Mečiar a dekrétumokról

Prága. Vladimír Mečiar, a HZDS elnöke a prágai Právo című lapban megjelent interjújában beismerte: Szlovákia számára is problémát jelentenek Edvard Beneš volt csehszlovák államfő II. világháború után kiadott rendeletei, amelyek kollektív háborús bűnössé nyilvánították a csehszlovákiai németeket és magyarokat.

Prága. Vladimír Mečiar, a HZDS elnöke a prágai Právo című lapban megjelent interjújában beismerte: Szlovákia számára is problémát jelentenek Edvard Beneš volt csehszlovák államfő II. világháború után kiadott rendeletei, amelyek kollektív háborús bűnössé nyilvánították a csehszlovákiai németeket és magyarokat. „A dekrétumok Szlovákia számára is problémát jelentenek. Ennek az eseménynek azonban Szlovákiában más volt a lefolyása (mint Csehországban). Nálunk a németeket nem űzték el. Amint a Vörös Hadsereg előrenyomult, a németek elfutottak előle. A háború után ezért semmiféle összegyűjtésre és kitelepítésekre nem került sor” – állítja Mečiar, aki a magyarok kérdését sem kerüli meg: „A magyarok szempontjából azonban a helyzet bonyolultabb, mert sokan közülük Csehországba lettek kitelepítve, s lakosságcserére is sor került: a magyarországi szlovákok Szlovákiába jöttek, a szlovákiai magyarok Magyarországra. A vagyoni problémák már 1955-ben rendezve voltak. Ezért nem tartok attól, hogy ez a probléma Szlovákia számára valamiféle veszélyt rejtegetne. A Cseh Köztársasággal való szolidaritás miatt azonban eddig más volt az álláspontunk.” Arra a kérdésre, hogy a HZDS kormányra kerülése esetén hajlandó lenne-e tárgyalni a beneši dekrétumok hatályon kívül helyezéséről, Mečiar kifejtette. „Nem gondolom, hogy a dekrétumokat meg kellene szüntetni. Ezek már a múlthoz tartoznak. Nincs szó az 1938 előtti állapothoz való visszatérésről. A szudétanémetek és a kárpáti németek inkább erkölcsi kárpótlást igényelnek. Úgy gondolom, hogy ezt már Václav Havel is megtette. Szlovákiában pedig a Nemzeti Tanács tette ezt meg az 1991-ben kiadott nyilatkozatával” – véli a volt szlovák kormányfő. A cseh sajtóban folytatódik a vita beneši dekrétumokról. Petruška Šustrová ismert publicista, a konzervatív Lidové novinyben úgy véli: ami a háború után történt, az egyértelműen etnikai tisztogatásnak minősíthető. A háborús előzmények alapján ez ugyan érthető, de nem menthető. Egy civilizált államban a bűnösséget csak a bíróság állapíthatja meg, s a szudétanémetek esetében ez nem így történt. Az igazságszolgáltatást ugyanis senkinek sincs joga saját kezébe venni. Ezért ami történt, az kollektív bűnösségre alapozott jogsértés volt, s ezt a cseh társadalomnak be kellene ismernie. Zděnek Koudelka, a kormányzó Cseh Szociáldemokrata Párt képviselője a Právoban azt írja: Zeman kijelentése, hogy a beneši dekrémutok már „kihúnytak”, tarthatatlan és helytelen. Jogi szempontból egy jogszabály vagy érvényben van, vagy nincs. A beneši dekrétumok pedig ma egyértelműen érvényben vannak, hiszen például a kárpótlási pereknél több esetben is hivatkoztak rájuk, mutat rá a képviselő.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?