<p>Robert Fico miniszterelnök a napokban több ízben is nyomatékkal kijelentette, ha megfelelő jogi megoldást találnak, az állam megvásárolná a két magán egészségbiztosítót, azaz az Uniont és a Dôverát.</p>
Megvásárolná a Dôverát és az Uniont az állam
A kormányfő azzal érvel, hogy az orvosok és a nővérek béremelésének finanszírozásához több tízmillió euró szükséges, amit alig tudnak előteremteni, miközben az egészségbiztosítók 30, 40, sőt 50 millió euró nyereséget tesznek zsebre. A valóság azonban ezzel szemben az, hogy az 1,4 millió ügyfelet számláló Dôvera tavalyi profitja 9,7 millió euró volt, a 400 ezres ügyfélkörű Union pedig 9 millió eurót könyvelt el, 2010- ben pedig egyenesen veszteséges volt. Összehasonlításul: a piacvezető (3,4 millió ügyfél) állami Általános Egészségbiztosító nyeresége tavaly 5,7 millió eurót tett ki, 2010-ben viszont jelentős, 120 millió eurós veszteséget halmozott fel.
Sajtóértesülések szerint a Dôvera (a szlovák Penta befektetési csoport tulajdonában van) hajlik a tárgyalásokra, viszont a holland kézben levő Union nem kíván kivonulni a szlovák piacról. Előzetes becslések szerint a két magánbiztosító megvételéhez mintegy 650 millió euró kellene.
Az egészségbiztosítók reprivatizációjához természetesen tőke is szükséges, az államkassza viszont a takarékossági intézkedések miatt nem rendelkezik mozgósítható pénzzel. A Hospodárske noviny napilap – a miniszterelnök köreiből származó információkra hivatkozva – úgy tudja, a szükséges pénzt úgy teremtenék elő, hogy az állam több vállalatban (szóba jöhet például a Slovak Telekom és a három regionális áramszolgáltató) is eladná a kisebbségi tulajdonrészét.
Ha kenyértörésre kerülne sor a magáncégek és az állam között, akkor végső esetben az állam kisajátíthatja az egészségbiztosítókat, ám ez csak akkor történhetne meg, ha úgymond a köz érdekét szolgálná. Robert Fico részéről egyébként nem újkeletű ötlet az egyetlen állami egészségbiztosító létrehozása. Már 2007-ben, első kormányzása idején megpróbálkozott ezzel, azonban végül elállt a tervétől. Részben azért, mert a biztosítók tulajdonosai nemzetközi döntőbírósághoz fordultak, egyenként mintegy 500 millió euró kártérítést követelve. Peter Pažitný, a Health Policy Institute egészségügyi intézet ügyvezető igazgatója úgy véli, az egyetlen állami biztosító létrehozása csupán eltereli a figyelmet a tényleges problémáról – ez pedig az orvosok és a nővérek bérének finanszírozási gondja. Arról nem is szólva, hogy egy monopolhelyzetben levő egészségbiztosító működésének hatékonysága óhatatlanul leromlana. (hn, sán)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.