<p>A Magyar Koalíció Pártja az önkormányzati választások során „nagy visszatérést” szeretne produkálni. A helyi szervezetekben viszont ennek ellenére sem teljes az egyetértés, néhány településen, amelyek az MKP bástyáinak számítottak, függetlenként indulnak a párt tagjai a polgármesteri posztokért.</p>
MKP-s függetlenek?
„Hogy kit indít a párt helyi szinten, és hogy kivel lép koalícióra, azt az alapszabály értelmében mindig az adott alapszervezet dönti el” – magyarázta lapunk kérdésére korábban Berényi József pártelnök. Az alapszervezet és a potenciális helyi jelöltek közé viszont sokszor nem lehet egyenlőségjelet tenni. Juhász György, Tardoskedd polgármestere az MKP parlamenti képviselője volt az utolsó választási ciklusban. November 27-én ismét indul Tardoskedden, azonban az MKP támogatása nélkül. „Ez az én döntésem volt, nem a párté, a helyi alapszervezettel valamiben nem értettem egyet, ezért úgy döntöttem, hogy függetlenként indulok, egyelőre más pártok támogatását sem élvezem” – nyilatkozta lapunk megkeresésére Juhász György, további részleteket nem árultel.
Hasonló a helyzet Galántán, ahol az MKP az SDKÚ parlamenti képviselője, Zoltán Horváth mögé sorakozott be. Pallya Gábor, az MKP etikai bizottságának nemrég leköszönt elnöke a döntéssel nem ért egyet, így független polgármesterjelöltként indul a városban. „Az alapszervezet nem hívott meg a galántai jelöltállító gyűlésre, a helyi elnök pedig furcsa módon tudtomra adta, hogy már nem vagyok tag, mivel a párt jelöltje ellen indulok”– magyarázta a helyzetet Pallya. Szerinte az alapszabály értelmében csak akkor zárhatják ki, ha a párt tényleges jelöltje ellen indulna, Horváth viszont az SDKÚ jelöltje, az MKP támogatásával. „Ez a jelölt nem szerencsés, az itteni önkormányzati munkához nekem van a legtöbb közöm, viszont más párt támogatása nem kell, mindig MKP-s voltam” – ismertette álláspontját Pallya, aki a párt etikai bizottságának elnöki tisztségéről önként mondott le, még augusztus végén.
A helyi szervezet és a potenciális polgármesterjelölt közti furcsa kompromisszum példája alakult ki a párkány melletti Muzslán. Drapák Károly jelenleg a negyedik ciklusban vezeti a községet, 2002-ben az MKP parlamenti listáján is indult. Négy éve azonban az MKP Mészáros Bélát, a Párkányi Körzeti Hivatal volt vezetőjét indította Muzslán, Drapák viszont függetlenként is nyerni tudott. Idén Drapák döntött úgy, hogy (bár tagja az MKP-nak) függetlenként indul, az MKP pedig emellett támogatja őt. „A választókkal szembeni tisztesség miatt indulok függetlenként, ugyanakkor nem vagyok a pártoskodás híve, kisebb településeken legyen egyetlenegy párt, ez Muzslán is így van” – fejtette ki a polgármester. Hozzátette ugyanakkor, nem ért egyet az alapszabály cikkelyével, mely szerint kizárható a pártból, aki az alapszervezet jelöltje ellen indul. „Hol van megírva, hogy csak egy ambiciózus embere lehet egy településen a pártnak? Ezzel magunkat gyengítjük” – véli Drapák.
A Magyar Koalíció Pártja a novemberi önkormányzati választásokon 229 településen indít olyan önálló jelöltet, aki csak a párt támogatását élvezi. A párt által nemrég közzétett adatok szerint további húsz polgármesterjelöltet támogatnak közösen a Híddal, 12 településen pedig koalícióban valamelyik jobbközép párttal, SDKÚ-val, a KDH-val vagy az SaS-szel.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.