p>Nagy József (Híd) parlamenti képviselő keddi sajtótájékoztatóján bemutatta a parlagfű egész országra kiterjedő kötelező irtásáról szóló törvényjavaslatát.</p>

„Szlovákiában csaknem minden második ember szenved allergiás megbetegedésben,“ hívta fel a figyelmet a problémára Nagy József. Elmondta, hogy csaknem fél millió ember allergiás a parlagfű pollenjére. Nagy József szerint nem csak Szlovákia déli járásait érinti ez a probléma, de a burgonyatermelő vidékek, a kisebb és nagyobb városok is érintettek már.

„Amikor környezetvédelmi miniszter voltam, előkészítettük a természetvédelmi törvény módosítását, amelybe bedolgoztuk azokat a paragrafusokat is, amelyek a földterületek tulajdonosait vagy használóit kötelezik ezeknek az allergén növényfajoknak az irtására“, jelentette ki a képviselő.

A kormányválság miatt azonban már nem került sor a módosítása elfogadására és Nagy József információi szerint a kormány csak valamikor a jövő év folyamán tervezi, hogy foglalkozik majd a kérdéssel.

A parlagfű első említése Szlovákiában 1949-ből származik, amikor a növényt a komáromi kikötő területén azonosították. A második világháborút követő élelmiszersegélyekkel együtt jutott el hozzánk Amerikából. Ez a növényfaj rendkívül szapora, a felnőtt növény akár 4000 magot is kiszórhat, amelynek inkubációs ideje 40 évre tehető. A magok elsősorban a parlagon hagyott mezőgazdasági területeken, illetve a kaszálatlan területeken szökkenek szárba. Ez a növény elsősorban a júniustól októberig terjedő időszakban okoz egészségügyi problémákat az allergiás betegeknél. Ezen kívül gazdasági károkat is okoz főleg a napraforgó- és kukoricaültetvényeken.

„A parlagfű likvidálásának legegyszerűbb módja, ha a földet megművelik, a gyomnövényt kigyomlálják vagy mechanikusan irtják például a lakóövezetekben, illetőleg ha kémiai vagy ökológiai irtást alkalmaznak a mezőgazdasági területeken,“ fejtette ki a képviselő.

Ezzel a törvénymódosítással Nagy József kötelezni kívánja a földterületek tulajdonosait és használóit, hogy bírság vagy kényszerkaszálás terhe mellett évente július 1-jétől biztosítsák ennek a növénynek az irtását.  A szabályozás ellenőrzését, a figyelmeztetések, illetve a bírságolás jogát az önkormányzatokra, a rendőrségre, a körzeti környezetvédelmi hivatalokra, valamint az állami környezetvédelmi hatóság munkatársaira bízná. A törvény végrehajtásáért felelős szerv az Állami Környezetvédelmi Hatóság lenne. A tájékoztató és felvilágosító munkát a Szlovák Környezetvédelmi Ügynökség végezné.

„Kérem a földterületek tulajdonosait és használóit, hogy fogják fel pozitívan ezt az intézkedést, hiszen az ő egészségükről, vagy akár családjuk és közvetlen környezetük egészségnek megőrzéséről is szó van,“ zárta sajtótájékoztatóját Nagy József.

 

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?