Mészáros: A bírók elleni vizsgálat során már nem szabad hibázni
2020. március 11. 19:45
Az érintett bírókat szerdán kora reggel tartóztatták le. Az Alkotmány szerint a rendőrség ilyen esetben legfeljebb 48 óráig korlátozhatja a személyi szabadságot. Ha a hatóságok úgy látják, hogy az érintett bírókat továbbra is őrizetben kell tartani, akkor először a vizsgálati fogságot a legfőbb ügyész javaslatára az Alkotmánybíróságnak kell jóváhagynia. Az Alkotmánybíróság plénuma tegnap egyébként is összeült volna. Így valószínűsíthető, hogy a rendőrségi akció időzítése sem véletlen. A rendelkezésre álló 48 óra ugyanis nem sok, ha a Nyugat-Szlovákiában őrizetbe vett bírókat a Kassán székelő Alkotmánybíróság elé szeretnék állítani. Az Alkotmánybíróság ebben az esetben elsősorban nem azt vizsgálja, hogy az adott bírók bűncselekményt követhettek-e el vagy sem, hanem azt, hogy a bűnüldöző szervek eljárása helyes volt-e. „Azt vizsgálják, hogy nem történt-e visszaélés a bűnvádi eljárás során, például politikai okokból, vagy esetleg azért, mert valaki bosszút akar állni egy ítéletért a bírón” – mondta Mészáros.
Ha az Alkotmánybíróság jóváhagyja a letartóztatott bírók őrizetben tartását, akkor a Speciális Büntetőbíróságnak újabb 48 órája van arra, hogy meghallgassa a bűncselekmény elkövetésével terhelt személyeket és döntsön arról, hosszabb időre vizsgálati fogságba helyezi-e őket. A most letartóztatott személyek azonban csak akkor vesztik el a bírói tisztségüket, ha jogerősen el is ítélik őket. „Ez még nagyon messze van” – magyarázta Mészáros. Hozzátette azonban, ha egy bíró ellen hivatalosan bűnvádi eljárást indítanak, akkor az Országos Bírói Tanács elnöke fegyelmi eljárást is indíthat ellene. A fegyelmi bíróság pedig ilyen esetekben általában felfüggeszti tisztségükből azokat a bírókat, akik ellen eljárást indítottak a bűnüldöző szervek.
Az Országos Bírói Tanács már korábban egy olyan speciális bizottságot hozott létre, amely a Kuciak-gyilkosság megrendelésével vádolt Marián Kočnerrel kommunikáló bírók ügyével foglalkozik. Ez a testület, amelynek Mészáros is a tagja, pedig javasolhatja, hogy függesszék fel tisztségükből azokat a bírókat, akik ellen eljárást indítottak a bűnüldöző szervek. Mészáros elmondta, a speciális bizottság javaslatai alapján, azok közül, akiket ma letartóztattak, 5-6 bíró már egy ideje nem ölthette magára a talárt, mert tevékenységüket már korábban felfüggesztették. A speciális bizottságnak eddig viszonylag kevés információja volt az ügyről, hiszen nem konkrét személyek ellen folyt az eljárás. A mostani letartóztatásokkal ez megváltozott.
Rengeteg hírrel bombáznak minket különböző portálok, s nem könnyű felismerni a valódi- és álhíreket. Ezért is fontos, hogy olyan weboldalakról tájékozódjunk, amelyek megbízható, korrekt információkat nyújtanak.
Az ujszo.com szerkesztőségében minden nap azért dolgozunk, hogy Önök kizárólag ellenőrzött, valós híreket kapjanak weboldalunkon. Ennek biztosítása meglehetősen költséges. Mi viszont szeretnénk, hogy minden kedves olvasónk hozzájuthasson az ellenőrzött információkhoz, ez azonban az Önök anyagi segítsége nélkül hosszú távon nem lehetséges.
Ezért kérjük olvasóinkat, hogy járuljanak hozzá az ujszo.com működéséhez. Számítunk Önökre. Önök is számíthatnak ránk.
Ha támogatna bennünket, kattintson az alábbi gombra. Köszönjük.
Támogatom
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik. Egyben felhívjuk figyelmüket, hogy a kommentekhez tartozó IP címeket a rendszer elraktározza.