Pozsony. Tavaly az állami költségvetésből 122 473 680 koronát kaptak a politikai pártok és mozgalmak. Újdonság, hogy korábban a politikai erők csak tevékenységükre kaphattak pénzt a választásokon elért eredménytől függően, de tavaly már a képviselői mandátumokért is félmillió koronát kaphattak.
Pozsony. Tavaly az állami költségvetésből 122 473 680 koronát kaptak a politikai pártok és mozgalmak. Újdonság, hogy korábban a politikai erők csak tevékenységükre kaphattak pénzt a választásokon elért eredménytől függően, de tavaly már a képviselői mandátumokért is félmillió koronát kaphattak. A választói szavazatokért csak egyszer, a voksolás évében jár jutalom a több mint 3 %-os támogatottságot elérő pártoknak, miközben minden érvényes szavazat 60 koronát ér. Tevékenységükre a pártok az egész megbízatási időszakban évente kapnak támogatást, éspedig a szavazatokért kapott jutalom egynegyedének megfelelő összeget. A büdzséből tavaly a pártok tevékenységükre 47 473 680 koronát, a képviselői mandátumokért pedig 75 milliót könyvelhettek el. A legtöbbet a HZDS, a legkevesebbet az SOP zsebelte be. (Részletek a mellékelt táblázatban.) Hivatalosan ennyiből kell gazdálkodniuk a pártoknak. Hogy egyeseknek vannak egyéb forrásaik, azt csak sejteni lehet, például a HZDS 1998-as, világsztárokkal megtűzdelt grandiózus kampányából.
2001. december 31-ig a pártok költségvetéssel szembeni tartozása meghaladta az 1,7 millió koronát, ebből a felszámolás alatt lévő Polgári Demokratikus Unió-Nyilvánosság az Erőszak Ellen adóssága 1,68 millió, a Keresztény Szociális Unióé pedig mintegy 63 ezer. Az ODU-VPN 1991-92-ben, a KSÚ pedig 1994-ben vett fel kölcsönt az államtól, melyet a mai napig nem fizetett vissza, és mivel időközben e pártok megszűntek, a vagyonukat sem lehet lefoglalni, azaz a tartozást nem lehet behajtani. Ezért a pénzügyminisztérium úgy döntött, semmissé nyilvánítja az adósságot. Tavaly év végén – 2000-hez képest – 510 ezerrel csökkent a pártok, pontosabban az SDKÚ adóssága. A DU beolvadásával a Mikuláš Dzurinda vezette pártba az SDKÚ-ra szállt a valamikori NDS-NA jogutódjaként működő DU tartozása is. (sza)
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.