<p>Szombaton dől el, hogy a következő négy évben ki irányítja majd a települést, ahol élünk. A városokat és a falvakat a képviselő-testület és a polgármester közösen irányítja, de a hatáskörökből nyilvánvaló, hogy a végrehajtó hatalom a polgármester kezében van.</p>
Miről dönthetnek a polgármesterek?
Az önkormányzati törvény alapján az adott települést a – kifelé és befelé, vagyis külső intézményekkel szemben és a polgárai irányában egyaránt – a polgármester képviseli. Ő írja alá a dokumentumokat a város nevében, ő dönt a város alkalmazásában állók fizetéséről, ő választhatja meg alpolgármesterét, javaslatot tehet a város által alapított cégek és egyéb szervezetek vezetőinek személyére stb.
A képviselő-testület bizonyos szempontból alárendelt helyzetben van, hiszen a polgármester felfüggeszti határozatainak végrehajtását, ha azokat hátrányosnak tartja a település szempontjából. Igaz, a testület megtörheti ezt a vétót, de csak az összes képviselő háromötödös többségével, vagyis ez nagyon erős jogkör a polgármester kezében.
A polgármester szerepének fontosságát jelzi az is, hogy ő hívhatja össze a képviselő-testület üléseit, igaz, a képviselők egyharmadának kérésére 10 napon belül össze kell hívnia a testületet.
A képviselő-testületnek elsősorban a hosszú távú célok meghatározásában, a település működési szabályainak meghozatalában, és az ellenőrzésben jut szerep. A tervek konkrét megvalósításába, az ügyintézésbe kevésbé van beleszólása. A képviselők fogadják el például a település költségvetését, de egyben felhatalmazhatják a polgármestert bizonyos módosítások megtételére is.
A költségvetéshez kapcsolódik az adók és illetékek nagyságának meghatározása, hiszen ebből származik a költségvetési bevételek egy része. A testület további fontos feladata a település területrendezési tervének elfogadása. Ez hosszú távon jelöli ki a falu vagy a város fejlődésének irányát.
A képviselő-testület egyik fontos funkciója a főellenőr megválasztása, akinek joga és kötelessége a település gazdálkodásának ellenőrzése. Sajnos sokszor előfordul, hogy a képviselők nem választanak főellenőrt, ami elsősorban a polgármesternek jó, mivel így gyengül munkájának ellenőrzése.
A főellenőr a község alkalmazottja, fizetését törvény szabja meg a település nagyságának viszonylatában. Elláthatja több település főellenőri feladatait is, ebben az esetben minden településsel szerződést kell kötnie.
Mennyit keres a polgármester?
A polgármesterek fizetését törvény szabályozza. Összegét az országos átlagbér arányában határozzák meg a település nagysága alapján. A polgármester fizetését az önkormányzat megduplázhatja, illetve prémiumot is kaphat, melynek összege nem haladhatja meg a bér összegének felét.
Azokban a városokban, melyekben a lakosság 20 ezer és 50 ezer fő között mozog, a polgármester legkevesebb 2390 eurót kereshet. A felső határ ebben az esetben 7110 euró, az esetleges prémiummal együtt. Az 500-1000 lakost számláló falvakban a polgármester fizetése 1363 eurótól 4089 euróig terjedhet (szintén a prémiummal együtt).
A kisebb falvakban előfordul, hogy az önkormányzat félállásra hirdeti meg a polgármesteri posztot. Ezt azonban köteles megtenni 90 nappal a választások előtt, a ciklus közben a polgármester státusza már nem változtatható meg.
A képviselők fizetést nem kapnak, jogosultak bizonyos juttatásokra, amelyeket maga az önkormányzat hagy jóvá. Ennek összege minden önkormányzatnál más, függ továbbá attól is, hogy az adott képviselő milyen gyakran vesz részt az üléseken. Egy 30 ezer lakosú városban ez általában 100-200 euró között mozog havonta. A képviselők évente egyszer rendkívüli juttatásra is jogosultak. (lpj, vps)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.