<p>Mit gondol a Malina Hedvig-ügyről és a múlt szerdai szimpátiatüntetésről? - ezzel a kérdéssel fordultak külsős tudósítóink ismert személyekhez.</p>
Mit gondol a Malina Hedvig-ügyről és a múlt szerdai szimpátiatüntetésről?
Juliana Sokolová író, filozófus, Kassa
Nagy pozitívumként tekintek a Malina Hedvig támogatására szervezett tüntetésre. Ez egyrészt az összegyűltek szolidaritásának kifejezése egy olyan emberrel, aki az állami szervek zaklatásának célpontjává vált, ezen kívül pedig a polgárok nyilvános véleménynyilvánítása is arról, hogyan is működik valójában Szlovákiában az igazságszolgáltatás. Azt, hogy az emberek az együttérzésüket, szolidaritásukat, valamint az elégedetlenségüket és felháborodottságukat is már nem csupán zártkörű párbeszédek közben fejezik ki, hanem végre nyilvánosan is kiálltak az ügyért, nagyon biztató jelnek tartom.
Peter Kalmus képzőművész, Kassa
Nagyon jó, hogy a civil társadalom kiáll az igazság mellett. Viszont szégyenkezem amiatt, amit a belügyminisztérium és a szlovákiai igazságszolgáltatás képviselői művelnek, és ami eddig Hedviggel történt. Nekem, szlovák polgárnak már kellemetlen, hogy ennyi év után még mindig zaklatják. Nagyra értékelem, hogy a nyilvánosság kiállt mellette, de sajnos azok az emberek, akiknek a hatalom és az igazságszolgáltatás a kezükben van, annyira közönyösek és érzéketlenek, hogy valószínűleg rájuk nem lesz hatással az összefogás és a tiltakozás.
Agócs Attila igazgató, Füleki Vármúzeum
Elsősorban azért tartom nagyon fontosnak, hogy sikerült megszervezni ezt a tüntetést, mert az állami apparátus nyomására a szlovákiai társadalom jelentős része hajlamos a kérdés relativizálására. Sokan még azt is megkérdőjelezik, hogy a verés valóban megtörtént-e. Különösen fontosnak tartom azt is, hogy magyar–szlovák összefogásnak köszönhetően, polgári elvek mentén jött létre a demonstráció. Szimbolikus jelentéssel bír a pozsonyi helyszín is, hogy a magyar közösség megmutatta magát a fővárosban. A demonstráció legfontosabb üzenete számomra az, hogy miközben politikai kérdésekben megosztottak vagyunk, a magyar közösség a magyar egységet nem nemzetieskedő vonalon, hanem polgári eszmék mellett kiállva mutatta meg. Hedvig ügyét borúsan látom, mert az állam vezetésének az az érdeke, hogy az igazság már soha ne derüljön ki. Hedvignek nem jósolok győzelmet, úgy gondolom, esetleg neutrális kompromisszumot lehet elérni az ügyben.
Kiss Péntek József tanár, rendező, Komárom
Az európai kultúrához és a 21. század emberéhez méltatlan folyamat eredménye volt ezt a tüntetés. A szlovákiai magyarokra általánosságban a nagymértékű béketűrés a jellemző, valóban óriási pofon kell ahhoz, hogy az utcára vonuljon. Egy más habitusú nemzeti közösség talán már korábban lépett volna, talán radikálisabban is. A Hedvig elleni vádemeléssel azonban nálunk is betelt a pohár. Felfoghatatlan, amilyen módon bűnöst akarnak csinálni az áldozatból. Az, hogy valaki úgy összeverje saját magát, ahogyan Hedvig a támadást követően kinézett, teljesen abszurd. Az pedig, hogy most a semmiből előkerül egy szemtanú, szintén megérne egy újabb utcára vonulást. A tüntetés végén a performansz a nyelvi akadályokat áthidalva tette világossá, mi is a véleményünk az országban, az igazságszolgáltatás berkeiben uralkodó állapotokról. Nyomatékot adott a rendezvénynek.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.