<p>Offshore cégek élősködnek az egészségügyön, évente több tízmillió eurót vágnak zsebre. A szaktárca állítja, intézkedéseinek köszönhetően már most többmilliós a megtakarítás. </p>
Milliók vesznek el az egészségügyben
Óriási nyereséggel dolgoznak azok a cégek, melyek a speciális egészségügyi eszközök közvetítésére specializálódtak. Nem ritka, hogy évente akár 273%-os nyereséget képesek termelni a hazai egészségügy kárára, mely évente 139 millió eurót költ ilyen eszközökre. Miroslav Beblavý (független) képviselő összevetette az ország három (pozsonyi, besztercebányai és kassai) állami Szív- és Érrendszeri Betegségek Intézetének közbeszerzéseit, ebből kiderül, hogy egy konkrét speciális egészségügyi eszközt a három állami kórház három különböző áron szerez be, miközben a beszállító és a gyártó is ugyanaz. „Az érmerevítésekhez használt eszköz darabjáért 2014-ben a pozsonyi Nemzeti Szív- és Érrendszeri Betegségek Intézete (NÚSCH) 4400 eurót fizetett, egy évvel később a kassai VÚSCH 2200 eurót, viszont idén májusban a besztercebányai SÚSCH már 3630 eurót perkált le” – mutatott rá Miroslav Beblavý hangsúlyozva, hogy csak egy közbeszerzési eljáráson 770 ezer eurót veszített az állam. Arra figyelmeztetett, hogy a pozsonyi NÚSCH augusztusban zárta az érmerevítőre kiírt 6 millió eurós pályázatát, melynek eredménye egyelőre nem nyilvános, így nem tudni, hogy a kórház most mekkora összegért vásárolta meg az életmentő segédeszközt. A képviselő szerint a különbözet nem a gyártóknál, hanem rendszerint a közvetítő cégeknél landol. Az árak összevetésével az egészségügyi minisztérium és az Általános Egészségbiztosító csökkenthetné az ilyen eszközök árának felső határát.
Offshore cégek
„Az árkülönbséget részben az okozza, hogy 10-ből 9 esetben csupán egyetlen cég vesz részt a versenypályázatokon, és a cégek igyekeznek monopolhelyzetbe hozni magukat, holott ez sok esetben nem indokolt” – magyarázza Beblavý. Sok nagyon sikeres közvetítő cég Cipruson vagy más adóparadicsomban van bejegyezve, tulajdonosi háttere ismeretlen. Beblavý adatai alapján a legnagyobb nyereséget a Cardioservice tudhatja magáénak. Megalapításakor tulajdonosai 5 ezer eurót tettek a cégbe, 1,3 millió euróért vásároltak eszközt, melyet 4,5 millióért adtak el. Egy év alatt 230%-os nyereségre tett szert a cég. Rendkívül sikeresen üzletel ezen a területen a Slovakia Medical, mely a kassai intézetnek 18-szoros áron közvetíti a speciális egészségügyi eszközöket. A Pavol Paška volt házelnökhöz köthető, és a pöstyéni CT-botrányról elhíresült Medical Group és Med Art is jelentős szerepet játszik ezen a területen, ahogyan a kartellegyezség gyanújába keveredett Med Partners és Wega Ms is.
[[{"type":"media","view_mode":"media_large","fid":"244655","attributes":{"alt":"Tomáš Drucker egészségügyi miniszter és Mongi Msolly, a Nemzeti Szív- és Érrendszeri Betegségek Intézetének igazgatója","author":"Jozef Jakubčo felvétele","class":"media-image","height":"221","title":"","typeof":"foaf:Image","width":"480"}}]]
Egyszerű árcsökkentés
Miroslav Beblavý állítja, hogy külföldi tapasztalatokból kiindulva a speciális egészségügyi eszközök árát néhány hónap alatt, például az árak összehasonlításával 30–70%-kal csökkenteni lehetne. Beblavý a maximális átláthatóságot és központi közbeszerzést sürget, amit a kórházak helyett a tárca bonyolítana le. Korlátozná továbbá a közvetítő cégek szerepét, egyenesen a gyártótól vásárolná meg az eszközöket.
Tomáš Drucker (Smer-jelölt) egészségügyi miniszter szerint Miroslav Beblavý nyitott kapukat dönget. Állítása szerint a tárca 27 olyan projekt bevezetésén dolgozik, melyek mindegyikével racionalizálni szeretnék a közpénzek felhasználást. „Négy területre fókuszálunk, a gyógyszerek, az egészségügyi eszközök, a speciális egészségügyi eszközök és az egészségügyi berendezések beszerzését szeretnénk gazdaságosabbá tenni” – állítja Drucker. Hozzátette: az eddig bevezetett intézkedéseknek köszönhetően a speciális egészségügyi eszközök árát 30 százalékkal sikerült csökkenteniük. Azt viszont ő is elismerte, hogy az egyik legnagyobb probléma az, hogy sok esetben csupán egyetlen árjegyzékből indulhatnak ki, az ár felső határának megszabásakor. A tárcavezető jelentős megtakarítást vár a központi közbeszerzésektől, a CT-berendezésekre vonatkozó felhívást a tárca a napokban tette közzé. Drucker szerint az intézkedések az Általános Egészségbiztosítóra (VšZP) is vonatkoznak, ők 10 millió eurót takarított meg eddig.
Mongi Msolly, a NÚSCH igazgatója állítja, dokumentumokkal tudja alátámasztani, hogy az intézet nem vásárolt 4400 euróért érmerevítőket. „A pályázat eredménye valóban ilyen ár volt, de nem írtuk alá a szerződést. Tárgyalásokat követően 2200 eurós árért vásároltuk meg az eszközöket” – állítja Mongi Msolly. Az igazgató szerint a minisztérium, az Egészségpolitikai Intézet és számos más intézmény bevonásával ezt az árat mára sikerült 1250 euróra csökkenteni. Azt ígéri, hogy a NÚSCH legutóbbi közbeszerzésében már ilyen összeg szerepel.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.