Mit tehetünk, ha nincs pénzünk az adóra?

adobevallas
Pozsony |

Azoknak az adózóknak, akik három hónappal meghosszabbították a jövedelemadó-bevallás benyújtásának a határidejét, e hónap végéig kell eleget tenniük ennek a kötelezettségüknek, és az adót be is kell fizetniük. Mit tehetnek azok, akiknek ez még most is gondot okozna?

A hatályos jogszabályok szerint a jövedelemadó bevallására és befizetésére vonatkozó határidő (idén április 2.) legfeljebb három hónappal hosszabbítható meg azon adófizetők számára, akik ezt március végéig kérték, és akiknek csak szlovákiai bevételeik voltak. Normál esetben a halasztást igénylőknek legkésőbb június 30-áig pótolniuk kell ezt a kötelezettségüket, mivel azonban idén ez a dátum vasárnapra esik, a végső határidő ezúttal július 1-je.

Több mint 290 ezren

Az adóhatósághoz eddig több mint 1 millió jövedelemadó-bevallás érkezett be a 2023-as adóévre, több mint 290 ezer adózónak pedig ezt most kell pótolnia. „Ez azokra vonatkozik, akiknek csak szlovákiai bevételeik voltak, ha ugyanis egy adózónak külföldi forrásból származó adóköteles jövedelme is volt, és március végéig benyújtotta az adóbevallás határidejének a meghosszabbításáról szóló értesítést, akkor hat hónappal, azaz idén szeptember végéig meghosszabbíthatta a határidőt” – mondta el lapunknak Drahomíra Adamčíková, a központi adó- és vámhivatal szóvivője.

Újabb halasztás?

A fent említett 290 ezer adózó között is vannak azonban bizonyára olyanok, akik még most sem lesznek képesek eleget tenni ennek a kötelezettségüknek, mert egész egyszerűen nincs rá pénzük. 

„Ha az adózó nem tudja az adót a törvényes határ-időn belül megfizetni, kérheti a fizetés elhalasztását vagy részletfizetést. Az adóhatóság azonban csak akkor fogadhatja el a kérelmét, ha ezt meg tudja indokolni”

 – tette hozzá Adamčíková, aki több olyan feltételt is felsorolt, amelyeknek köszönhetően későbbre halaszthatjuk a befizetést. Ilyen például az, ha az adó megfizetése veszélyeztetné az adózó vagy az általa eltartott személyek megélhetését, továbbá az is, ha az adózó jövedelme időközben csökkent, és ezért – különösen rendkívüli helyzet, például világjárvány vagy természeti katasztrófa miatt – nem tudja befizetni az adót. De vannak egyéb olyan, bizonyíthatóan súlyos okok is, amelyek miatt az adó nem fizethető meg, vagyis sok függ attól is, hogyan ítéli meg az adóhivatal a helyzetünket. „A lényeg, hogy a kérelemben az adóalanynak egyértelműen meg kell jelölnie az adóhatóság által meghatározott feltételek egyikét. A kérelemhez pedig csatolni kell az ezt igazoló dokumentumokat is. Ha az adóalany nem igazolja a követelését, és az adóhatóság nem rendelkezik az adóalany követelését igazoló dokumentumokkal, akkor a kérelmet nem fogadjuk el” – figyelmeztet a központi adó- és vámhivatal szóvivője.

Megbízható adózók

Az adószakértők szerint azonban még akkor sem kell feladnunk a reményt, ha a fent említett feltételeknek nem felelünk meg. 

„A jó hír az, hogy az adóhatóság nem veszi figyelembe ezeknek a feltételeknek a teljesülését, ha egy nagyon megbízható adóalany kér halasztást vagy részletfizetést”

 – figyelmeztet Ina Kováčová Bečková, az Atlas Group tanácsadó társaság partnere. Az adózók megbízhatóságát az adóhatóság pontosan meghatározott szabályok szerint állapítja meg. Az egész egy pontrendszer alapján működik: ha az adózó valamilyen mulasztást követ el, akkor pontot kap. Vagyis, minél kevesebb pontja van egy adózónak, annál jobb a minősítése. A pontozásnál figyelembe veszik például, hogy a cég korábban mindig időben benyújtotta-e az adóbevallását, helyesen tüntette-e fel rajta az adó összegét, határidőn belül befizette-e az adót, befizette-e a vámtartozását és az áfát stb.

Lépjünk időben

Ha valaki az adófizetés halasztását vagy több részletben történő megfizetését kéri, és az adóhivatal ennek a kérelemnek helyt ad, akkor nem indítanak végrehajtási eljárást a meg nem fizetett adó behajtására. Ha a kérelmet időben benyújtják, és a határozatot még az adó esedékessége előtt meghozzák, az adózónak nem kell késedelmi kamatot fizetnie. 

„Épp ezért fontos, hogy az adófizetés elhalasztására vagy részletekben történő kifizetésre vonatkozó kérelmet időben – az adó esedékessége előtt – kell benyújtani. A kérelemben érdemes feltüntetni azt az időpontot is, amelytől kezdve halasztást kérünk, és előzetesen kommunikáljunk az adóhivatallal is. Ideális esetben akkor, amikor már tudjuk, hogy nem leszünk képesek az adót a megadott összegben befizetni”

 – tanácsolja Bečková. A szakértő ugyanakkor emlékeztet arra is, hogy azoknak, akik halasztást vagy részletfizetést kérnek az adó megfizetésére, számolniuk kell az ezzel kapcsolatos díjakkal is. Az adminisztrációs díj ebben az esetben például 9,50 euró. „Az adóhatóság az adófizetés elhalasztását vagy részletekben való megfizetését a tartozás bebiztosításához is kötheti” – figyelmeztet Bečková.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?