Megsínyli a szankciókat a külkereskedelem

Pozsony |

<p><span style="font-size: 12px;">Az Oroszországgal szemben a Krím 2014-es elcsatolása miatt elrendelt uniós&nbsp;szankciók&nbsp;és az ezekre válaszlépésül bevezetett orosz élelmiszer-embargó súlyos érvágást jelent a Szlovákia és Oroszország közötti gazdasági kapcsolatoknak.</span></p>

Szlovákia 2012-ben még 2,6 milliárd euró értékű árut vitt ki Oroszországba, onnan pedig 5,9 milliárd eurónyi árut hoztak be, aszankciók első évében, 2014-ben azonban a kivitel csaknem 2 milliárd euróra, a behozatal pedig 4,9 milliárd euróra esett vissza, azóta pedig folyamatosan romlik a helyzet – állítják a szakértők. 
 Tavaly a 2014-es adatokhoz képest csaknem a harmadával csökkent a behozatal és a kivitel is, a Statisztikai Hivatal tegnap közzétett elemzése szerint pedig a visszaesés idén is folytatódik. Az idei első negyedévben már csak 269 millió euró értékű árut vittek ki Szlovákiából Oroszországba, 30 százalékkal kevesebbet, mint egy évvel korábban, miközben a behozatal nagyjából a negyedével, 652 millió euróra esett vissza. 

Ivan Lančarič, a gazdasági tárca külkereskedelmi szekciójának vezetője szerint a helyzet fenntarthatatlan, ezért Szlovákia elkövetkező uniós elnöksége alatt mindent elkövetnek annak érdekében, hogy javuljon a két ország közötti gazdasági együttműködés. „A bonyolult politikai helyzet a cégeket már most is arra kényszeríti, hogy megtalálják az együttműködés legális formáit. Ilyennek számít például az orosz és szlovák vegyesvállalatok alapítása” – vallja Lančarič. 

Peter Osvald, a SARIO beruházásösztönző ügynökség ügyvezető igazgatója szerint az orosz cégek elsősorban a gépiparban, az élelmiszeriparban és a vegyiparban terjeszkednének. Már most létezik együttműködés több orosz és szlovák város között, például Krasznojarszk és Zsolna vagy Szentpétervár és Kassa között. Az orosz kormány mellett működő elemzőközpont szakértői szerint csupán az élelmiszer-embargó, amelyet Moszkva 2014-ben vezetett be ellenintézkedésként az uniós szankckiókra reagálva, a nyugati országoknak mindeddig 9,3 milliárd dollárnyi kárt okozott .

(mi, TASR)
Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?