Mennyire tiszták a felvételik?

Pozsony. Egyes felsőoktatási intézményekben a rektor indokolatlanul is megváltoztatja a dékánok döntését egy-egy hallgatójelölt elutasítását vagy felvételét illetően, derül ki az SGI társadalomkutató intézet jelentéséből, melyben az egyetemi felvételi vizsgák gyakorlatát térképezte fel. A felmérésbe 29 kart vontak be.

„A rektor csak az egyetem belső szabályzatával, illetve a felsőoktatási törvénnyel kapcsolatban felmerülő ellentmondások esetén bírálhatja felül a kar vezetőjének döntését a hallgatójelölt felvételéről vagy elutasításáról” – állítja Rastislav Duriš, az SGI képviselője. A jelentés szerint a legtöbb esetben, tizenhétszer, a nyitrai Konstantin Egyetem rektora változtatta meg a bölcsészettudományi kar dékánjának határozatát.

A társadalomkutató intézet negatívumként könyveli el, hogy bizonyos egyetemek a felvételi díjon kívül további költségtérítési követeléssel is terhelik a hallgatójelöltet a felvételi vizsga alkalmával. A szociálisan hátrányos helyzetű fiataloknak ugyanis komoly anyagi terhet jelent a felvételi előkészítő díja, illetve a sikeres vizsgához elengedhetetlen szakirodalom beszerzése. A jelentés megkérdőjelezi a szóbeli vizsga értékét és tárgyilagosságát, valamint a kizárólag a középiskolai tanulmányi eredményeken alapuló felvétel jogosságát. Mivel az oktatás színvonala középiskolánként eltér, az osztályzat nem feltétlenül tükrözi a tanuló felkészültségét. Az SGI munkatársai felhívták a figyelmet: ha a felvételiző úgy érzi, a számon kért tudásanyag egésze meghaladja a középiskolai tananyag mértékét, sikertelen vizsga esetén fellebbezhet az egyetem vezetésénél. Konkrét példa igazolja, hogy a fellebbezés pozitív eredménnyel zárulhat, fűzték hozzá. Az SGI elégedett azzal, hogy az egyetemek kétharmada időben, azaz a megkereséstől számított 10 napon belül válaszolt az intézet felvételi vizsgákkal kapcsolatos körkérdésére. (rv)

Megoldást jelentene a központi értékelés

Az oktatási tárca elismeri, hogy a jelenlegi felvételi rendszer esetenként magában foglalhatja a korrupció lehetőségét, azonban figyelmeztet, a felvételi vizsga megszervezése és lebonyolítása kizárólag az adott egyetem hatáskörébe tartozik. Monika Murová, az oktatási minisztérium szóvivője szerint nem a felsőoktatási intézmények jogköreinek csökkentése a megoldást. Az eddigi felvételi vizsgákat teljes egészében felválthatná az új típusú érettségi központilag kiértékelt része. Ez minimalizálná a korrupció lehetőségét. (ervé, h)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?