Évente 1000–1500, főiskolai végzettséggel rendelkező szakember hiányzik az IT-ágazatból.
Mely ágazatokban kereshetjük a legtöbbet?
Ősszel az összes vizsgált ágazatban nőtt a bruttó átlagbér, az egyes ágazatok között azonban látványos különbségek vannak. Ugyanez érvényes a foglalkoztatottságra is: míg egyes ágazatokban csökkent az alkalmazottak száma, a munkáltatók egy része nehezen talál megfelelő munkaerőt.
„Idén októberben az összes általunk vizsgált ágazatban nőtt a bruttó átlagbér az egy évvel korábbihoz képest, a legnagyobb növekedést ezúttal a szállodaiparban, az autójavítóknál és a nagykereskedőknél mértük” – mondta el lapunknak Jana Morháčová, a Statisztikai Hivatal szóvivője a legfrissebb felmérésükre hivatkozva. Az általuk vizsgált ágazatok közül továbbra is az IT-szektorban dolgozók keresik a legtöbbet, a bruttó havi átlagbér az esetükben eléri a 2046 eurót. A nagykereskedelemben ugyanez 1241, az iparban 1224, az autójavítóknál 1197, a közlekedésben és raktározásban 1097, a kiskereskedelemben 898, a szállodaiparban 866, az építőiparban pedig 827 euró. A legkisebb fizetéssel továbbra is az éttermi alkalmazottak kénytelenek beérni, átlagosan bruttó havi 596 euróval.
Folytatódó elbocsátások
Látványos különbségek vannak a foglalkoztatottság szempontjából is. „Az idei év első tíz hónapjában az egy évvel korábbihoz képest csak az IT-ágazatban nőtt a foglalkoztatottság számottevőbb mértékben, több mint 4 százalékkal. A szállodaiparban ezzel szemben több mint 11 százalékkal csökkent az alkalmazottak száma, nagyjából 8 százalékos visszaesést mértek azonban az éttermi szolgáltatásoknál, és 4 százalékot meghaladót az építőiparban és a nagykereskedelemben” – mondta el Morháčová.
Szakember kerestetik
Míg több ágazatban is csökken a foglalkoztatottak száma, a munkáltatók egy része továbbra is a szakképzett alkalmazottak hiányára panaszkodik. „A szakemberhiányra elsősorban az olyan nagyobb cégek panaszkodnak, amelyeknek az éves bevételeik meghaladják a 200 ezer eurót. Közülük minden második, egész pontosan az 55 százalékuk kénytelen szembenézni ezzel a problémával. A kisebb vállalkozásoknak ez azonban csupán a 26 százalékát érinti” – állítja Marek Gábriš, a ČSOB bank vezető közgazdásza, a ČSOB és a Databank ügynökség legfrissebb felmérésére hivatkozva.
Látványos különbségek vannak az egyes ágazatok között is. A legnagyobb szakemberhiányról a közlekedés és raktározás számolhat be, ebben az ágazatban ez a cégek csaknem 80 százalékát érinti. A Grafton személyzeti tanácsadó és munkaközvetítő ügynökség legutóbbi felmérése szerint azonban 2019-hez képest megduplázódott az IT-szakemberek iránti kereslet is. Évente így 1000–1500, főiskolai végzettséggel rendelkező szakember hiányzik az IT-ágazatból. Gábriš szerint a nagyobb cégek a szakemberhiányt főként a bérek növelésével próbálják megoldani, magukhoz vonzva így a konkurens cégek alkalmazottait. A kisebb cégek ezzel szemben inkább a már meglévő alkalmazottakat képzik át, a munkáltatók csaknem tizede pedig külföldről hoz be vendégmunkásokat.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.