Matečná: A gyanú szerint agrártámogatási csalások történtek Kelet-Szlovákiában

Gabriela Matečná

A Földművelésügyi Minisztérium és a Mezőgazdasági Kifizető Ügynökség (PPA) megalapozott gyanúja szerint a kelet-szlovákiai mezőgazdasági területeken célzott támogatási csalások történtek. Ennek kapcsán kedden feljelentést tettek a Főügyészségen (GP), ellenőrzik az ügyet, és további lépéseket terveznek. Erről Gabriela Matečná (SNS-jelölt) földművelésügyi miniszter és Juraj Kožuch, a PPA igazgatója kedden tájékoztatott Andrej Bán, a Denník N újságírójának cikkére reagálva.
 

A napilapban hívták fel a figyelmet az agrártámogatási csalásokra, amelyekhez feltehetőleg Ľubica Roškovának, a Smer-SD volt járási vezetőjének is köze volt. Rošková cége, az Agro Porúbka, a napilap szerint olyan földterületekre is agrártámogatásokat kapott, amelyek nincsenek a tulajdonában, és amelyeket nem is művelnek. Csak a 2017-es évben ez körülbelül 40 000 euró bevételt jelentett az uniós forrásokból.

A sajtóértesülésekre reagálva a PPA ellenőrizte az információs rendszerében azokat a támogatásokat, melyeket az Agro Porúbkának fizetett ki, és beazonosította a konkrét területeket. A vizsgálat során megállapították, hogy a Talajtani és Talajvédelmi Kutatóintézet (VÚPOP) hibát követett el a földterületek légi felvételű térképeinek aktualizálása során, és olyan területeket is hitelesített a rendszerben, amelyeket nem kellett volna. Itt olyan esetekre kell gondolni, mint mikor egy parkolót termőföldként tartottak nyilván.

A mélyreható ellenőrzés során kiderült, hogy az említett cég Kelet-Szlovákiában összesen 470 hektárnyi földterületre igényelt támogatást 170 különböző helyen. „Feltételezzük, hogy a támogatás igénylője különleges információkkal rendelkezett, és nagyon pontosan ismerte a mezőgazdasági támogatások rendszerét. Ezért ma támogatási csalások ügyében feljelentést tettem a Főügyészségen. Egyúttal közvetlenül a helyszínen megkezdtük az ellenőrzéseket. Ha az ellenőrzés során szabálytalanságokat találunk, visszaigényeljük az anyagi támogatást” – jelezte Kožuch.

Annak ellenére, hogy Matečná szerint Szlovákia az egyik legpontosabb ilyen rendszerrel rendelkezik az EU-n belül, és a többi tagállamhoz képest a legtöbb helyszíni ellenőrzést végzi, akadnak olyan emberek, akik a mezőgazdasági támogatások rendszerének gyenge pontjaival vissza tudtak élni.

„Rögtön a gyanú beigazolódása után utasítást adtam a VÚPOP felelős vezetőinek leváltására, akik annak a digitális rendszernek (LPIS) az üzemeltetéséért felelnek, amely a támogatások térképes segédanyagát képezi. Egyúttal a földmegfigyelő és geoinformatikai osztály egészét a PPA felügyelete alá vontam” – magyarázta a miniszter asszony.
 

Elmondása szerint Peter Pellegrini (Smer-SD) kormányfőt is arról tájékoztatta, hogy nagyon határozottan fog cselekedni, és mindenfajta kivételezés nélkül. „Nagyon komoly okunk van azt feltételezni, hogy támogatási csalásról van szó. Elutasítjuk az ilyen praktikákat, és határozott lépéseket teszünk ellenük” – jelentette ki Matečná.

A miniszter asszony hangsúlyozta, hogy Szlovákia az EU azon tagállamai közé tartozik, ahol a hasonló mulasztások aránya körülbelül 1% felett van. Ettől jobb eredmények csak Észtországban vannak.

„Ha a mulasztások számát tovább akarjuk csökkenteni, és ki akarjuk küszöbölni a csalásokat, meg kell erősítenünk az informatizációs és digitalizációs folyamatokat. A kormányfő azt ígérte, hogy a kormány anyagilag támogatni fogja a PPA teljes digitalizálását - amire már miniszterségem kezdete óta törekszem -, beleértve a földterületek ellenőrzését szolgáló drónokat, illetve az Európai Űrügynökség megfigyelő műholdjainak bérlését. A közvetlen támogatást igénylő pályázatok grafikai mellékleteit ebben az évben már csakis elektronikus formában lehet beadni, aminek köszönhetően az adatok ehhez hasonló manipulálását azonnal le tudjuk leplezni” – magyarázta Matečná.

A Földművelésügyi Minisztérium vezetője figyelmeztetett, hogy a tárca már 2016-ban létrehozott egy korrupcióellenes e-mailcímet, amelyen mindenki jelezheti, ha tudomása van a támogatások törvényellenes felhasználásáról. „Mindenkit arra szólítok fel, hogy gyanú esetén írjanak a minisztérium ([email protected]) vagy a Mezőgazdasági Kifizető Ügynökség ([email protected]) e-mail címére, illetve forduljanak közvetlenül a bűnüldöző szervekhez” – tette hozzá Matečná.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?