Még mindig gondok vannak a szelektív hulladékgyűjtéssel

szemét
Pozsony |

A szelektív hulladékgyűjtés ma már a legkisebb falvakban is természetes dolognak számít, a szakemberek szerint azonban a hulladék egy részének a szelektálásával még mindig gondok akadnak. Mire kellene jobban odafigyelnünk?

A hulladékok szelektálása során a papír, fém, üveg és műanyag hulladékot különválogatva gyűjtjük. A lakosság által szelektíven gyűjtött hulladék még gépi és kézi válogatáson is átesik, ám több okból is célszerű a lakosság általi helyes szelektálás, amivel nagymértékben hozzájárulhatunk az egész rendszer hatékony működéséhez. 

„A szelektálás során a szlovákiai családok a legjobb eredményeket a papír és az üveg esetében produkálják. Ezek olyan nyersanyagok, amelyek szelektálása Szlovákiában hosszú múltra tekint vissza, és a fő összetevőik elég egyértelműen azonosíthatók”

 – mondta el Marek Brinzík, a Natur-Pack termelői szervezet kommunikációs részlegének a vezetője. Szerinte a gyűjtés tisztaságát tekintve az üveggel van a legkevesebb probléma. A mennyiséget tekintve azonban a papír vezet. A szlovák piacon forgalomba hozott papír újrahasznosítási szintje a legfrissebb, 2022-es statisztikák szerint több mint 82 százalék, ami nagyjából 200 ezer tonnát jelent.

Brinzík szerint a lakosságnak a műanyagok szelektálása okozza a legtöbb fejfájást. 

„A műanyag gyűjtésére használt sárga kukáknak csaknem a felét olyan hulladék teszi ki, amely alapvetően nem oda való. Ez pedig megnehezíti a későbbi újrahasznosítást”

 – tette hozzá Brinzík. Szerinte a műanyagokkal az a legnagyobb gond, hogy rendkívül sok féle van belőlük, miközben sokszor könnyen összetéveszthetők egyéb anyagokkal. Gondot okoz azonban az is, hogy a gyűjtésükkel kapcsolatos szabályok nem egységesek. Az italos kartondobozokat és a fémcsomagolásokat általában a műanyaggal együtt gyűjtik, de ez nem mindenhol van így.

Egy másik hulladékcsoport, amelynél a lakosság gyakran követ el nagy hibákat, az az elektromos hulladék. „Ezt nem a színes, szelektív gyűjtésre szolgáló kukákba kellene gyűjteni, hanem az erre kijelölt visszavételi pontokon – elektronikai szaküzletekben, bevásárlóközpontokban, önkormányzati hivatalok által létrehozott gyűjtőpontokon és gyűjtőudvarokon – leadni őket” – mondta Brinzík. Szerinte az emberek nagyon gyakran dobják az elektromos hulladékot a műanyag hulladék gyűjtésére szolgáló sárga kukákba, gyakran pedig akár az illegális lerakókra is, ahol a használt elemek „időzített bombákká” válnak.  (mi, TASR)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?