Mégsem épül fel az új pozsonyi kórház?

Így fest a rázsochyi kórház építkezési helyszíne. Három és fél éven belül itt egy hatalmas kórháznak kellene állnia.
Pozsony |

Egyre több jel utal arra, hogy problémákba ütközhet a rázsochyi kórház felépítése. Eduard Heger (Demokraták) ügyvezető miniszterelnök továbbra is állítja, hogy az építkezési folyamat nem áll le, de az általunk megszólított szakértők nem látnak sok esélyt arra, hogy sikerül betartani a határidőket.

Az utóbbi hónapokban újra a politikai viták középpontjába került a Pozsonyi Egyetemi Kórház (ÚNB) leendő kihelyezett intézménye, amelyet a főváros Rázsochy nevű városrészében terveznek felépíteni. A Heger-kabinet a munkálatokat az Európai Unió helyreállítási alapjából finanszírozná, ez azonban azzal jár, hogy az építkezési folyamat során szigorú határidőket kell betartani. Ha a kormány nem teljesíti időre az EU által meghatározott mérföldköveket, akkor nem hívhatják le a helyreállítási alap anyagi forrásait, vagyis az állam jelentős pénzösszegeket bukhat. Hegerék az intézmény felépítésére 281 millió eurót igényeltek az uniós forrásokból.

A kórház körül kialakult vita idén januárban újra felerősödött, amikor a kormányhivatalhoz tartozó Nemzeti Végrehajtási és Koordinációs Hatóság (NIKA), amelynek feladata az említett mérföldkövek betartásának ellenőrzése, arra hívta fel a figyelmet, hogy a rázsochyi kórház felépítési folyamatában komoly késések vannak.

A botrány végül Vladimír Lengvarský egészségügyi miniszter bukásához vezetett. A tárca irányítását Heger vette át, aki a kormányfői teendők mellett a pénzügyminisztérium irányításáért is felel.

Ellentmondás

Éppen az említett tárcák közötti ellentmondásra hívta fel a figyelmet Oskar Dvořák, a Progresszív Szlovákia politikusa. A Facebook-oldalán arról írt, hogy Heger március 22-én megerősítette a rázsochyi kórház felépítésével kapcsolatos kötelezettségvállalást, két nappal később viszont a Heger által irányított pénzügyminisztérium azt javasolta, hogy az intézmény felépítését hagyják ki a helyreállítási alapból, a fennmaradó anyagi forrásokat pedig csoportosítsák át más kórházak technikai felszerelésének finanszírozására.

Heger szóvivője a TASR hírügynökségnek úgy reagált, pusztán egy hivatalnok tévedéséről volt szó, a kormányfő pedig már visszavonta a javaslatot. Továbbá megerősítette, hogy a kórház felépítése továbbra is az eredeti tervek szerint zajlik majd.

Nem látnak esélyt

Lapunk felkeresett több, a pártpolitikától független egészségügyi szakértőt, és rákérdeztünk, látnak-e esélyt arra, hogy a rázsochyi kórházat sikerülhet szerkezetkész állapotba hozni 2026-ra. A szerkezetkész állapot egyébként azt jelenti, hogy az épület váza már kész, de a belső munkálatok, a berendezés és a felszerelés még nincs a helyén. Mindent figyelembe véve a kórháznak a jelenlegi tervek szerint 2029-ben kellene megnyitnia a kapuit, de a helyreállítási alap mérföldköveinek teljesítése szempontjából a kulcsfontosságúnak évnek 2026 számít.

Tomáš Szalay, a Pozsony Megyei Önkormányzat egészségügyi osztályának vezetője kiemelte, az egész projekt körül rengeteg a kérdőjel.

„De arra, hogy az épület nem lesz szerkezetkész állapotban 2026-ra, hajlandó lennék rátenni a fizetésemet is. A projektbe mindenki beavatkozik, nincsen egyértelmű vezetője”

– nyilatkozta lapunknak Szalay, hozzátéve, hogy Pozsonynak valóban szüksége lenne egy új egyetemi csúcskórházra, de annak a város keleti felében kellene felépülnie.

Homokszem a gépezetben

Dušan Zachar, az INEKO gazdaságkutató intézet egészségügyi elemzője is inkább arra fogadna, hogy az épület nem kerül szerkezetkész állapotba 2026-ra.

Már az egész folyamat elején felhívtam a figyelmet arra, hogy a rázsochyi kórház esetében a mérföldkövek túlságosan ambíciózusan lettek beállítva, és nem türközik a sajnálatos tapasztalatainkat a közbeszerzések elhúzódásával és általánosságban az állami építkezési megrendelésekkel kapcsolatban (lásd az autópályákat, vagy akár az eddigi projekteket a pozsonyi egyetemi kórház felépítéséről). Ha valahogy mégis sikerülne győzni, ahhoz mindennek száz százalékig klappolnia kellene, és a folyamatnak úgy kellene működnie, mint a svájci órának vagy egy jól olajozott gépezetnek. De látjuk, hogy ez egyáltalán nem így van, a gép fogaskerekei nem kenőolajjal, hanem homokszemekkel vannak tele, ami lelassít és eltömít mindent

jelentette ki Zachar. Megjegyezte, a késés okai között szerepel az is, hogy az államnak nincs egy világos elképzelése arról, merre kellene tartania a szlovák egészségügynek.

Martin Vlachynský, az INESS intézet elemzője úgy gondolja, elméleti esély ugyan mindig van, de tekintettel arra, hogy mennyi ideig tartott a legújabb pozsonyi magánkórház felépítése, amelynek jóval kevesebb akadályt kellett leküzdenie, a rázsochyi kórház esetében a jelenlegi időkeret mellett inkább afelé hajlik, hogy az intézmény nem készül el.

8 év kellett a Borynak

Vlachynský a magánkórház felépítésével a Penta befektetési csoport tulajdonában lévő Bory Kórházra célzott, amely előző héten nyitotta meg kapuit a páciensek előtt.

Kapcsolódó cikkünk

Felkerestük Tomáš Kráľt, a Svet Zdravia kórházláncolat szóvivőjét (ehhez tartozik a Bory Kórház is), aki lapunknak elmondta, hogy a projekt előkészítése mintegy 3 évig, maga az építkezés pedig több mint 4 és fél évig tartott, így az egész folyamat mintegy 8 évet vett igénybe.

A rázsochyi kórház esetében az építkezési folyamat még el sem kezdődött. Jelenleg a projekt előkészítése zajlik. A Nemzeti Végrehajtási és Koordinációs Hatóság (NIKA) nemrégiben közzétett egy jelzőlámpát, amely az egyes befektetési projektek állapotát és a késlekedés mértékét mutatja. A 14 projektből mindössze egyetlen esetében világít zölden a jelzőlámpa, mégpedig az építkezés megtervezésével kapcsolatos közbeszerzési eljárás lezárásánál. A szerződést még tavaly júliusban kötötte meg az egészségügyi minisztérium.

Vörös és narancssárga

A projektek többségénél azonban narancssárga vagy a piros szín szerepel. A narancssárga jelölés ugyan késlekedést jelent, de nem behozhatatlant. A NIKA ezzel jelölte például a környezeti hatástanulmány és a megvalósíthatósági tanulmány kidolgozását, vagy az érvényes építési engedély kiadását. Ezzel szemben a piros szín olyan csúszást jelent, ami az egész projekt megvalósítását veszélyezteti. Ilyen szerepel például a kivitelező számára kiírt közbeszerzési eljárás kihirdetése mellett.

Juraj Nevolník, a Penta Real Estate szlovákiai igazgatója, aki jelentős szerepet vállalt a Bory Kórház felépítési folyamatában, a Denník N-re írt blogjában úgy fogalmazott, nehezen tudja elképzelni, hogy az épület 2026-ra szerkezetkész állapotba kerül. Mint írta, jelenleg még a környezeti hatástanulmány kidolgozása zajlik, ami egy évig is eltarthat. Ezt követően azonban még hosszú hónapok kérdése lehet, amíg a kivitelező megkapja az érvényes építési engedélyt. Ideális esetben a valódi építkezés Nevolník becslése szerint 2025 harmadik vagy negyedik negyedévében kezdődhet meg, és még ez a legoptimálisabb forgatókönyv – nem számol a hivatalok késlekedésével, fellebbezésekkel, és egyéb olyan akadályokkal, amelyek az építkezések során gyakran felmerülnek. Az államnak így alig egy éve maradna felépíteni a hatalmas szerkezetet. Összehasonlításképp: a Pentának 3 évig tartott szerkezetkész állapotba hoznia a Bory Kórházat.

Lapunk kiadója a Penta befektetési csoport tulajdonába tartozik.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?