<p>Kevesen szavaztak a megyei választásokon – 20,11%-os volt a részvétel. A déli régiókban lanyhább volt a szavazókedv. A Smer elverte a jobboldalt, Pozsonyban viszont nagyon kikapott. Magyar fronton az MKP verte meg a Hidat, Berényi a 2. fordulóba jutott. Kotleba sikere mindenkit sokkolt.</p>
Megyék: tarolt a Smer, az MKP megverte a Hidat
Pozsony |
Országos szinten a választások győztese a Smer. Nyolc megyéből hétben a kormánypárt által támogatott jelölt végzett az élen, ebből három megyében (Trencsén, Zsolna és Eperjes) már az első forduló döntött a megyefőnökről. Egyedül Pozsony megyében szerepelt le a Smer, itt Pavol Frešo kis híján már az első körben döntésre vitte a dolgot. Pozsony megyében a Smernek csak egy képviselője lesz a 44 tagú testületben - ez óriási bukta Ficóék számára. Magyar elnökjelöltre csak Nagyszombat megyében szavazhattak a polgárok. Berényi József, az MKP elnöke a második helyen végzett, pár száz vokssal előzve meg Ivan Uhliarikot (KDH-SDKÚ) és Nagy Józsefet (Híd). Az MKP elnöke a második körben Tibor Mikuš jelenlegi megyeelnökkel mérkőzik meg. Ami a képviselő-választást illeti, az MKP fölényesen legyőzte a Hidat: Berényiéknek továbbra is 11 tagú frakciójuk lesz, a Híd négy mandátumot szerzett. A képviselőtestületben továbbra is kiegyenlítettek lesznek a viszonyok: a Smer 12 képviselővel bír, a KDH–SDKÚ koalíció pedig héttel. Nyitra megyében sem szerepelt jól az ellenzéki jelölt, pedig ezúttal a magyarok támogatását is bírta. Tomáš Galbavýt közel 10 százalékponttal előzte meg Milan Belica (Smer), aki 2001 óta irányítja a régiót. Nyitrán tarolt a Smer–KDH koalíció. Az 54 tagú képviselő-testületben 32 helyet szerzett meg. Az MKP ebben a régióban is elverte a Hidat: 14 helyet szerzett, a Híd egyet (a Komáromi járásban). A választások egyik legnagyobb – negatív meglepetése – Marian Kotleba sikere. A szélsőséges Mi Szlovákiánk Néppárt vezére a jobboldali Ľudovít Kaníkot megelőzve a második helyen végzett, s bejutott a 2. fordulóba. Kotleba a voksok több mint ötödét gyűjtötte be, ráadásul képviselőjelöltként is sikeres volt. A Besztercebányai járásban toronymagasan az első helyen végzett, s bejutott a képviselő-testületbe. Gömörben és Nógrádban az MKP összesen 5 képviselői helyet szerzett, a Híd egyet sem – pedig itt nem voltak egymás vetélytársai. Egyik magyar párt sem indított teljes listát. Kassa megyében a várakozásoknak megfelelően Zdenko Trebuľa győzött, kisebb meglepetésre nem nyomban az első körben. A második fordulóba Rudolf Bauer, a törpe jobboldali párt, a KDS jelöltje jutott. Bauer 2001–2005 között vezette a megyét, a 90-es évek elején volt kassai főpolgármester, 2010-től pedig az egyik legnagyobb kassai városrészt (a Terasz lakótelepet is magába foglaló Nyugat városrész) polgármestere. A megyei közgyűlésben nem szerzett többséget a Smer (26 hely az 57-ből), így koalíciós társat kell keresnie. Az MKP itt 4 helyet szerzett, ebből hármat a Kassa-vidéki járásban, egyet pedig a Tőketerebesi járásban. A Rozsnyói járásban Szöllös János nem sokkal maradt le a képviselőségről, meglepetésre megelőzte a másik két MKP-s jelöltet. Ebben a járásban a hidas Burdiga Pál rozsnyói polgármester végzett az első helyen és szerzett mandátumot. Képviselő lesz párttársa, Sačko Géza is (Tőketerebesi járás).
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Korábbi cikkek a témában
2014. 03.15.
Szavazott a 101 éves Kósa Rudi bácsi
2013. 12.19.
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.