Megtiltanák a magzatelhajtást

A koalíció liberális és konzervatív szárnya közötti legutóbbi problémás ügy az ANO képviselői által benyújtott abortusztörvény-tervezet. A jogszabály elfogadását a leghevesebben a KDH ellenzi, sőt a koalíciós szerződés megszegésével vádolja az ANO-t. Tegnapi számunkban a liberálisok álláspontjáról Eva Černát kérdeztük. Ma a kereszténydemokraták véleményét parlamenti képviselőjük, Anna Záborská tolmácsolja.

Anna Záborská: „Mérlegelni kell, mi a fontosabb: a magzat élete vagy a nő, illetve a házastársak életminősége.”Ľuboš Pilc felvételeÖn még a tárgyalás megkezdése előtt javasolta, hogy a módosítással a parlament egyáltalán ne foglalkozzon. Miért?

Ez egy olyan lényeges törvény, melynek parlamenti tárgyalását széles társadalmi vitának kellene megelőznie. A másik ok, hogy a tervezetről a koalíciós pártok nem alakítottak ki közös álláspontot. A javaslat megváltoztatná a jelenleg érvényes törvény filozófiáját. Úgy gondolom, nagy felelőtlenség az abortusz végrehajthatóságának végső határidejét kitolni a terhesség hatodik hónapjának végére.

A hat hónap csak a genetikailag hibás magzat esetében lenne megengedett, és csak orvosi konzílium döntése alapján. A jelenlegi gyakorlat ezzel megegyezik, csak nem törvény, hanem miniszteri rendelet szabályozza. Ennek ellenére elfogadhatatlan önöknek a módosítás?

Az említett miniszteri rendelet túlnyúlik a hatályos törvényi szabályozáson, ezért alkotmányellenes. Tehát a jelenlegi állapot nem normális jogi helyzet. Úgy gondolom, hogy azoknak, akiknek nem áll ellentétben a lelkiismeretükkel az, hogy meghosszabbítsák a határidőt, vitát kellene erről kezdeményezniük. A genetikai hibáról beszélni különben is túlzott egyszerűsítést jelent, mivel nem minden hiba, amit ez a javaslat vagy akár a jelenlegi szabályozás figyelembe vesz, genetikai eredetű. Az orvostudomány az elmúlt évtizedben gyorsan haladt előre, és a jelenlegi javaslat nem szól arról, hogy milyen genetikai hiba esetén engedélyezné az abortuszt.

Tehát a KDH ellenzi, hogy társadalmi vita nélkül fogadják el ezt a törvénymódosítást, de egyben azt is, hogy az abortusz elvégzésének határát háromról hat hónapra emeljék?

Úgy gondolom, elsősorban azt kellene tisztázni, hogy mikor kezdődik az emberi élet. Ha ezt tisztáztuk, akkor nyilvánvaló lesz az is, hogy milyen törvényt kell elfogadni. Az alkotmány meghatározza, hogy az emberi életet védeni kell már a születés előtt, és ha a vita során arra a meggyőződésre jutunk, hogy az élet a fogamzással veszi kezdetét, akkor teljesen másképp állunk majd a törvényi szabályozáshoz. A társadalmi vitának nem ideológiai, hanem természettudományos alapon kellene zajlania. A javaslatot azért is elfogadhatatlannak tartjuk, mert a megfogalmazása felületes, pontatlan.

Ha a javaslat pontosabban fogalmazna, ha meghatározná például, hogy milyen genetikai hibák esetén lehet elvégezni a beavatkozást, akkor elfogadható lenne az önök számára?Ilyen és ehhez hasonló jogszabály semmiképpen sem lehet elfogadható számunkra, mivel megmásíthatatlanul elvesz egy emberi életet.

Tehát ha jól értem, akkor a KDH célja az abortusz teljes betiltása. Elvetik azt az elvet is tehát, hogy a nőnek joga van döntenie saját testéről?

Két különböző dologról van szó. Természetes, hogy a KDH azt szeretné elérni, hogy Szlovákiában egyáltalán ne végezzenek interrupciót. Tisztában vagyunk azonban az évtizedek alatt kialakult helyzettel, ismerjük az emberek gondolkozását, melyet már az 50-es évektől alakított az, hogy a magzatelhajtás engedélyezett. Abban a hitben élnek, hogy a terhesség harmadik hónapjáig nem beszélhetünk emberi életről, és ha az abortuszt törvény engedélyezi, akkor az rendben van. Nem gondolkodnak azon, hogy mi etikus, és mi nem. A kérdés második felére azt tudom válaszolni – tisztán természettudományos alapon –, hogy a magzat nem a nő testének része, ugyanis genetikailag különbözik tőle. A nő ebben az esetben legfeljebb további életmódjáról dönt. Mérlegelni kell, mi a fontosabb: a magzat élete vagy a nő, illetve a házastársak életminősége. Természetesen nem akarom azt állítani, hogy azzal, ha elsőbbséget adunk a magzat életének, akkor csökkentjük a szülők életszínvonalát, életminőségét, éppen ellenkezőleg, gazdagabbá teszszük. Igaz ugyan, hogy az életmódjuk mindenképpen megváltozik a gyermek megszületésével. Véleményem szerint azonban az élethez való jog elsőbbséget élvez az életmód megválasztásához való joggal szemben. Itt vissza kell térnem ahhoz, hogy mikor kezdődik az emberi élet: nemcsak a KDH, hanem sok elismert természettudós is azt állítja, hogy az emberi élet a fogamzással kezdődik.

Elképzelhetőnek tartja, hogy ez a módosítás – akár az ellenzék támogatásával is – elfogadásra kerülhet? Mit tenne ebben az esetben a KDH?

Örülnék neki, ha nem fogadná el a parlament. A törvényhozók ugyanis a társadalmat, a lakosságot képviselik, és ennek a törvénynek az elfogadása mindenképpen rossz bizonyítványt állítana ki Szlovákiáról. Ezzel a törvénnyel Szlovákia a liberális országok közé sorolná magát.

A KDH-t gyakran vádolják azzal, hogy vallási elveket próbál becsempészni a polgári társadalom alapelvei közé. Nem látja úgy, hogy a KDH hozzáállása az abortuszhoz ezt példázza?

Semmiképpen sem akarunk vallási vagy ideológiai elemeket vegyíteni Szlovákia politikai berendezkedésébe. Ebben az esetben a véleményünk – habár erkölcstelennek tartjuk egy emberi élet elvételét – nem vallási, nem keresztény alapon nyugszik. Az emberi élet elvétele általánosan büntetendő dolog, ezt elítéli az is, aki nem hívő. Újra oda kanyarodunk vissza, hogy megegyezésre kell jutnunk arról, mikor kezdődik az emberi élet. Az élethez való jog természetes jog, ez vonatkozik a meg nem született gyermekre is.

Egyes elméletek azt állítják, hogy attól a pillanattól számíthatjuk az élet kezdetét, amikor a magzat már képes az anyaméhen kívüli életre is.

Ezzel nem értek egyet. Véleményem szerint az emberi életet a fogamzástól lehet számítani akkor is, ha nem képes önálló létezésre. De erre bizonyos szempontból az egy-két éves gyermek sem képes, sőt gyakran az érettségiző fiatal sem. Ez a kérdés elviszi a vitát a spekuláció felé. Tudjuk, hogy a női és férfi ivarsejtek egyesülésével csak emberi élet keletkezhet, semmi más.

Az ön számára elképzelhető az abortusz abban az esetben, ha a magzat veszélyezteti az anya életét?

Nagyon kevés olyan eset van, amikor közvetlenül a magzat veszélyezteti az anya életét. Olyan eset gyakrabban előfordul, hogy az anya élete veszélyben van, balesetet szenved vagy rákbetegség alakul ki nála; ekkor meg kell kapnia a megfelelő kezelést abban az esetben is, ha ez a magzat halálát okozza.

És erőszakos nemi közösülésből származó terhesség esetében?

Az ilyen aktusból származó gyermek ugyanolyan gyermek, mint a többi. Nem ölhetjük meg amiatt, mert erőszakos bűncselekményből fogant. Minden nőnek, lánynak tisztáznia kellene magában ezt a dolgot, mielőtt még bekövetkezik. Amikor megtudja, hogy megerőszakolták, tudatosítania kell, hogy a gyermek genetikai kódja 50 százalékban az övével azonos. Ha felkészül előre ilyen esetre is, akkor könnyebb lesz megbékülnie vele.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?