<p>Öt évig irányította a szlovák közmédiát, amibe beletartozik a tévé magyar adása és a Pátria rádió is. Václav Mikát kérdeztük. </p>
Mika: Fejlesztettük a Pátriát is
Bugár Béla (Híd) a nemzetiségi adásokkal kapcsolatos problémákkal indokolta, hogy miért nem támogatja a Híd az ön újraválasztását.
Amikor utoljára találkozunk Bugár Bélával, megköszönte nekem a Pátria rádióval kapcsolatos lépéseket. Igyekszünk minden áron növelni a lefedettségét, még akkor is, ha nincsenek szabad frekvenciák. Említhetném a digitális sugárzást és a középhullámú frekvenciák újraélesztését is, melyek szintén pénzbe kerülnek. Mindez jóval az elnökválasztás előtt történt. De a legjobb bizonyíték arra, hogy mennyire értékeljük a nemzetiségi adót az, hogy az RTVS irányítószervének struktúrájában a tv és a rádió programigazgatóját, illetve a híradás igazgatóját a nemzetiségi adók igazgatója követi. Lovász Attilának ugyanolyan jogkörei vannak, mint a többi kollégámnak, tagja a menedzsmentnek, bevontuk a döntéshozatalba, erre korábban még nem volt példa.
Bugár Béla szerint a Pátria rádió nagyon kicsi szerkesztői gárdával dolgozik, és a Pátria munkatársainak fizetése átlagosan mintegy 300 euróval marad el szlovák kollégákéhoz képest.
Aki verekedni akar, könnyen talál botot. Lovász Attilát kellene megkérdezni arról, hogy jelenleg a fizetések terén pontosan mi a helyzet. A sugárzás az ő ellenőrzése alatt van. A televízióban és a rádióban semmi sem tökéletes, a nemzetiségi adásoknál dolgozók általában hátrányos helyzetben vannak, de ez alól a Pátria rádió kivétel. Állandóan keressük a fiatal, új tehetségeket. Attila ebben szabad kezet kapott.
Azt állítja, fejlesztette a Pátria rádiót, konkrétan hogyan?
Áldoztunk arra, hogy külön a Pátria rádió hallgatottságát mérő felmérés készüljön az egyes régiókban, ilyenre korábban nem volt példa. Ebből tanulmány és elemzés készült, hogy pontosan tudjuk, merre tovább. A Pátria rádió minden jelentősebb hazai regionális esemény része, jelen van a különböző fesztiválokon. Elismerem, a tv magyar adásánál nagyobb tartalékok vannak.
A Híd elnöke szerint legutóbb elmulasztotta időben igényelni a dunaszerdahelyi frekvenciát.
Az én irányításom alatt ez egyetlenegyszer sem fordult elő.
Ön is elismeri, hogy a televízió magyar adásával vannak gondok.
Inkább a kihasználatlan lehetőségekről beszélnék. Állítom, elkerülhetetlenül szükség van a harmadik tvcsatornára legfőképpen azért, mert a sportközvetítések, melyek tavaly átlag napi 4 órás műsoridőt tettek ki, elveszik az időt a nemzetiségi, a gyermek- és a kulturális műsoroktól. A nézők szemszögéből nagyon kedvezőtlenül ezeket a magazinműsorokat később, és nem a megszokott sugárzási időben közvetítettük le.
MAĎARIČ FÜGGETLENÍTENÉ AZ RTVS-T
A tv magyar szerkesztőségében csak néhány ember dolgozik, állandó stábjuk sincs.
Itt két tényezőt kell elkülönítenünk: az egyik, hogy nincs állandó sugárzási struktúránk, a másik pedig, hogy nem tudunk megfelelő partnereket találni. A tv szlovák csapatába sem találunk alkalmas regionális munkatársakat, miközben a szakmaiság a legfőbb elvárásunk. A nemzetiségi adókra vonatkozó elvárások egy fokkal alacsonyabbak. A probléma megoldását az állandó sugárzási idő megállapításában, illetve a formátumok bővítésében látom. Számos területen sokkal többet is tehettem volna, ez érvényes a tv magyar szerkesztőségére is, de nem érzem úgy, hogy ezért a területért kevesebbet tettem volna, mint bármelyik másikért.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.