Matovič új képviselője Bugáréktól jött

<p>A 37 éves zsolnai Ján Marosz lép Daniel Lipšic helyére a parlamentbe, miután az OĽaNO-NOVA képviselője lemondott mandátumáról a múlt heti tragikus kimenetelű közúti balesete miatt.&nbsp;</p>

Marosz a Hídban kezdte a politizálást, ám csalódott a pártban, s annak elnökében, Bugár Bélában, ezért kilépett a mozgalomból, majd elfogadta az OĽaNO felkérését az együttműködésre. Október 11-én lép a parlamentbe.

Hogyan értékeli Lipšic döntését arról, hogy lemond a mandátumról?

Ez egy példa arra a politikai kultúrára, amelyről Lipšic nemcsak beszél, hanem eszerint is viselkedik. Bizonyította, hogy nem ragaszkodik a pozíciókhoz, s miután az életében ilyen sajnálatos esemény történt, úgy értékelte, hogy a közéletből való visszavonulás számára a legelfogadhatóbb. Sajnálom, hogy távozik az ország egyik legjobb politikusa, és sajnálatos az is, hogy ilyen események után távozik. Én személyesen is kifejeztem a részvétemet, és biztosítottam őt a támogatásomról. Nem örülök annak, milyen körülmények között érkezem a parlamentbe, másrészt kész vagyok tovább vinni Lipšic üzenetét a korrupcióellenes, az igazságosabb Szlovákiáért folytatott harcban.

Milyen témákkal akar foglalkozni a parlamentben?

Sok függ attól, miben fogunk megegyezni kollégáimmal, hiszen az OĽaNO erős, szervezett politikai pártként működik, tehát majd kiderül, milyen témakörökben lesz szükség a segítségemre. Természetesen felajánlom azokat a témákat, amelyekkel foglalkozom, mint a gazdaság, a regionális különbségek csökkentése és nem utolsósorban az oktatásügy és a kisebbségek témája. Ez utóbbi ugyanis nem igazán erős téma az OĽaNO-ban, s úgy érzem, oda kell figyelni a kisebbségekre.

Egyébként miért döntött úgy, hogy belép a politikába?

Az elhatározás Fico, Mečiar és Slota kormányának megalakulása után érett meg bennem. Negatív érzéseket váltott ki bennem, hogyan használják ezek az urak a politikát a társadalmi feszültség kiélezésére, konkrétan a magyar kisebbség ellen irányuló negatív politikájuk érintett mélyen. Tekintettel arra, hogy budapesti származású feleségem van, s itt Észak-Szlovákiában kétnyelvű családban nevelem gyermekeimet, tudtam, hogy a célom ennek a társadalmi feszültségnek az enyhítése lesz. Ezért is kezdtem együttműködni Bugár Bélával. A Híd megalapítása során, a párt zsolnai kerületi elnöke lettem.

Egy idő után viszont szétváltak útjaik, s kilépett a Hídból.

Igen, nekem a Híd ugyanis csalódást okozott. Konkrétan az, milyen a párt gyakorlati hozzáállása a korrupcióhoz és az, hogy a bizniszt előnyben részesítették. Sajnos a biznisz ennek a pártnak a hátterében is jelen van, ám ezt nem akarom különösebben részletezni. Ami viszont abszolút elfogadhatatlan, s ezt később elmondtam a Bonaparte előtti tüntetésen is, hogy Bugár fedezi Kaliňákot. Azután, amit Malina Žák Hedviggel tettek. Holmiféle stabilitás szerintük fontosabb, mint rámutatni arra a sok rosszra. Ezzel a hozzáállással nem tudok azonosulni.

Hogyan került az OĽaNO-hoz?

Miután kiléptem a Hídból, nem voltam aktív a politikában. Alapítottam egy korrupcióellenes szövetséget, melynek egyik célja az volt, hogy jártuk az iskolákat és magyaráztuk a fiataloknak, mi az a korrupció, hogyan foszt meg bennünket a pénzünktől. Aztán később együttműködtem a rendőrséggel egy állami hivatalnok korrupciójának leleplezése során, amiért Jurko Langsfeld Érdemrenddel tüntettek ki. Ebben az időben jött a felkérés az OĽaNO-val való együttműködésre. Én ezen akkor nem gondolkodtam, két évvel később viszont megérett bennem az elhatározás, majd jött a felkérés, hogy a jelöltlista 10. helyére kerülhetnék. Ezt elfogadtam.

Mi a véleménye az OĽaNO elnökéről, Igor Matovičról, aki a legkevésbé népszerű politikusok közé tartozik?

Elsősorban azt látom, hogy őszintén harcolni akar a korrupció ellen, hogy ezt a harcot komolyan gondolja. Próbál olyan embereket összegyűjteni, akik ezen a téren már elértek valamit. A projektjének tehát van értelme. Természetesen mindenkinek vannak hibái, s talán az ő esetében gondot jelent az esetleges kormányzásra való szisztematikus felkészülés hiánya, hiszen egy politikai párt alapvető célja a kormányzás átvétele. Másrészt az ő hibái eltörpülnek a jelenlegi kormánykoalíció politikusainak hibái mellett.

Nem kizárt, hogy Matovič októberben elveszíti mandátumát, amiért minden bizonnyal kétszer is megsértette az alkotmányt azzal, hogy parlamenti képviselőként érvényes vállalkozói engedélye volt. Ezt nem tartja problémának?

Ha Matovič távozna, az nemcsak az ellenzéknek, hanem az egész országnak rossz lenne. Remélem, hogy erre nem kerül sor. Ugyanakkor meggyőződésem, hogy a játékszabályoknak mindenkire egyformán kellene vonatkozniuk. Ha az Alkotmánybíróság kimondja, hogy hibázott, akkor vállalnia kell a következményeket.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?