Talán kevesen tudják: azoknak a filmeknek, melyek ugyanúgy végződnek, ahogy elkezdődtek, kozmológiai jelentőségük is van.
Mélységek, élesen
A film hanghatással kezdődik: a kiírás alatt zihálást hallunk; majd a kép megjelenésekor a kamera elfordul, és egy fekvő gyermeket mutat. A kislány haldoklik. A film végén ugyanez a képsor visszatér, s folytatódik az indító snitt: a főszereplő meghal. Ez a halál itt már többértelmű, hisz a két jelenet közötti eseménysor megduplázza a vég alakzatát. Ofélia (Ivana Baquero) története ugyanis látszólag két világban játszódik egyszerre: a második világháborús környezetben a kislány labirintusra bukkan, melyben egy faun arról tudósítja, hogy ő egy mágikus királyság elveszett hercegnője, s három próbát kell kiállnia, hogy visszatérhessen apja birodalmába. A kislány nagy szenvedések árán kiállja a próbákat, az utolsó „feladat” során pedig életét adja újszülött kisöcscséért. A film vége tehát kettős kifutású: Ofélia a való világban meghal, önzetlen áldozatvállalásával viszont teljesíti küldetését: beléphet a földöntúli birodalomba. Guillermo del Toro ezzel eléri, hogy a zárás egyszerre működjön tragikus végkifejletként és happy endként. Ez a felkavaró megoldás rendkívül hatásos, viszont tartalmaz még egy olyan komponenst, melyre – s ez volna jelen írás apropója is – feltétlenül érdemes odafigyelni.
A faun labirintusa gyönyörű képi világo(ka)t teremt. A példás operatőri munkát hosszasan lehetne méltatni (Oscarral is jutalmazták), itt azonban csak egyetlen technikai megoldásra, a mélységélesség adta lehetőségek következetes kihasználására utalnék. Vagyis arra, hogy a nagy látószögű objektívvel készített felvétel a képtárgy előtti és mögötti tartományokat egyaránt élesnek mutatja, s ezzel mintegy megnyitja a látványt a tér mélysége felé. (Ez a filmtörténeti jelentőségű újítás a ’40-es évekhez köthető, Orson Welles Aranypolgára már kiaknázta az ebben rejlő lehetőségeket.) Ennek köszönhető tehát az, hogy a nagyobb távolságok áthidalása következtében a háttér is élni kezd, például a labirintus felülnézete szinte végtelenné tágítja a látómezőt. Ugyanakkor a jelenetezés az előtér és a háttér közötti ingázást (élesítést) is alkalmazza, főleg akkor, amikor a kisebb mérettartományok összekötését hidalja át egyetlen képkivágáson belül, azaz vágás nélkül (pl. a tündér botsáskaként való megjelenésekor). A mélységélességre irányított fókusz azonban mindezen túl is konstruktív szerepű, hiszen a zárójelenetben, mikor a kamera eltávolodik a beállítástól, kiderül, hogy a faunt valójában csak Ofélia látja.
Ha összekapcsoljuk a fenti két kiindulópontunkat, világossá válik A faun labirintusának egy igen produktív mozzanata: a látvány folyamatosan felhívja a figyelmet a mélység funkciójára, ami ezzel többletjelentéseket generálhat. A keretezésből adódóan a film úgy is nézhető, mint ami egyetlen, rövid időszakaszt merevít ki. (A film elején a kamera a kislány szeméhez közelítve azt az illúziót kelti, hogy behatolunk Ofélia tudatába.) A háttérkezelés oly módon lépteti be a nézőt a cselekménybe, hogy a képélességet perspektívaként követve maga is a kislány gondolatvilágában járhat. Vagyis a teljes film nem más, mint Ofélia haldoklásának ideje és meghalásának pillanata; az a vékonyka szál, mely világokat választ el és köt össze; s melyen át egy kislány lelki mélységeibe láthatunk. Azon mélységekbe, ahol kereszteződik egy megrázó, történeti és egy legendákkal teli, fiktív tér; s mely univerzumokba csakis a filmek által van módunk bepillantani. Vagyis A faun labirintusa önkéntelenül is arra emlékeztet, hogy a halál előtti utolsó élmény mítosza – egy örökké tartó világegyetembe való átlépésként – a mozinak köszönheti létét.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.