<p>Mozgásszervi megbetegedések, rák, pszichikai és viselkedésbeli zavarok – 2013-ban ezek voltak azok a leggyakoribb betegségek, melyek miatt a Szociális Biztosító jóváhagyta a rokkantsági nyugdíjat. Ez a sorrend azonban nem volt egyforma a nők és a férfiak esetében, és apró eltérések voltak a különböző mértékű funkciózavarral küszködő csoportok között is.</p>
Mozgásszervi betegség a leggyakoribb ok
Pozsony |
„A mozgásszervi megbetegedések a rokkantsági nyugdíjért folyamodó férfiak 21,9%-a esetében számítottak meghatározó oknak. A férfiaknál a második legelterjedtebb betegség a keringési zavarok (16,4%), a harmadik a pszichikai és viselkedésbeli zavarok (13,4%) voltak. A rokkantsági nyugdíjban részesült nők 28,9%-a szenved mozgásszervi betegségben, 18,9% esetében rák miatt, 17,6% esetében pedig lelki és viselkedésbeli zavar miatt hagyták jóvá a járandóságot” – tájékoztatott a Szociális Biztosító. Rokkantnyugdíjasnak minősülhet az, akinek a munkaképessége – egészségromlás következtében – több mint 40 százalékkal csökkent, és állapotukban több mint egy évig nem várható javulás. A munkaképesség csökkenését százalékban fejezik ki. Előfordulhat, hogy valakinek több betegsége van, és mindegyik esetében kiszámolják a munkaképesség csökkenésének mértékét, ám az egyes betegségek miatti csökkenést nem lehet összeadni (az egészségromlásnak egy betegség miatt kell legalább 40%-osnak lennie ahhoz, hogy valakit rokkanttá nyilvánítsanak). A rokkantság fokának megfelelően a biztosítottakat 3 csoportba sorolják: 1. a munkaképesség több, mint 70 százalékkal csökkent; 2. a munkaképesség több mint 40, de legfeljebb 70 százalékkal csökkent; 3. a rokkantságot – alkohol vagy más függőséget okozó szerek fogyasztásával – saját maguk okozó személyek. A havi járandóság összege a rokkanttá nyilvánítás időpontjában betöltött életkortól, a nyugdíj megállapításáig szerzett szolgálati idő tartamától és a rokkantság fokától függ.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.