Árpa Attila könyve, a Ha én ezt a Klubról egyszer elmesélem botrányt váltott ki Magyarországon. A könyvvel bepillanthatunk a kulisszák mögé, s kiderül, némi arcátlansággal és tehetséggel komoly karriert lehet befutni a magyar médiapiacon. Legalábbis egy ideig, hiszen még az olyan sikeres műsorok, mint a Heti Hetes vagy a ValóVilág felfuttatása után, a VV2 beindulása idején is kirúghatják az embert, akár egyik napról a másikra.
Mit számít két Árpaszem a fogaskerekek közt?
– Nem vertek meg, nem pereltek beSomogyi Tibor felvételei A könyvben elárulja, hogy önmagának találta ki a kreatív igazgatói tisztséget, egyszerűen ezt íratta a névjegykártyájára. Mi szerepel jelenleg a névjegykártyáján?
Semmi, nincs névjegykártyám.
És ha lenne?
Akkor is semmi. Nem azért, mert esetleg úgy gondolom, hogy mindenkinek kötelező engem ismerni, hanem mert nincs konkrét foglalkozásom.
Foglalkozni csak foglalkozik valamivel?!
Médiatanácsadó vagyok, de ezt a titulust azért nem szeretem, mert bárki lehet az, nem kell hozzá diploma. Konkrétan egy budapesti rádió, a Rádió Extrém indításával és a nagyjátékfilmem előkészítésével foglalkozom.
Milyen film lesz?
Októberben kezdjük forgatni, én rendezem, s leginkább talán a Blöffre fog hasonlítani, csak a magyar valóságról fog szólni.
Ezek szerint Guy Ritchie-rajongó?
Szeretem. Főleg stílusban fog a Blöffre hasonlítani, ami egy akció-vígjáték. Nem gyémántkereskedők-ről, ír cigányokról és angol tuskókról szól majd, hanem biztonsági őrökről, beszívott diákokról, arról, ami Magyarországra jellemző.
Hasonló stílusú filmekből Magyarországon több megbukott már, talán az egyetlen sikeres a Valami Amerika volt.
Ilyen jellegű film szerintem még nem készült Magyarországon, a Valami Amerika egy kedves, szórakoztató film, az Argó nem lesz kedves családi film.
Lehet már tudni, hogy kikkel forgat?
Lehet, csak nem publikus. Talán annyit, hogy nagyrészt amatőr színészek lesznek, mert nagyon kevés olyan magyar színészt találtam, aki a kamera előtt is természetesen tud viselkedni.
Az iskolát befejezte?
Melyiket?
Filmművészetire járt.
A Filmművészetit nem. Azt megszakítottam az RTL Klub miatt.
Azt kérdezte, melyiket. Ezek szerint végez egy másikat?
Van egy másik, csak azt még senkinek nem mondtam el. Arra számítottam, hogy ebből előbb-utóbb nagy hajcihő lesz, hogy nincs is diplomám, és akkor előhúztam volna.
Hatalmas visszhangja volt a könyvének, amelyben az RTL indulását, a hatalmas sikereket, a bukásokat, az irigységet, a tehetséget és a kóklerséget is bemutatja. Tudta, hogy ilyen visszhangja lesz?
Kicsit kevesebbre számítottam, bár nagyjából így lőttem be. Egyrészt nem volt éppen más aktuális téma, amit a megjelenés idején fölkaphattak, de azt, hogy négy-öt napon keresztül címlapon leszek, nem vártam. Az sem titok, hogy a könyvben vannak olyan részek, amelyekről tudtam, hogy a bulvársajtó felkapja.
Akkor döntötte el, hogy könyvet ír, amikor az RTL kirúgta, vagy már korábban is készült erre?
Előtte ezen egyáltalán nem gondolkodtam. Amikor az egyik napilap igazgatója meghívott egy ebédre, és megköszönte, hogy az a címlap, amely arról szólt, távoztam a Klubtól, felkerült az elmúlt két év top tízes eladási listájára, rádöbbentem, az átlagembert valószínűleg érdekli, mi van a kulisszák mögött. Addig a szakmán kívül nem tudta senki, ki vagyok, hogy hívnak. Az indítórúgója az egésznek az volt, hogy a leléptetésem ilyen nagy vihart kavart.
Miután elolvastam a könyvet, azt kérdezte tőlem valaki, a sértő-döttség beszél-e önből. Erre azt válaszoltam, inkább a vagányság.
Vannak olyan részek talán, ahol lehet érezni, hogy nem tetszett nekem valami. Egyik ilyen példa az Utolsó cserkész című műsorról szóló rész, ugyanis kiderül, rosszulesett, hogy mellékvágányra tették. De a könyv vezérfonala nem a bosszú és a sértettség.
Sokan megsértődtek a könyv megjelenése után?
Igen, tudtomra is hozták. Nem titok, hogy Liptai Claudia és ĺti története elég nagy vihart kavart, a Zámbó család megpróbált megfenyegetni, voltak, akik perrel fenyegetőztek, de ezekkel akkor sem foglalkoztam és most sem, ugyanis semmi nem történt. Nem vertek meg, nem pereltek be. Azok közül, akikről a véleményemet leírtam, de nem szerettem volna őket megbántani, azok szerintem nem is haragudnak rám.
Odabenn, az RTL-ben milyen volt a visszhangja? Kötelező olvasmány lett, vagy tiltólistára került?
Érdekes tárgyként kezelték a könyvet, nagyon sokan olvasták. Aki provokálni akart, az a könyvet az íróasztalán, de a többség a fiókban tartotta.
A volt igazgatók hogyan fogadták? Őket rendesen kiadta, ha finoman akarnék fogalmazni: megismertette a nagyközönséget a gyengéikkel.
Azt nem tudom. Nem olyan régen szerveztem egy partit, amelyre mindenkit meghívtam, aki a könyvben szerepel. Nagy részük nem jött el, ami várható is volt, mert olyan emberek is szerepeltek a listán, mint például Orbán Viktor, Grespik László. De Kavas István volt igazgató vagy Frei Tamás sem jött el, nem is beszéltem velük.
Batiz András elment? Vele sem bánt kesztyűs kézzel...
Nem, ő sem, de Marsi Anikó ott volt.
Megszakította az összes kapcsolatát az RTL-lel?
Nem. Hat év alatt olyan kapcsolatok jöttek létre, amelyeket nem lehet és nem is akarok megszakítani, sőt, úgy látom, hogy az RTL sem szeretné őket megszakítani. Távozásom után óvatosan bántak azokkal, akik jóban voltak velem, de már ez is változott.
Tehát elképzelhető, hogy a jövőben még azt olvashatom az RTL valamelyik műsora végén, producer Árpa Attila?
Nem hiszem.
Ez mindegyik magyar televízióra vonatkozik?
Nem, de alapvetően elegem van a műsorgyártásból. Ha valaha is közöm lesz bármelyik tévéhez, akkor az én szerepem egy műsor létrehozása és beindítása lesz, nem a rendszeres munka.
Játékfilmrendezőként képzeli el a jövőjét?
A játékfilm és a zene az, ami igazán vonz. Az alkotás, a létrehozás érdekel, nem a költségvetés, az eladás.
Nézte a ValóVilág 2.-t?
Kétszer. Amikor Pongó beköltözött és a finálét.
Korrektnek tartja, hogy a fináléban felfedték a versenyzők képeit, s így befolyásolták a végeredményt? A könyvből kiderül, hogy az első rész döntőjében is gondolkodtak ezen a megoldáson...
Gondolkodtunk, de nem tettük meg. Nyilván radikálisan megváltoztatta volna a szavazás állását, ahogy ez a kettesben meg is történt. Nem tudom, hogy fair-e vagy sem. Amikor az elsőnél nem tettük meg, az volt a baj, hogy nem Majka nyert, most, hogy felfedték, az a baj, hogy nem Anikó nyert. Igazából teljesen mindegy, mindig lesz valaki, aki azt mondja, hogy nem kellett volna. Paradoxon, hogy létrehozott valamit, ami később a magyar televíziózás történetének talán legnézettebb műsora lett, s pontosan emiatt kellett távoznia az RTL-től.
Ez ennél összetettebb. Tulajdonképpen négy verzió van, hogy mi miatt távoztam. Az egyik az, hogy meguntam, és ezt a vezetőség is érzékelte, s úgy gondolta, a legjobb, ha távozom. A másik az, hogy valóban hibát követtem el azzal, hogy két olyan részletet engedtem adásba, ami valóban sértette a közízlést. A harmadik, hogy úgymond konspiráció áldozata lettem, és ki akartak fúrni, a negyedik pedig a hivatalos verzió: közös megegyezéssel távoztam. Úgy gondolom, ha a négy verziót jól összekeverjük és megrázzuk, akkor kapjuk meg az igazságot.
Van még részesedése a ValóVilágból? Hiszen az ön nevéhez fűződik.
Nincs. Amit az RTL Klubban létrehoztam vagy kitaláltam, az a csatorna tulajdona, s az is marad. A főcímdal az egyetlen, amihez közöm van, az utána járó jogdíjat kapom. Viszont más országokból, ahol a ValóVilág iránt érdeklődnek, engem is megtalálnak, hogy mi lenne, ha egy újat csinálnék.
Egy másik főcímdalt, vagy egy egész valóságshow-t?
Egy valóságshow-t. Egyébként Szlovákiából is van érdeklődő, ennél többet nem mondhatok.
Mennyi interjút adott addig, amíg az RTL-nél volt, és mennyit utána?
A távozásom után százszor többet.
Azt írja, az ember élete olyan, mint a hullámvasút, egyszer lenn, egyszer fenn. Ön valószínűleg akkor volt fenn, amikor olyan műsorok fűződtek a nevéhez, mint a Heti Hetes, a ValóVilág, a Kész átverés show és még sorolhatnám. Most hol van?
Érzelmileg fenn, üzletileg szabad vagyok.
A szabadságot nehéz értelmezni egy hullámvonalon.
Anyagilag ugyanúgy fent, például azért is, mert a végkielégítés még tart. Stabil kapcsolatban élek, rengeteg olyan munkám van, amit élvezek, semmit sem kell megtennem, amihez nincs kedvem, márpedig az RTL-ben voltak ilyenek. Sokkal több szabadidőm van. Bár bizonytalan a jövőm, a hullámvasúton fönn vagyok. Csak azt nem tudom, hogy még feljebb megyek-e, vagy zuhanás következik.
Van már ideje édesapjára is, aki a konkurens TV2 egyik vezető beosztású munkatársa, s akivel RTL-es korszakában nemigen tudott találkozni?
Persze, sokkal többször találkozunk.
Miután Csiszár Jenő távozott az RTL-től, majd a TV2-től is, azt nyilatkozta a Magyar Narancsnak: az a baj a magyar elektronikus médiával, hogy Árpaszemek kerültek a fogaskerekek közé, ezért csikorog.
Az ilyen mondatokat nagyon szeretem, ha Csiszár valamiben jó, akkor az az, hogy ilyen mondatokat kitalál. Persze, mindig kell neki egy kis idő, hogy ezeket kitalálja, ami nem baj, csak tartalma és háttere nincs. Mondta ő azt is, hogy a magyar média egy szemétdomb sok kakassal.
Nem tették rá az Árpák a kezüket a magyar médiára? Kevesen hiszik el ugyanis, még ha a könyvében ezt hangoztatja is, hogy nem egyeztettek apjával.
Mit számít két Árpaszem a fogaskerekek közt, ha ezeken kívül több száz kókuszdió van?
Ennyire rossz helyzetben van a magyar média?
Helyzete nem meglepő, pontosan úgy fejlődött a magyar média a kereskedelmi tévék óta, ahogy azt bármelyik más országban tette. Meg lehet jósolni, mi következik.
Mi következik?
A kereskedelmi tévék közül vagy az egyik, vagy a másik stabilizálódik, a köztévé pedig a két kereskedelmi mögött fog kullogni egészen addig, amíg nem rázza gatyába a rendszert. Nem meglepő a helyzet, szidni vagy dicsérni sem érdemes. Az értelmiség folyamatosan szidni fogja, s kérdőre vonni, hol a kultúra, az igényes szórakozás, az átlagnéző pedig továbbra is nézni fogja, akár a világ leggagyibb akciófilmjeit is, ha kell, mert a tévé nem más, mint a szem rágógumija.
Mennyire hasonlítható össze a magyar a nemzetközi médiaviszonyokkal, például a némettel, amelyet ismer, hiszen ott nőtt fel?
A felállás ugyanaz, van egy piacvezető, az RTL, három másik versenyez a második helyért, míg a két közszolgálati, az ARD és a ZDF kőkeményen állja a versenyt. Talán a nagy különbség az, hogy Németországban minden rétegnek megvan a saját tévéje, az RTL a piacvezető, a SAT1 közönsége picit igénytelenebb, a PRO7 a fiataloknak szól, a VOX a fiatal, de igényes célcsoportnak, míg az RTL2 a gagyi alját jelenti. A közszolgálatiknak is van olyan műsoruk, amely elviszi a közönséget. Szépen fel van osztva a torta, amely tízszer nagyobb, mint a magyar.
Hol könnyebb médiakarriert csinálni?
Biztosan Magyarországon. Ha valaki most Európában médiakarriert szeretne csinálni, annak azt javaslom, hogy vagy Magyarországon próbálkozzon, vagy Horvátországba, Szerbiába menjen, ahol most indulnak be a kereskedelmi csatornák, de Csehország sem elvetendő. Minden országban érdemes próbálkozni, ahol a kereskedelmi adók fiatalabbak hat-hét évnél. Szlovákiában viszont nincs esély, ott a Markíza mindenkit megvert, s ezt értse mindenki úgy, ahogy akarja.
Nem félt, hogy a könyv megjelenésével teljesen kiadja magát? Biztosan elhallgatott bizonyos dolgokat, de még így is sokkal többet tudhatunk meg önről, mint az bizonyos szempontból egészséges lenne.
Sokan azt mondják rólam, milyen vagány és bátor voltam, hogy ezt leírtam. Én ezt megfordítanám: csupán őszinte voltam. Ha valaki az őszinteségre azt mondja, hú de bátor, hú de vagány, akkor az azt jelenti, hogy az őszinteség nem egy megszokott tulajdonság ebben az országban.
Amikor leírja, hogy egy m1-es műsor forgatása idején kihúzta felvétel közben a csatlakozódugót a falból, vagy amikor a Big Brother házát akarta ugyanígy órákra sötétbe burkolni...
Ez a mánia.
Igen, ám ha valaki esetleg önnel akarna dolgozni, és elolvassa ezeket a részeket, nem biztos, hogy azt gondolja, ez elszánt, hanem hogy elvetemült.
Aki precíz óraműként dolgozó bürokratát szeretne munkatársnak, annak nem vagyok jó. Aki viszont olyat szeretne, aki mindent elkövet az alkotás sikeréért, annak igen. Harcias szellem vagyok.
Visszatekintve rövid, de sűrű életére, melyik a legkedvesebb időszak: a németországi rongyos farmeros, Red Bull-csempészős vagy az RTL-es?
Két esetre emlékszem szívesen: a németországi vad kamaszkoromra és arra az időszakra, amely közvetlenül az RTL után következett. Akkor derült ki, ki az, aki velem maradt, ki fordított hátat, vagy úgy tett, mintha velem maradt volna azután, hogy kikerültem az úgymond hatalmi pozícióból. Sok embertípust és motivációt megismertem, éppen ezért ennyi szeretetet nem vártam volna. Apróság: Verebes István és a Heti Hetes társulata egy kocsmában ült, s amikor bejelentették, hogy rövidesen megérkezem, a távozásra készen álló Verebes visszaakasztotta kabátját, és visszaült. Bajor Imre azt mondta, húsz éve ismeri Verebest, de ilyet még soha nem tett. Ezek mutatják, nem a pozíció miatt szereztem barátokat.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.