<p>A HZDS azon pártok közé tartozik, amelynek választási listája igencsak különbözik a négy évvel ezelőttitől. Sok az új név a befutónak számító helyeken is, a régi pártkatonák közül sokan hátrább csúsztak, sőt kegyvesztettek lettek Vladimír Mečiarnál. A HZDS borotvaélen táncol, kérdéses, hogy sikerül-e bejutnia a parlamentbe. Megalakulása óta 2006-ig a szlovák politika leginkább meghatározó pártja volt, 1992-től 2002-ig fölényesen megnyert minden parlamenti választást - noha kormányt alakítani nem mindig tudott.</p><!-- AddThis Button BEGIN -->
<a class="addthis_button" href="http://www.addthis.com/bookmark.php?v=250&pub=xa-4af18e613d12bca3">… src="http://s7.addthis.com/static/btn/v2/lg-share-en.gif" width="125" height="16" alt="Bookmark and Share" style="border:0"/></a><script type="text/javascript" src="http://s7.addthis.com/js/250/addthis_widget.js#pub=xa-4af18e613d12bca3"…;
<!-- AddThis Button END -->
Mečiar végleg kikophat a politikából
Most a túlélésért küzd. 2006-ban önmagához képest már gyengén szerepelt - mindössze 8,79 százalékot szerzett, s ha akkor Robert Fico nem veszi be a kormányba, ma nyilván még a jelenleginél is sokkal rosszabb helyzetben lenne.
Vladimír Mečiar a szlovák politikai élet legellentmondásosabb politikusa, kétszer volt miniszterelnök, de népszerűsége mára megkopott, választói elfordultak tőle. Most a Mečiartanítványnak is nevezett Robert Ficóért rajonganak ugyanúgy, mint a kilencvenes években őérte. A HZDS a felmérések, pártpreferenciák alapján a választási küszöb környékén mozog, több felmérés szerint be sem kerülne a parlamentbe.
Fiatalítani próbál az öreg A HZDS választási listája is arról tanúskodik, hogy a párt mindent megpróbál bevetni a vég elkerüléséért. Fiatalításba fogott, és új jelöltek kerültek a listára. Az, hogy a listavezető Vladimír Mečiar, magától értetődik. Őt követi két „régi harcos“, Tibor Cabaj és Milan Rehák. Új arc viszont a 30 éves Barbora Straková, aki Milan Urbánit váltotta a párt alelnöki posztján. Urbáni 2006-ban még a 8. volt a HZDS-listán, de tavaly kizárták, azzal z indokkal, hogy más párt, az Európai Demokrata Párt felé kacsingat. Urbáni ezt ugyan cáfolta, ám a kizárás után néhány hónappal a 2007-ben alakult AZEN elnöke lett. Barbora Straková 2006-ban lépett be a HZDS-be, elmondása szerint a harmadik szektor volt a szakterülete, nemzetközi kereskedelmet, diplomáciát és politológiát tanult. Egyébként az ismert televíziós bemondónő, Ada Straková lánya.
A párt további fiatal tagja a 35 éves Peter Sika, aki nem teljesen ismeretlenként került a jelöltek közé, jelenleg a szociális minisztérium államtitkára. Ha már a fiataloknál tartunk, meg kell említeni még két nevet. Az egyik a huszonéves Katarína Rosinová, Vladimír Mečiar asszisztense, ő 23. a választási listán. A Plus 7 dní hetilap egy három évvel ezelőtti cikke szerint a népdalénekléssel foglalkozó lány mindenhova elkíséri a HZDS elnökét. A 2004-ben elvesztett államfőválasztás után Mečiar néhány napra eltűnt a nyilvánosság elől, az egyik bulvárlapban pedig fotók jelentek meg arról, ahogy a HZDS elnöke a Trencsénteplic melletti hétvégi házában pihen Rosinovával.
A másik megemlítendő név Ivana Kapráliková. Ő nincs a választási listán, de épp ez az érdekes. A dunaszerdahelyi, saját bevallása szerint magyarul is jól beszélő Kapráliková a párt központi titkára, és az egyik tavaly szeptemberi sajtótájékoztatón Vladimír Mečiar jobbkezének nevezte magát. Mint mondta, lényegében az egész pártot ő irányítja.
Nincs a listán a 2006-ban a 2. helyen induló, jelenleg parlamenti képviselő Beata Saniová. Viliam Veteška, aki éveken keresztül meghatározó ember volt a pártban, ám ő is összekülönbözött Mečiarral, tavaly tavasszal súlyos betegség után elhunyt. Az 5. hely Jaroslav Jadušé, a környezetvédelmi minisztérium államtitkáráé.
Aki igazán ismeri
Mečiar szívét Viszonylag jó „helyet“ kapott az a Peter Mečiar kardiológus, aki 2007-ben Vladimír Mečiar szívét műtötte. Peter Mečiar egyébként - sajtóinformációk szerint - rokona is a HZDS elnökének, és besztercebányai megyei képviselő. A 8. helyen a földművelési államtitkár, Vladimír Pavelka szerepel, ő egyben a párt zsolnai kerületi elnöke. A 9. helyről pályázhat parlamenti képviselői székre Ján Kovarčík, aki jelenleg is képviselő, és a párt nyitrai kerületi elnöke. A 10. besztercebányai kerületi elnök, Jozef Pavúk.
2006-ban ezen a helyen Tibor Mikuš szerepelt, aki 2008 januárjában a Mečiarral való ellentétek miatt távozott a pártból. 11. a listán Miroslav Jureňa, volt földművelésügyi miniszter, aki a leváltását követően emlékezetes búcsú-sajtótájékoztatót tartott egy istállóban, és kitörölhetetlenül beleírta magát a szlovák politikai folklór emlékkönyvébe. Érdemes megemlíteni Zdenka Kramplovát, aki Jureňát követte a miniszteri székben, s néhány hónapja ugyancsak távozott a HZDS-ből, pedig egykor ő volt Mečiar egyik kedvence. 2006-ban még a 11. volt a választási listán. 12. az oktatásügyi államtitkár, Jozef Habánik.
Tóthovát nem bírja
megunni a főnök Katarína Tóthová szinte egyedül maradt mutatóba az ősHZDS-esek közül. Mi több, alaposan javult pozíciója, hiszen négy éve csak a 30. volt a listán, most a 13. Tóthovát követi Pavol Džurina parlamenti képviselő, 15. František Výrostko színész, színházigazgató. 16. a 32 éves Marián Klenko, a párt országos tanácsának elnöke. Az első húsz jelölt között van még Jozef Halecký parlamenti képviselő, 2006-ban még a 6. volt. A 18-ik helyen induló Mária Seková a besztercebányai körzeti hivatal elöljárója, a 20. Ján Bodnár, Privigye polgármestere.
A 21. Alojz Engliš, aki 1998-2002 között volt parlamenti képviselő, most Pavol Džurina asszisztense. A jelenlegi parlamenti képviselők közül Marián Haľko a 22. helyről indul, nincs viszont a listán Ľudmila Mušková, Jozef Tarčák és Miroslav Kotian.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.