Az Állami Választási Bizottság ülésén kisorsolták a választáson induló pártok sorszámát. A legelégedettebb Boris Kollár, a Sme rodina elnöke lehet; néhány nappal azután, hogy megszületett a 13. gyereke, pártjának a 13-as sorszámot sorsolták ki
Mind a 25 politikai párt és koalíció listáját beregisztrálták a parlamenti választásra
Az Állami Választási Bizottság mind a 25 párt listáját bejegyezte a szeptemberi előre hozott választásra. A szerdai ülésen lezajlott a sorsolás, kiderült melyik párt hányas sorszámmal vág neki a választásnak.
„A választási és pártfinanszírozási állami bizottság délelőtti ülésén megvizsgálta a politikai pártok, mozgalmak és koalíciók jelöltlistáit, és a rendelkezésre álló információk alapján úgy döntött, hogy a parlamenti választáson induló mind a 25 szubjektumot nyilvántartásba veszi” – jelentette ki Ladislav Orosz, a bizottság elnöke a szerdai sajtótájékoztatón. A pártoknak legkésőbb július 2-ig (a választás előtt legalább 90 nappal) kellett leadniuk a jelöltlistájukat a belügyminisztériumban. Legfeljebb 150 jelöltet indíthatnak az egyes szubjektumok, módosításra, illetve kiegészítésre már nincs lehetőség. Július elején az is végleg eldőlt, hogy a korábbi kijelentések és próbálkozások ellenére sem lesz széleskörű összefogás, s a kisebb pártok külön-külön szállnak harcba a szavazatokért.
A jelöltek névsora megtekinthető a minisztérium honlapján, számuk azonban még változhat, ha az adott párt vagy jelölt úgy dönt, visszalép a választástól. A pártok, illetve koalíciók legkésőbb 48 órával a választás előtt visszavonhatják teljes jelöltlistájukat – jelen esetben erre szeptember 28-ig, reggel 7 óráig van lehetőség. A jelöltekre azonos szabályok vonatkoznak – szintén legkésőbb 48 órával a választás kezdete előtt visszavonhatják indulási szándékukat, de maga a párt is kezdeményezheti a jelölt visszahívását.
A tömörüléseknek a lista leadásakor igazolniuk kellett azt is, letétbe helyezték a jogszabály által előírt 17 ezer eurót. A bizottság szerdai ülésén megvizsgálta a leadott dokumentumokat, és mind a 24 pártot, valamint a koalíciót is bejegyezte (az OĽaNO hármas koalícióban indul a Za ľudí és a Keresztény Unió pártokkal). A belügyminisztérium tájékoztatása alapján összesen 2 722 jelölt méretteti meg magát az őszi voksoláson.
Sorsolás
Orosz közölte, az ülés a pártok sorszámának kisorsolásával folytatódott. A testület tagjai először a pártok nevét, majd pedig a sorszámot húzták ki. A sort a Pirátska strana – Slovensko elnevezésű kalózpárt nyitja, és a Republika szélsőséges párt zárja. A közismertebb formációk közül hármas sorszámmal a Progresszív Szlovákia szerepel elől a sorrendben, az OĽaNO és Barátai pedig az ötös számot kapta.
Ami a magyar pártokat illeti, a Magyar Fórum és a vele közösen induló pártok listáján a 7-es lesz feltüntetve, a Kékek, Híd választási párt a 9-es „rajtszámot” viseli majd, a Szövetség pedig a 18. lesz a sorrendben. A 12-es Saskát a Sme rodina követi, a 13-as szám egyébként a napokban többször is felmerült Boris Kollár pártelnökkel kapcsolatban, ugyanis megszületett a tizenharmadik gyermeke.
Az SNS, a Smer és a Hlas szintén közel kerültek egymáshoz – legalábbis a sorszámokat tekintve – a 15-ös, 16-os, illetve 17-es számot viselik majd. A Demokraták a 22-es a KDH pedig a 23-as – Eduard Heger volt miniszterelnök épp a kereszténydemokratákkal szorgalmazta a közös indulást, a tárgyalások azonban kudarcba fulladtak. A pártok listájához tehát sorsolással rendelik hozzá a sorszámot, a sorrendnek különösebb jelentősége nincs, de a kampány fontos eleme, hiszen a választóhelyiségben segíthet eligazodni a 25 lista között.
Kérdéses adatok
Orosz újságírói kérdésre megerősítette, a testület megvitatta a jelöltek neve mellett feltüntetett rendhagyó foglalkozásokat. Az OĽaNO jelöltlistáját végül a sajátos állásnevekkel vették nyilvántartásba. Igor Matovič volt kormányfő és parlamenti képviselő például „maffia elleni harcosnak” – tüntette fel magát, s így fog szerepelni a jelöltlistán szeptember 30-án. A bizottság elnöke megjegyezte, a korábbi választásokon hozott bizottsági döntések alapján tiszteletben tartották a specifikus adatokat. „Érdekes vitát folytattunk a témáról. Nemcsak az OĽaNO és Barátai jelöltlistájáról volt szó, hanem másokról is, ahol a foglalkoztatásról olyan adatokat közöltek, amelyek nem egészen felelnek meg a foglalkoztatás fogalmának megszokott értelmezésének” – mondta Orosz. A törvény egyébként kimondja, hogy a jelöltnek a lista leadásakor végzett foglalkozást kell feltüntetnie. A testület határozatában a törvény módosításának megfontolását javasolta a szaktárcának. „Felszólítjuk a politikai pártokat, mozgalmakat és koalíciókat, hogy a jövőben, amikor a foglalkozásra vonatkozó részt töltik ki, a választási törvény célját tartsák szem előtt” – jelentette ki.
Elúszott a 150-es
Tankó Vilmos esetét nem boncolgatta a bizottság, Orosz szerint a testület tudomásul vette a jelölt becsületbeli nyilatkozatát, mely szerint nem írta alá a Szövetség listáján való indulást. A magyar párt állítja, „a jelöltlistáját és a kapcsolódó dokumentumokat a törvény értelmében adta le”. „A rendőrség hivatali kötelességből cselekedhet. A jelölt visszalépett, a bizottság számára evidens, hogy lemondott a Szövetség listáján való indulásról. Ezt tudomásul vettük, a Szövetség listáján ezáltal 149 jelölt lesz” – mondta Orosz. Gyimesi György tehát a beharangozott 150. pozíció helyett a 149. helyről méretteti meg magát, ami a Szövetségen belül múlt héten konfliktust is szült. Gyimesi a pártot hibáztatta, amiért törvénytelenül vették fel a listára Tankót.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.