Szombaton kerül sor a megyei választásokra. Szlovákia történetében másodszor járulhatunk
az urnák elé, hogy arról döntsünk, kik irányítsák
a megyéket az elkövetkező négy év során.
Megyeielnök-jelöltek a dél-szlovákiai megyékben I.
az urnák elé, hogy arról döntsünk, kik irányítsák
a megyéket az elkövetkező négy év során.
ÚJ SZÓ-ÖSSZEFOGLALÓ
Mai és holnapi összeállításunkban bemutatjuk a magyarlakta megyék általunk legesélyesebbnek tartott négy-négy megyeielnök-jelöltjét. Valamennyi jelöltnek ugyanazokat a régióspecifikus kérdéseket tettük fel. Ma Nyitra és Kassa megye, holnap Pozsony Nagyszombat, és Besztercebánya megye jelöltjeit mutatjuk be.
Nyitra megye
1. Hogyan próbálná meg a megye északi és déli régiói közötti különbségeket csökkenteni?
2. Hogyan próbálná meg működtetni a megyét, hiszen a korábbi vezető és testület kapcsolata miatt majdnem megbénult a megye működése?
Milan Belica
1. A régiók közötti különbségeket semmiképpen nem lehet a megye szerény költségvetéséből csökkenteni, ehhez új munkahelyek, jelentős külföldi befektetések szükségesek. Mindenképp szorgalmaznám a Galgóc, Nyitra és Komárom közötti út megépítését, hogy a megyében észak–déli irányban is legyen összeköttetés, és élénküljenek a gazdasági-kereskedelmi kapcsolatok.
2. Visszautasítom a vádakat, hogy köztem és a megyei képviselőtestület egyes hangadói között az én hibámból éleződött ki a kapcsolat. Ez nem magyar–szlovák kérdés volt, aminek most sokan szeretnék láttatni, hanem személyes kapcsolatok és a velem szembeni előítéletek kérdése. Rajtam nem múlott a dolog, ezelőtt bankigazgatóként dolgoztam, rengeteg ügyfelem volt Dél–Szlovákiából, és mindenkivel szót értettem. Ha a következő négy évben nem lesznek ott azok – élükön az alelnökkel –, akik az elmúlt időszakban megmérgezték a megyei közgyűlés légkörét, akkor a viszonyok is normalizálódnak.
Ján Greššo
1. Ha meg akarjuk szüntetni a sérelmeket, és az arról szóló vitákat, hogy ki kap többet, és ki kevesebbet, dél vagy észak, elsősorban az objektív kritériumokról kell megállapodnunk. Amíg nem készül el a megye irányítása alá tartozó szervezetek gazdasági helyzetének és jogos követeléseinek komplex felmérése, addig marad hely és lehetőség a szubjektív értékelésekre. Természetesen, második lépésként ugyanilyen fontos az is, hogy az elkészült felmérés a támogatások szétosztásánál kötelező érvényű legyen.
2. Nyitra megyét a szüntelen veszekedések tették hírhedtté egész Szlovákiában. A probléma megoldása felelősségteljes, professzionális hozzáállást igényel. Elsősorban a törvényeket egyformán be kell tartania az elnöknek és a képviselőknek is, másodsorban pedig szakszerű érvekkel kell a képviselőket meggyőzni a megye közös fejlesztési tervének fontosságáról, és rábírni ennek végrehajtására. Amíg hiányzik közös cél, addig közös munkáról sem lehet szó, ezért a legfontosabb, hogy tudatosítsuk: egy irányba kell húznunk a megye szekerét.
Szigeti László
1. A déli és északi régiók között még mindig létező egyenlőtlenségek megszüntetése nagyon kiegyensúlyozott, érzékeny politizálást kíván, hogy a gazdasági kérdés ne váljon azonnal a politikai harc eszközévé. Elsősorban a húzóágazatok telepítésében és a munkahelyteremtésben látom a hátrányos helyzetű régiók esélyét – ez átgondolt stratégiát és mindannyiunk részéről közös igyekezetet kíván.
2. Az első pillanattól kezdve megfelelő párbeszédre törekednék a megyei képviselőtestület valamennyi tagjával. A vitás kérdésekben keresném a kompromisszumos megoldásokat, és próbálnám elejét venni a feszültségek kialakulásának, mert egy elmérgesedett viszonyt sokkal nehezebb helyrehozni, mint a politikai nézetkülönbségek ellenére is megőrizni a korrekt kommunikációt.
Jozef Valach
1. Igyekezni fogok arányosan és igazságosan szétosztani a javakat, úgy, hogy senkit ne érjen megkülönböztetés – se előnyére, se hátrányára. A régiók fellendítéséhez elengedhetetlen a helyi önkormányzatok és a megyei önkormányzat közötti kommunikáció javítása, mert anélkül, hogy állandó munkakapcsolatban állna a falvak és városok vezetésével, a megye csak egy elvont képződmény.
2. Nem vagyok semmilyen párt tagja, sem nemzetiségi, sem politikai alapon nem teszek különbséget az emberek között. Számomra nem okoz majd gondot mindenkivel jó kapcsolatokat ápolni.
Kassa megye
1. Megyei elnökként mivel töltené első munkahetét, azaz ön szerint melyek a legégetőbb problémák jelenleg Kassa megyében?
2. Hogyan „csökkentené a távolságot” Kassa és Pozsony között?
Rudolf Bauer
1. Folytatnám mindazt, amin négy éven át dolgoztam. Prioritás maradna az új munkahelyek létesítése. Ragaszkodnék az útfelújítások gyors tempójához, az iskolák és kulturális intézmények felújításához és a szociális szolgáltatások színvonalának emeléséhez. Bevált az a határon átnyúló együttműködés is, amelyet megyénk a környező régiókkal írt alá, a besztercebányai megyei önkormányzattal is jók a kapcsolataink. Örülnék, ha az idegenforgalom, a vállalkozásfejlesztés, a befektetők toborzása, valamint a nemzeti kisebbségek kultúrájának ápolása terén kifejtett igyekezetünk is gyümölcsöző maradna.
2. Hosszabb ideje próbálok nyomást gyakorolni a központi szervekre annak érdekében, hogy az európai pénzeket igazságosan és arányosan osszák szét a régiókban. Az autópályák és gyorsforgalmi utak ez esetben keletről nyugat felé épülhetnének, nem pedig csak Pozsony felől. Számomra prioritás az R4-es gyorsforgalmi út déli szakaszának befejezése, ami megyénket azonnal rákötné az európai autópálya-hálózatra. Növekszik a repülőtér jelentősége is, és örülök, hogy sikerült elérnem, hogy a megye részesedjen a reptér üzemeltetéséből befolyó osztalékból. A repülőtér stratégiai fontosságú számunkra, nemcsak a Pozsonytól, hanem az egész EU-tól való távolság csökkentése szempontjából.
Múdra Rozália
1. Legfontosabb teendőm az első munkaértekezlet előkészítése lenne, amelynek fő napirendi pontja a 2006-os év költségvetése volna. Tárgyalásokat kezdenék a képviselői klubokon kívüli érdekvédelmi szervezetekkel, valamint a 3. szektor és az egyházak képviselőivel a lehetséges együttműködésről. Fontosnak tartom, hogy a választások miatt ne torpanjon meg az EU-s projektek kihasználása, ezért ellenőrzési és értékelési rendszert vezetnék be a megvalósulás alatt álló projektek követésére.
2. A főváros rövidebb időn belüli elérhetősége egyértelműen a távolság csökkenését jelentené, ennek módja pedig a déli gyorsforgalmi út és az Osgyán, Füge, Tornalja elkerülő utak mihamarabbi megépítése, ami az MKP politikájában prioritásként szerepel. A közigazgatási reform folytatásával további hatáskörök és az ezekhez tartozó pénzügyi források elosztása is a megyei önkormányzatokhoz kerülnek. A szociális és gazdasági különbségek csökkentésének módját a tudásalapú társadalom alapjának megteremtésében, vállalkozásokat támogató, beruházókat vonzó, infrastruktúrát fejlesztő, munkahelyteremtő konkrét projektek megvalósításában látom.
Viliam Novotný
1. Nem kell ismerkednem a munkarenddel és a hivatal épületével, mivel négy éve megyei képviselőként dolgozom. Első lépésként összehívnám az osztályvezetőket, és sürgősen kidolgoznánk a költségvetés tervezetét, ami jelenleg még nincs meg. A költségvetésnek teljesen másképp kell kinéznie, mint eddig, az anyagi eszközöket inkább projektelvű támogatások formájában kell szétosztani, mert az igazságosabb. A megye legégetőbb problémája a munkanélküliség és a rossz szociális helyzet, ebből újabb problémák gyökereznek. Az emberek dolgozni akarnak, és a megye felelőssége, hogy megteremtse ehhez a körülményeket.
2. A kérdés kétszintű. Egyrészt az utakat és autópályákat érinti, másrészt az életszínvonalat. Legkézenfekvőbb lenne végre megépíteni a Miskolcra vezető gyorsforgalmi utat, amelynek köszönhetően az egész régió az európai autópálya-hálózat részévé válna, és Pozsonyba is gyorsabban el lehetne jutni. Gyorsítani kellene a Szoroskőn való áthaladást is egy alagút építésével, és a meglévő közút szélesítésével. A kérdés másik szintjén egyszerű a megoldás – Kassának Szlovákia második pillérévé, a főváros egyenrangú partnerévé kell válnia. Feltett szándékom, hogy idetelepítsem az állami intézmények egy részét. Ez csökkentené a pozsonyi döntésektől való függésünket, saját erőinkre támaszkodhatnánk.
Zdenko Trebuľa
1. Elsősorban meg kellene ismerkednem a hivatali ügymenettel, valamennyi alkalmazottal és feladatkörükkel, a költségvetéssel és a forrásfelhasználás lehetőségeivel, az alapvető szükségletekkel. Fontos, hogy a hivatal munkája kiegyensúlyozott legyen, hogy megmaradjon a folytonosság, mert nem minden rossz, ami eddig volt. A legnagyobb hiányosság mindenképp a hiányzó közlekedési infrastruktúra és a munkanélküliség, ebből következik a különböző rétegek, főleg a romák rossz szociális helyzete. Gondok vannak az egészségügyben és az oktatásban is. Prioritásaim a következők: új befektetők és új munkahelyek, szorosabb együttműködés az önkormányzatokkal, az oktatás, kultúra és sport fejlesztése, az egészségügyi és szociális szolgáltatások színvonalának emelése, a közlekedési infrastruktúra fejlesztése, alternatív energiaforrások felhasználása, a turizmus élénkítése, a polgárok biztonságérzetének növelése.
2. A közutak és az emberek közötti kommunikációs utak fejlesztésével.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.