<p>Ma Nógrád és Gömör látja vendégül a két magyar párt kongresszusának küldötteit. A Híd Rimaszombatban, az MKP Füleken tartja közgyűlését, sok a közös pont: megtárgyalják a szlovákiai magyar kisebbségi minimumot és alapszabályt módosítanak. Az MKP emellett valószínűleg nevet is változtat.</p>
Minimum, átszabás és névváltoztatás
A Hídnál nem várható hosszú vita, amit az elnökség jóváhagy, arra általában fenntartások nélkül bólintanak rá a küldöttek. Az MKP-nál mind a három fő pontnál komoly vitára van kilátás, információink szerint a kisebbségi minimum ügyét sem zárják le gyorsan. A dokumentumon ugyanakkor változtatni nem lehet, vagy elfogadják a küldöttek vagy sem – várhatóan az MKP-nál sem akad meg a jóváhagyása. A minimummal kapcsolatban tovább folytatódik a titkolózás, sem az MKP, sem a Híd nem volt hajlandó tartalmáról beszélni – csak hétfőn, a dokumentum aláírása után tájékoztatják a nyilvánosságot.
Közösségi párt
Az MKP-kongresszus egyik leglátványosabb eredménye a névváltoztatás lehet – ha lesz. „Három javaslat megy az OT döntése alapján a közgyűlés elé. Nem tudom, mi lesz az eredmény” – mondta lapunknak Berényi József. Saját preferenciáját nem akarta elárulni, ám információink szerint a vezetőség és a küldöttek többsége is hajlik a változtatásra. Ez esetben a Magyar Közösség (MK) és a Magyar Közösség Pártja (MKP, szlovákul is SMK maradna) lehet a befutó – utóbbi az esélyesebb, mivel nem járna a rövidítés, vagyis a „márkanév” megváltoztatásával. A párt emellett nagyban átírná alapszabályát. A vezetőség szerint a korábbi egy 10 százalékos pártra volt szabva.
Az MKP-nál a decemberi tisztújító közgyűlésen lesznek személyi változások, a Hídnál már most. Solymos László személyében új alelnöke lesz a pártnak, az elnökség pedig három új taggal bővül: Nochta Edit, Pavol Burdiga és Vitkó Andrea lesz a testület tagja.
Új tagokra vágynak
Mindkét párt alapszabályt is módosít. Ennek egyik célja a tagfelvétel megkönnyítése. Egy új párttag három potenciális szavazót jelent, állítja Ján Baránek szociológus, politikai elemző. „Ha a családban van egy párttag, nagy a valószínűsége, hogy a többi családtag is úgy szavaz, mint ő” – mondta kérdésünkre a Polis közvélemény-kutató ügynökség vezetője.
Bár az új tagoktól a két pártvezetés egyaránt új lendületet és új gondolatokat remél, a valóságban sokáig eltarthat, amíg egy friss pártkatona a helyi alapszervezetből megyei vagy parlamenti jelöltlistára küzdi fel magát. Baránek szerint ez kevésbé érvényes a helyhatósági választásokon. „Ha egy ismert és köztiszteletben álló ember elfogadja a pártjelölést, rövid idő alatt ő lehet a párt helyi arca, és mindkét fél jól jár” – magyarázza Baránek.
Ha valaki aktív, és hasznos szakmai munkát kínál, rövidebb időn belül felkerülhet a Híd parlamenti listájára, állítja Bugár Béla. „Magunk ellen dolgoznánk, ha ilyeneknek nem adnánk teret” – tette hozzá. Először mindenkinek helyi szinten kell teljesítenie, figyelmeztet Berényi József. (MSz, vps)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.